PDA

Zobacz pełną wersję : [ Zestaw x.1] stare 5plus1 na tonsilach

maxii
27.12.2008, 16:13
Wszyscy pokazują swoje wypociny, więc i na mnie kolej.
Poniżej zdjęcia jednego z pierwszych moich projektów.

subwoofer:
dwie komory
dwa głośniki gn20/40 (isobaric)
obudowa deska klejona 21mm 54 l

centralny:
2 x pioner 16/na coś tam (już nie pamiętam)
2 x wysokie tonsil (też już nie pamiętam)
obudowa deska klejona 21 mm

satelity:
2 x gds 20/30
2 x jakieś g... z ferofluidem
obudowa deska klejona 21 mm 12 l

podłogowe:
2 x dn20/100 (pierwotnie miały być na 4x)
2 x gds 20/30
2 x piezo z filtrem 6 db

koszty:
tylko deski -140 zł
lakier - mnóstwo
klej - 10 zł
papier to samo
reszta z piwnicy
robocizna - ochocho (3 tyg)

http://images46.fotosik.pl/43/82b931459683ddd9.jpg (www.fotosik.pl)
http://images33.fotosik.pl/430/b2d607992650eb20.jpg (www.fotosik.pl)

n_omyzs
27.12.2008, 17:02
Nie wiem po co to pokazujesz ;), post prawdopodobnie w ciagu 10minut poleci do kosza bo chyba nie przeczytales regulaminu zamieszczania konstrukcji. A pomijajac tego typu niedorobki to dla takich projektow jest stworzony inny temat....

bart210
27.12.2008, 17:05
:shock:

maxii
27.12.2008, 17:31
cytat:

Nie trzeba się oczywiście idealnie trzymać w/w wytycznych, ale posty ze zbyt dużymi odstępstwami będą usuwane. Porządek musi być.

bart210
27.12.2008, 17:35
Nie napisałeś nic o:
- zwrotnicach
- dlaczego akurat takie głośniki
- brzmieniu
- napędzie
-...

Do tego marne zdjęcia, na których nic nie widać. Pierwsze nie dość, że prześwietlone to na dodatek mocno skompresowane.

Jak obliczyłeś suba (pomiary czy z symulatorów)?

Zobacz jakie inni dawali opisy swoich konstrukcji.

n_omyzs
27.12.2008, 17:37
Ja wtu widze zdjecia, zastosowane przetworniki i koszt. Po co w ogole w takim razie to wklejasz ;)? Moze:

- ktos dowie sie jak taki zestaw gra z twojego posta?
- albo pomozesz komus zbudowac podobny opisujac dokladnie swoja konstrukcje?
- a moze dzielisz sie nietypowymi rozwiazaniami i przemysleniami nt projektu?
- moze po prostu projekt jest ciekawy? estetyczny? moze wkleiles go po to zeby inni po prostu mogli popatrzec na ladny zestaw? - a moze dobrze dobrany?

Jesli nie to jest od tego inny temat ;)

maxii
27.12.2008, 18:29
No to się narobiło.

Zdjęcia są po to aby inni popatrzyli i nic więcej.
Jeżeli ktoś ma jakieś pytania to może je zadać na forum, a ja postaram się odpowiedzieć. Jeżeli nie ma zainteresowania to po co tyle pisać.

odpowiadam na poprzednie pytania

Niestety ale nie mam zdjęć lepszej jakości.
Tonsile tylko ze względu na ich skuteczność.
Do kina napędem był TEAC 1500 prologic (1500 W PMPO :smile: )
zasilane były też wzmacniaczem lampowym 2 W.

Pod lampą grało to super, a przy kinie trzęsło fotelami.
zwrotnice były oryginalne od altusów, wymieniłem tylko kondensatory na olejowe-miedziane.

Materiał był dobrany do wystroju wnętrza - stąd ta deska lakierowana.

Oczywiście wszystko było liczone bassboxem. Lepszego programu chyba nie ma. polecam.

Maxi
27.12.2008, 18:37
Bez skrupułów:
wg mnie wygladaja koszmarnie ;] wogole br w subie mnie rozwalil ;)
kostrukcja zrobiona na przyslowiowa pale ;]
Jedyne co dobre to zapewne poniesione koszty... w sumie mi byloby szkoda czasu na taka konstrukcje;]

Jak to mowia kazdy od czegos zaczynal :)

pudel
27.12.2008, 19:15
Jak na pierwszą konstrukcję nie wyglądają najgorzej. Wymień br w subie na czarne, będą bardziej pasować do maskownic pozostałych głośników. Gdybyś pomalował deski na konkretny kolor np mahoń uzyskałbyś lepszy efekt, ten kolor przypomina mi fotografie z książki "vademecum zrób to sam" z '89 roku. Te piezo mogłeś chyba nawet odpuścić bo gds'om nie brakuje wysokich tonów, przynajmniej w moich 20/10.

