PDA

Zobacz pełną wersję : kolumny Popiego (GTw 1200 sony GDWK 8-13/120)

popi
28.04.2008, 11:21
witam. Chciałem zbudować w miarę mocne, eleganckie i tanie kolumny podłogowe, które będą się dumnie prezentowały w moim pokoju. Pomysłów było wiele, i ostatecznie zostałem przy trój drożnych słupkach z niskotonowym na ścianie bocznej. Taki układ pozwala na zastosowanie dużego 12-calowego napędu w obudowie o szerokosci 245mm.

glosniki:

jezeli chodzi o glosniki:
niskotonowy: BLAUPUNKT GTw 1200

średniotonowy: Sony prawdę mówiąc zdobyty po okazyjnej cenie, nie ma pojęcia co za model.
tyle co się dowiedziałem: 89dB, 35Hz-6000Hz, 8 Ohm

wysokotonowy: GDWK 8-13/120 Tonsil

zwrotnice tez okazyjnie nabyte:
LDM podział: 350/6000 Hz. na 12/12/12 dB/Oct. z dwoma lampami i terminalami na speakon

obudowy:

Całość wykonana z płyty wiórowej 22mm i 18mm. Ściany skręcane co ok 10cm i klejone tradycyjnym vicolem. Gotowe pudła oklejone fornirem modyfokowanym, bejcowane na orzech średni i lakierowane lakierem matem. Komora basowa poj. 105l, wygłuszona gąbką akustyczną stożkową, wsparta dwoma bassreflexami o średnicy 68mm i długości 120mm każdy, co zestraja obudowie dla 35Hz a efektowność przybiera postać:

schemat:

schemat (http://www.cisza.eu/audio/forum/sch.GIF)

2- Wykonanie (w trakcie pracy)

http://www.cisza.eu/audio/forum/3.JPG
http://www.cisza.eu/audio/forum/s6.JPG
http://www.cisza.eu/audio/forum/zdj1%20(7).JPG
http://www.cisza.eu/audio/forum/s7.JPG
i gotowe:

http://www.cisza.eu/audio/forum/a1.JPG
http://www.cisza.eu/audio/forum/a2.JPG
http://www.cisza.eu/audio/forum/a3.JPG
http://www.cisza.eu/audio/forum/a4.JPG
http://www.cisza.eu/audio/forum/a5.JPG
http://www.cisza.eu/audio/forum/a6.JPG

jezeli chodzi o cene calego tego interesu:
gtw1200: 320zl.
soniaczki: 60zl.
GDWK 8-13/120: 60zl.
zwrotnice okazyjnie: 75zl.
basreflex 4 szt: 20zl.
wkrety klej wiertla: ok 20
plyta: odzysk
gabka: zaprzyjazniony zaklad
fornir: zaprzyjazniony zaklad
lakierowanie bejcowanie: zaprzyjazniony zaklad
jak widac w sumie to wydalem nie duzo: 555zl.

wrazenia takie jakich oczekiwalem i moze nawet lepiej. graja jasno i poteznie. lubie gleboki i niski basik i taki mam. na zdjeciu nieszczesna wieza sony. teraz napedzam je wzmacniaczem sony ta-fe530r.

prosze o opinie. sa to moje pierwsze powazne kolumny.

Shiver
28.04.2008, 11:30
Obudowa naprawde bardzo ładna, szkoda że głośniki takie a nie inne. Brawo za stolarke, "buuu" za elektronike.

Pzdr.

bart210
28.04.2008, 11:38
sa to moje pierwsze powazne kolumny.
Na poważne raczej nie wyglądają. Obudowa owszem, całkiem, całkiem. Widać, że się starałeś.
Dobór głośników - totalna porażka. Czym się kierowałeś wybierając takie głośniki?? Każdy z innej półki. Blaupunkt to samochodówka, w ogóle nie nadaje się do zastosowań HA. Sony też beznadzieja, to marka, która potrafi robić tylko dobre reklamy. Najlepszy z nich to tonsil.
Objętość - dlaczego akurat 105l a nie 90l albo 80l???
Zwrotnica hmmm... no comment. Jakbyś poświęcił dosłownie 5min na przeczytanie artykułów ze strony głównej to byś wiedział, że zwrotnice projektuje się pod konkretne głośniki, a nie kupuje jakieś nie wiadomo co.
Dobrze, że chociaż nie wywaliłeś zbyt dużo kasy.
Szkoda, że nie spytałeś się wcześniej na forum ludzi jaki zestaw wybrać. Na pewno na niecałe 600zł zrobiłbyś kolumny 10x lepiej grające.