Napisz coś więcej o brzmieniu, nie tylko że trzęsie fotelami :wink:

pawel033
27.12.2008, 20:47
każdy się na czymś uczy.
jak za niecałe 2 stówki to jest ok.
według mnie to pomysłowe to było.
przy następnej konstrukcji już będziesz miał troche doświadczenia i na pewno ci wyjdzie coś lepszego.

Mógłbyś zrobić jakieś lepsze zdjęcia jakąś cyfrówką i z bliższa każdą kolumne.

a teraz troche krytyki.
Wywal te piezo !!! od nich tylko boli głowa. GDS ci powinien wystarczyć, chyba że lubisz dużo wysokich to kup przynajmiej stx 18-200-8-pb http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=9&vItemDB=itemdb

pudel
27.12.2008, 21:38
maxii, napisz jak działa sub w iso jestem ciekaw jak sie sprawuje

maxii
27.12.2008, 22:03
Strojony na 36 i 68 hz bez żadnych zwrotnic, łupi samym niskim basem. Czysty wyraźny i co najważniejsze ekstra mocny. Fotele wibrują. Przy głośnym słuchaniu nie raz sąsiad stukał w kaloryfer.

niestety ale piezo jest prostokątne i nie mogę nic już zmienić, ale przestroga dla innych:
darujcie sobie piezo lepiej nie mieć nic niż te badziewie

melisław
27.12.2008, 22:58
niestety ale piezo jest prostokątne i nie mogę nic już zmienić

A tuby STX-a proponowane wyzej to jakie sa?:)

n_omyzs
27.12.2008, 22:58
Strojony na 36 i 68 hz bez żadnych zwrotnic, łupi samym niskim basem. Czysty wyraźny i co najważniejsze ekstra mocny. Fotele wibrują. Przy głośnym słuchaniu nie raz sąsiad stukał w kaloryfer.

Widze ze dalej trzymasz poziom. A tak swoja droga to sub strojony na 36 i 68Hz to chyba raczej bandpass?

maxii
27.12.2008, 23:33
Nie inaczej. Już napisałem to w pierwszym poście. Kolejne konstrukcje suba do domu będą tylko w bandpass-ie parallel, dźwięk basu jest naprawdę powala-jący. :wink:

DIGIPROCOMP
28.12.2008, 09:50
podłogowe:
2 x dn20/100 (pierwotnie miały być na 4x)
i nadal chciałbyś ją napędzić tym Teac'iem 1,5kW pmpo :cool:
150zł to nie majątek, ale 3tyg. udręki :???:
Mam nadzieję, że to pierwsza konstrukcja i przy kolejnej (niebawem) będziesz już wiedział "co i jak". Unikaj samochodowych maskownic bo strasznie rażą :cool:

jamess8
28.12.2008, 11:05
Strojony na 36 i 68 hz bez żadnych zwrotnic, łupi samym niskim basem. Czysty wyraźny i co najważniejsze ekstra mocny. Fotele wibrują.

Subwoofer bez filtra :shock: ? To w takim razie nie subwoofer. I jak takie głośniki mogą grać niskim basem? Jak łupi to pewnie wysokim basem.

maxii
28.12.2008, 11:32
Obudowa jest pasmowa.
James8 a po co filtr? Wzmacniacz ma swoje wyjście na suba.

Ten zestaw był pierwszym w którym wykorzystałem deskę klejoną, br prostokątny, i obudowę bandpass. Kolejne wykonane kolumny były już ciut inne.
Rok produkcji 2005 i już ich nie mam. Znalazł się kupiec i poszły nawet za niezłą kasę.
Niestety ale po padnięciu dysku straciłem prawie wszystkie zdjęcia.

Ten Teac 1500 W miał tylko 85 W, ale reklama czyni cuda.
jedyne co miał OK to wejścia cyfrowe.

n_omyzs
28.12.2008, 14:16
To jest temat dla tej konstrukcji http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=5537&sid=692d3da28aceedc5a0b9c0bfffc75e24 ... nie wiem.. moze nie zrozumiesz dlaczego.

maxii
28.12.2008, 15:13
Proszę więc o przeniesienie tematu.

n_omyzs
28.12.2008, 16:50
Ja nie mam nic do pierwszych konstrukcji. Sam odwalilem sporo kaszany szczegolnie jak zaczynalem w tym temacie.