No, ale człowiek uczy się na własnych błędach. Następnym razem pewnie będzie lepiej :wink:

adambb
28.04.2008, 12:49
Projektowałem tego Blaupunkta ale wer. 25cm i powiem tyle że nie wart swojej ceny (129zł) ma to bas fakt, ale mulący, dudniący nadający sie tylko do bezmózgiej łupanki więc doskonale widać że nie masz wygórowanych wymagań i zadowoli Cie byle pierdziawka, słowo poważne kolumny nie ma tu w ogole sensu, może następnym razem coś uda się fajnego zrobić w końcu uczymy się na błędach.

c4meleon
28.04.2008, 13:06
Boże święty, co to jest.... ładna stolarka i STRASZNE przetworniki do tego ta zwrotnica, człowieku poczytaj trochę zanim coś zrobisz następnym razem, a z tych kolumn wywal te głośniki i zwrotnice, może uda się coś dobrać.

dolphin123
28.04.2008, 13:35
naprawde dobra robota, bardzo mi sie podoba budowa, sa po prostu inne i ciekawe;) jedynie jak wszyscy przetworniki nie takie..

[ Dodano: 2008-04-28, 12:39 ]
a moze je sprzedaj napewno pojda i wtedy ladne glosniczki dostaniesz;)

n_omyzs
28.04.2008, 14:08
+ za stolarke
+ za niskie koszty

- za zwrotke (uniwersalna..)
- za przetworniki (mozna bylo lepsze za ta sama kase wybrac)

satysfakcja pewnie jest z wykonania ale mysle ze przy odpowiednim przemysleniu nast. projektu stac cie na wiecej :)

Wojtus_K
28.04.2008, 14:10
Stolarka robi wrażenie ale przyznam szczerze że mi się nie podoba (ale o gustach sie nie dyskutuje). Co do głośników to opinie już zostały wyrażone, nie będę ich powielał. Interesuje mnie tylko napęd, bo jeśli to jest ta wierza na zdjęciu to też nie ma szału. Basu nawet tego dudniącego nie ma chyba za wiele z tego?

popi
28.04.2008, 15:40
no widze ze glosniczki do wymiany.
nikomu sie nie podobaja :sad:
ta wierza z fotki zostala podlaczona jednorazowo.
nie posiadalem jeszcze wzmacniacza a musialem na czyms sprawdzic czy wogole zagrja.

[ Dodano: 2008-04-28, 14:45 ]
a jakie (oczywiscie nie za drogie) przetworniki proponujecie?
tylko wymiarowo zeby byly podobne to moze bym cos zmienil

c4meleon
28.04.2008, 16:28
Napisz jakie pojemności poszczególnych komór i jakie wymiary głośników, chyba że da się otworzyć skrzynkę ? bo jeśli tak to można zrobić praktycznie wszystko :)

La'Mefenzo
28.04.2008, 16:40
Heh też mam taką wieżę ;) A właściwie- miałem.
Co do głośników- kolumny porządnie wykonane (choć nie w moim guście), ale przetworniki fatalne. Wogóle kierowałeś się czymkolwiek podczas dobierania ich do siebie? Chyba nie. Do tego jeszcze nie wiadomo jaka zwrotka.. ale następna konstrukcja na pewno będzie lepsza :D

popi
28.04.2008, 17:10
oprocz efektywnosci i zakresu przenoszenia na co jeszcze trzeba patrzec dobierajac glosniki? myslalem ze jak efektywnosci sa zblizone, zakresy pokrywaja sie z zakresami zwotnic to bedzie ok.

EZO
28.04.2008, 17:34
Obudowa wg mnie wyglada tandetnie /ale o gustach sie nie dyskutuje/ - ladnie polozony fornir.

Niestety przetworniki dosyc slabe na sredniaka mozna bylo wziasc nawet jakias tesle.

Pawel S.
28.04.2008, 18:01
zrobiles oryginalne i nawet niezle wykonczone kolumny.
tak wiec teraz czytaj i ucz sie a pozniej na allegro te kolumny - wtedy zrobisz lepsze za zwrocona kase ;)

HeatheN
28.04.2008, 18:11
tak wiec teraz czytaj i ucz sie a pozniej na allegro te kolumny - wtedy zrobisz lepsze za zwrocona kase ;)
zwrocona?
Pokaz mi jeden zestaw ktory sprzeda sie z zyskiem, lub chociaz za cene poniesionych kosztow.
Raczej zadkosc.

Co do zestawu, stolarka pierwsza klasa (zaklad wiec co sie dziwic), ale przetworniki to porażka.

Barthez
28.04.2008, 18:36
zwrocona?
Pokaz mi jeden zestaw ktory sprzeda sie z zyskiem, lub chociaz za cene poniesionych kosztow.
Raczej zadkosc.

Co do zestawu, stolarka pierwsza klasa (zaklad wiec co sie dziwic), ale przetworniki to porażka.

2xARN150 + SC10N :grin:

EZO
28.04.2008, 19:51
zwrocona?
Raczej zadkosc.
.

Moj sub na cw1002c /starzy forumowicze pamietaja ten ofornirowany wpuszczony na grubosc plyty/
Moj sub na arn 226/4 /orzech fornir - tez kiedys byl na forum/

Pawel S.
28.04.2008, 21:16
HeatheN, niemam pojecia po co sprzedajesz swoje DIY skoro nawet koszt ci sie nie zwroci. ja mam juz kupca na moje vify XT za kase taka ktora pozwoli mi nawet nowe, wieksze DIY rozpoczac :P

brencik
28.04.2008, 21:22
Raczej zadkosc.
http://allegro.pl/item352863143_mocny_subwofer_150w_na_stx_gdn_27_15 0_8_sc_wypas_.html

popi
28.04.2008, 22:01
W sumie to nie jestem jakims wielkim audiofilem. lubie tylko zeby bylo czyscie i przejrzyscie. nie chcialem wydawac duzej kasy, bo wiadomo, jak bym mial wiecej to moze wybralbym inne glosniki. podobno prawdziwe przetworniki zaczynaja sie od... 1000zl? :shock:
ale to jak dla mnie nie osiagalne. glosniki i zwrotki zawsze mozna wymienic.
mam pytanko. czym sie roznia glosniki samochodowe od domowych? glownie mi chodzi o tego blaupunkta. czytalem kiedys ze duzo sie nie roznia i mozna je stosowac rowniez w domu. prosze o oswiecenie.
i jeszcze jedno:
jakis dobry sredniotonowy, nie drogi, jaki proponujecie?

n_omyzs
28.04.2008, 22:17
Nie drogi sredniak to ARX tesli albo ew ten nowy stx.

Co do dobrych przetwornikow od 1000zl... niekoniecznie. Z AC mozesz zamowic na forum tanio dobre wysokotonowce vify za okolo 80-90zł sztuka. Do tego jesli 3 way to jakis sredniak a jesli maly 2 way to tez jakis tonsilek, peerless cokolwiek i masz juz naprawde fajna jakosc w przypadku 2waya za powiedzmy 600-700zł.

2way jest dosc kasozerny poniewaz kiedy zamawiaszw sklepie czesci do zwrotnic okazuje sie za za pare zwrotnic placisz 200-300zl lub wiecej. :)

Jest tez alternatywa - maly 2way jak pisalem wczesniej + sub aktywny. Na suba na jakims ciekawszym glosniku 30cm tez trzeba policzyc z 400-600zł ale to jest cena jakosci.