Ale co innego ze forum to forum i troche porzadku musi byc. Zalozmy ze kazdy forumowicz wrzuci do dzialu konstrukcji wszystkie swoje kasze. Zrobi sie syf jak nie wiem. Od tego jest specjalny temat w ktorym mozna powspominac stare czasy jakto sie cos robilo i nieszczegolnie wyszlo :P.. ale bez jaj ze kazdy nawet kiepski projekt bedziemy ladowac tu...

maxii
28.12.2008, 16:59
A czy pisałem że to kaszana?
Brzmiały bardzo fajnie, lepiej nawet niż niejedne na rynku.
Byłem z nich w pełni zadowolony.

teraz myślę o innych kolumienkach ale napiszę o nich w odpowiednim dziale.

n_omyzs
28.12.2008, 17:24
A czy pisałem że to kaszana?

maxii, nie no.. pewnie swietnie graly, skrzynie sklecone na podstawie symulacji oraz przede wszystkim pomiarow i doswiadczenia pewnie, dobor przetwornikow wysmienity, kazda kolumna co innego (moze po to zeby wyrownac barwe dzwieku bo przeciez pod roznymi katami charka naszych uszu jest inna), szczegolnie zasluguje na uznanie projekt suba, precyzja projektu band passa i dobor odpowiednich glosnikow, calosc pedzona 1500W wzmacniaczem!, takze sub! co prawda wzmacniacz ma grubosc 2 zeszytow i pobor 85W ale to nic. Kurcze szkoda ze nie podales jeszcze schematu zwrotnic zastosowanych w poszczegolnych kolumnach i ich pomiarow, jedynie wzmianka ze pochodza z pewnego hiendowego zestawu, nie pamietam juz nazwy.. Twoje opinie na temat brzmienia:

Pod lampą grało to super, a przy kinie trzęsło fotelami.

łupi samym niskim basem

Czysty wyraźny i co najważniejsze ekstra mocny

Fotele wibrują.

Przy głośnym słuchaniu nie raz sąsiad stukał w kaloryfer.

dźwięk basu jest naprawdę powala-jący. :wink:

Brzmiały bardzo fajnie, lepiej nawet niż niejedne na rynku.

.. sprawiaja ze nabieram checi na zlozenie ww zestawu :).. niestety nie podales wszystkich szczegolow i nie bede mogl go wiernie odtworzyc. :shock:

maxii
28.12.2008, 17:55
ale zostałem zrąbany

następny fan STX-a :lol:

takero
28.12.2008, 18:16
nie fan stxa, ale raczej fan przemyślanych konstrukcji, a Twoja takową nie jest, i trudno polemizować na ten temat...

funiax1
28.12.2008, 18:24
ale zostałem zrąbany

następny fan STX-a :lol:
Nikt tu nie jest fanem konkretnego producenta, ale to co stworzyłeś i to jak próbujesz przekonać że jest super świetne to totalna porażka i wreszcie powinieneś się z tym pogodzić.

DIGIPROCOMP
28.12.2008, 18:43
Jakby to KrzysiekA napisał "Tonsilowiec" :lol:

maxii
28.12.2008, 19:04
"Tonsilowiec" - nawet ładnie

Poddaje się i w tym przypadku proszę o wypunktowanie moich pomyłek.

n_omyzs
28.12.2008, 19:12
Fanem ani Tonsila ani STXa nie jestem, niektore glosniki tych firm mialem a niektore znam z konstrukcji na forum. Oczywiscie czesc z nich jest warta uwagi. Niestety aktualnie posiadam jedynie midwoofery stx'a a reszta mojego zestawu to visaton, peerlessy oraz vify takze musze cie zawiesc.

W temacie to jesli chodzi o wady - zostaly one wypisane, pewnie ze mozna jeszcze wymieniac ale bardziej kontruktywne byloby gdybys sam przemyslal sobie co jest nie tak z tym projektem.

maxii
28.12.2008, 19:36
wypisane wady:
- kolor machoń
- brak filtra
- wysokotonówki
- cienki wzmacniacz
- brak pomiarów
- co kolumna to inny głośnik

i to są wymienione wady?
kolor - pisałem że jest pod resztę pokoju
filtr - nie jest potrzebny
wysokotonówki - sam przestrzegłem innych
cienki wzmacniacz - po to właśnie są tonsile z wysokim spl - na zdjęciu widać DVD a nie wzmacniacz. Zresztą przy tym 1500W był smile. Chyba,że komuś się nie wyświetla.
brak pomiarów - to prawda, wszystko symulowałem w bassbox-ie.
A głośniki są o o pdobnej skuteczności.

Proszę o kolejne moje błędy.

pawel033
28.12.2008, 20:38
Ja nie mam nic do pierwszych konstrukcji. Sam odwalilem sporo kaszany szczegolnie jak zaczynalem w tym temacie.

Ale co innego ze forum to forum i troche porzadku musi byc. Zalozmy ze kazdy forumowicz wrzuci do dzialu konstrukcji wszystkie swoje kasze. Zrobi sie syf jak nie wiem. Od tego jest specjalny temat w ktorym mozna powspominac stare czasy jakto sie cos robilo i nieszczegolnie wyszlo :P.. ale bez jaj ze kazdy nawet kiepski projekt bedziemy ladowac tu...

nigdzie w regulaminie nie ma napisane że nie można zamieszczać gorszych konstrukcji.

jak się chłopakowi podoba jakość dźwięku to nie wciskajcie mu na chama żę gra paskudnie. nie każdy musi być audiofilem.

znalazły się osoby które mnie wyśmiały że dałem prawie 40 zł za wysokotonówke.
bo on se kupił za 5 zł piezo i jest zadowolony.

do autora:

ta tuba jest za mała ??? http://www.stx.pl/index.php?vMenu=2&vMenuItem=2&vSubPage=9&vItemDB=itemdb

Jak nie to zostaje szpachla i zatkasz tą dziure już to robiłem i wyszło nieźle.

nie przesadzaj z tym fanem stx'a. STX to dobra firma i po prostu ci doradzamy ich produkty a jak ci ten GDWT nie pasuje to masz z tonsila http://allegro.pl/item509811130_tonsil_gdwt_12_19_150_wysokotonowy_t ubowy_f_vat.html

maxii
28.12.2008, 21:50
No nareszcie jakaś dusza która mnie nie j......
piezo załatwiłem tłumikiem 6dB i dało się już słuchać.
Jak już pisałem kolumny już poszły i to za niezłą kasę. Kupił je znajomy muzyk (a więc ma chyba słuch).

teraz myślę o innych kolumienkach i po wielu poszukiwaniach znalazłem odpowiedni głośnik i to właśnie STX (niestety :oops: )

O stxach wiele się pisze
ktoś kupił tonsila - wymień na stx-a
kupił alpierda - wymień na stx-a
aż się rzygać chce - jakby nie było innych głośników.
Na forum są osoby które zawsze mają wyjście z każdej sytuacji - kup STX-a

koniec już o tych głośnikach, ja pasuje

pawel033
28.12.2008, 22:33
może się tym głośnikiem pochwal.
może ci doradzą inni jakiś lepszy albo ci coś o nim napiszą ew. doradzą jakie wysokie i średnie tony.

ja mam GDN 22-300-8-SW i muszę przyznać że jest warty swojej ceny
porównywałem go do jakiegoś dwucewkowego BLG 30 cm i jak się okazało:
-lekko mniejsza skuteczność (mimo że stx ma 4 db mniej a w rzeczywiśtości to będzie z 1 bd)
-podobne zejście
-lepsze brzmienie
-prawie 30 zł tańszy

jeśli chodzi o stx'a to dużo jest wątków żę ludzie pisza że to syf. z tonsilem też mi sie tak zdażyło. ale wiadomo że głośnik za 100 zł to nie głośnik za 500 zł.

El_liero
28.12.2008, 22:34

Haaaaa i po takim zdaniu powinniście mu tylko POKAZYWAĆ a nie WYTYKAĆ wady konstrukcji, czaicie?

Podobne zdanie pisałem około już 10 razy i dalej się tego będę trzymał.

Swoją drogą ten zestaw pasowałby według mnie do jakiejś chaty górala, położonej w górach polskich. Może ktoś zauważy tą ironię :mrgreen:

Te BRy w subwooferze są wypasione maxii :razz: a przednia ścianka jak jakiś drewniany robot wygląda :mrgreen:
Pisałeś tam coś że myślisz nad drugą konstrukcją, no jestem ciekaw postępów, bo te kolumny, z wyglądu,nie wiem jak odsłuch, są średnie.

maxii
28.12.2008, 23:03
Też jestem tego zdania, że są z wyglądu tylko średnie, za taką kasę.
Przypominam, że te głośniki powstały kilka lat temu i czuję do nich wielki sentyment. Teraz robię właściwie tylko skrzynki do autów :mrgreen: ,proste i niewymagające wysiłku umysłowego.

teraz potrzebuję głośników do wzmacniacza lampowego, ale zadam pytania w innym dziale. Muszę jeszcze pogrzebać w internecie.

n_omyzs
29.12.2008, 00:37
Kupił je znajomy muzyk (a więc ma chyba słuch).