--
no i twoje pytanie - czym sie rozni sub do auta od takiego do HA. W zasadzie nie koniecznie musi sie roznic.. problem w tym ze to przez co ludzie rozumieja sub do auta to jakis BLAUPUNKT PIONEER czy inny nieciekawy prądożerny i mulący(duza ciezka kolorowa membrana z dekoracjami ;) i gruube wieeelkie gumowe zawieszenie ze skokiem 10cm :P) ..hmm.. syf. Syf dlatego ze za te sama kase mozna miec ciekawszy glosnik np ravemastera czy cos innego co o wiele latwiej napedzic, co zagra dynamiczniej, ladniejsza barwa i glosniej. To czy takiego rava np zastusujesz w domu czy w csamochodzie to juz twoja sprawa. :)

adambb
28.04.2008, 23:24
"n_omyzs" czasem gruba guma jest wymagana, również duży skok membrany nie można po tym oceniać głośnika, gdybym miał okazję kupic głośnik z membraną w kolorach tęczy a grałby naprawdę dobrze to na pewno bym kupił. Fakt Blaupunkt się nie popisał serią GTw ale nie oznacza że wszystko co sprzedaje jest do bani to samo się dotyczy Pioneera, gdybyś wszystkie produkty tej firmy przesłuchał mógłbyś posyfować a tak tylko mieszasz koledze w głowie.

n_omyzs
29.04.2008, 00:21
"n_omyzs" czasem gruba guma jest wymagana, również duży skok membrany nie można po tym oceniać głośnika, gdybym miał okazję kupic głośnik z membraną w kolorach tęczy a grałby naprawdę dobrze to na pewno bym kupił. Fakt Blaupunkt się nie popisał serią GTw ale nie oznacza że wszystko co sprzedaje jest do bani to samo się dotyczy Pioneera, gdybyś wszystkie produkty tej firmy przesłuchał mógłbyś posyfować a tak tylko mieszasz koledze w głowie.

adambb, przeciez to tylko przyklad. wiadomo ze nie napisalem ze guma jest be itd bo jasne ze sa dobre konstrukcje na kazdym rodzaju zawieszenia a to jest chyba najpopularniejsze. tak samo nie przecze ze moze znalezc sie cos z "kolorowa membrana" co zagra calkiem fajnie. (chocby bardzo popularny glosnik z kolorowa pianka wokol zawieszenia :P). wiem ze uogolnienie i systystyka to klamstwo i moze przesadzilem z tym uogolnianiem ale chcialem zwrocic uwage na to ze z haslem glosnik do auta kojarza sie glownie "kolorowe pompki" ktore niejak graja, jedynie trzesa calym autem. :roll:

HeatheN
29.04.2008, 10:55
HeatheN, niemam pojecia po co sprzedajesz swoje DIY skoro nawet koszt ci sie nie zwroci. ja mam juz kupca na moje vify XT za kase taka ktora pozwoli mi nawet nowe, wieksze DIY rozpoczac :P
nie sprzedaje bo robie dla siebie, sprzedalem pierwsze DIY ale stratny 100zł bylem z racji braku expa:D i pewnych niedociagniec....no ale teraz praca w toku:D zobaczymy:P

popi
29.04.2008, 16:29
to spoczko. troszke mi sie rozjasnilo. jednak to wszystko wcale nie jest latwe jak by sie wydawalo. no i przede wszystkim widze ze trzeba jednak spora sumke zainwestowac w przetworniki. chyba wymienie te swoje ale nie teraz. narazie brak wolnej kasy...
jak by co, bede pytal :wink:

pizdzik
29.04.2008, 17:11
Obudowa jak dla mnie zbyt szafiasta :neutral: , ale przynajmniejh odbiega odstandardowego szescianu i to mnie cieszy :twisted:

Nie bede poruszał tematu przetworników- na ich temat było dosyc napisane wyzej :razz:

Caleb
29.04.2008, 19:33
fajnie ze sie starales, ale nie podobaja mi sie mimo wszystko te wciecia miedzy przetwornikami - poza tym oddalaja one glosniki od siebie... temat samych glosnikow i zwrotnicy przemilcze