Pozostawienie tego bez komentarza bedzie chyba lepszym rozwiazaniem niz jakikolwiek koment..

O stxach wiele się pisze
ktoś kupił tonsila - wymień na stx-a
kupił alpierda - wymień na stx-a
aż się rzygać chce - jakby nie było innych głośników.
Na forum są osoby które zawsze mają wyjście z każdej sytuacji - kup STX-a

Bzdura. Ludzie na forum majacy pojecie o mozliwosciach zakupu roznych glosnikow w PL polecaja to co do danego zastosowania dobrze pasuje. Owszem czesto to STX ale trudno zeby polecali cos niedostepnego na rynku. Zreszta od czasu zamowien z AC powstalo wiele konstrukcji nie na STX.

No nareszcie jakaś dusza która mnie nie j......

Tak nie "j." cie dlatego ze sam wkleil podobna lub jeszcze gorzej dobrana konstrukcje i zostal identycznie potraktowany. No i pewnie jak ty dalej uwaza ze jego konstrukcja jest ok :twisted:

-----

W sumie to ja zostawie juz ten temat bo nie chce mi sie naprawde tlumaczyc co tam jest zle zrobione dlatego ze komus kto krytycznie spojrzy na te konstrukcje skojarzy sie to na pierwszy rzut oka na foty i text opisu. Jesli uwazasz ze jest ok mysl tak dalej :smile:

pawel033
29.12.2008, 22:48
Kupił je znajomy muzyk (a więc ma chyba słuch).

Pozostawienie tego bez komentarza bedzie chyba lepszym rozwiazaniem niz jakikolwiek koment..

jak wiadomo od lat to tonsile należą do dobrych głośników, więc jakiś muzyk, który nie ma zbyt dużo kasy mógł sobie je kupić, oczywiście piezo wywalić.

jeśli chodzi o moje kolumny to mozę i zrobiłem beznadziejne. Teraz wiem jakie popełniłem błędy. a takie gadanie że tylko niepotrzebnie kase straciłem to tylko zniechęca, a wcale tak dużo nie straciłem.
Jeszcze jedno. dostałem propozycje za te kolumny 300 zł ale ich nie sprzedaje bo bym nie kupił dobrych kolumn za to. (chcesz to się z tego śmiej, mnie to nie obchodzi)

jęsli chodzi o kolumny użytkownika maxii to uważasz że za niecałe 200 zł kupił by cos lepszego ???
nie wiem czy by za tyle kupił jakieś voicekraft'y .

n_omyzs
29.12.2008, 22:54
jęsli chodzi o kolumny użytkownika maxii to uważasz że za niecałe 200 zł kupił by cos lepszego ???
nie wiem czy by za tyle kupił jakieś voicekraft'y .

Za kase wydana na te skrzynki, wzmacniacz oraz ew otrzymana kase ze sprzedazy uzytych znalezionych w piwnicy glosnikow mozna by zakupic jakis maly zestawik 5.1 (oczywiscie nie najgorszego kriejtiva za 150zł)

jak wiadomo od lat to tonsile należą do dobrych głośników, więc jakiś muzyk, który nie ma zbyt dużo kasy mógł sobie je kupić, oczywiście piezo wywalić.

Blablabla. Zbuduje kolumny z byle czego i sa okej bo przeciez to byle co mozna stamtad wywalic i w ogole cale je poprzerabiac od nowa przeciez ...

jeśli chodzi o moje kolumny to mozę i zrobiłem beznadziejne. Teraz wiem jakie popełniłem błędy. a takie gadanie że tylko niepotrzebnie kase straciłem to tylko zniechęca, a wcale tak dużo nie straciłem.

Nie mowie o straconej kasie chociaz to fakt. Mowie raczej o nieprzemysleniu co mozna z posaidana kasa i elementami zrobic zeby stworzyc cos fajnego. Sklejenie zestawu z byle czego bo tak jest najtaniej - sory mozesz miec takie rozumowanie ale do mnie to nie trafia. :smile:

pawel033
29.12.2008, 23:19
nic nie mam do ciebie, ale po prostu chce też chłopaka zachęcić do dalszych konstrukcji.

sam zostałem zrąbany, tylko że u mnie to się uzbierały 2 strony

Ja jak będę miał kase na kupce to się dopiero zastanowie na co ją wydać bo takie planowanie pół roku przed to nie ma sensu. Bede się pytał jeszcze na forum co i jak i czy robić sam czy kupić gotowce.