PDA

Zobacz pełną wersję : Lakierowanie MDF domowymi sposobami czyli jak uniknąć klawiszowania

Przemcio
09.09.2014, 11:09
temat wydzielony z "Wilson Audio" Mariana
Posty niepotrzebne zostały usuniete

Projekt naprawdę fajny i ambitny (chociaż nie w moim guście bo lubię subtelniejsze konstrukcje).
Skoda by było tak duży nakład środków i czasu spierdzielić słabym wykończeniem. Nie będę cię namawiał do oddawania do lakiernika bo sam też nie oddaje i robię wszystkie prace lakiernicze i wykończeniowe sam. Jak DIY to DIY :biggrin:

Pomysł malowania sprayem z puszki tak dużych elementów jest chory wg mnie :o zwłaszcza że nie masz do tego warunków jak piszesz. Sprayem można sobie pomalować małą pierdułkę np. Kask itd w niewielkim pomieszczeniu ale nie takie elementy. Po pomalowaniu 2-3 ścianek takiej kolumny w pomieszczeniu takim jak np piwnica (nie wiem jak wyglada twoja) bez skutecznej wentylacji śmiało będziesz mógł "siekierę powiesić".
Dodatkowo jest to bardzo nieekonomiczne bo puszek sprayu będziesz potrzebować naprawdę sporo bo w środku dużej puszki jest naprawdę niewiele towaru. A kupując tanie spraye żeby zaoszczędzić przy dużej ilości niestety kupujesz totalny shit pod względem jakości. A i powierzchnia po lakierowaniu sprayem tak wielkich powierzchni pozostawia wiele do życzenia. A metoda zapylania "twoim sposobem" przy tak dużych powierzchniach nie sprawdzi się i zamiast super wykończonej powierzchni będziesz miał powierzchnie do poprawy i kolejne koszty :(

Ja osobiście będąc na twoim miejscu przy tym projekcie zainwestowałbym w jakiś spraystation HVLP. Nie mówię o kompresorze i pistolecie bo to raz ze koszty dużo większe ( przy HVLP nawet nie do przyjęcia dla hobbysty ) a o tzw agregacie malarskim. Z racji tego ze nie kończysz raczej z tym hobby taka inwestycja przyda się rownież do kolejnych projektów diy audio czy nawet remontów w domu. Koszty nie są wielkie bo już za 300-400 pln kupisz niezłą stacje. Odradzam wynalazki mango, mowię raczej o Wagnerze lub Earlexie.
Ja mając dobry kompresor i dobre pistolety lakiernicze częściej używam właśnie stacji Earlexa (ja mam najwyższy model który radzi sobie nawet z gęstymi farbami fasadowymi, z wymiennymi metalowymi dyszami i dołączanym dużym zbiornikiem 5l na plecy). Nie wypylisz nią dobrze metalicu, perły czy innych ziaren ale ze zwykłymi lakierami, bejcami, lazurami, podkładami, kaponami itp radzi sobie wyśmienicie. Bez problemu wykończysz powierzchnie w macie, pólmacie a nawet połysku. Pomijając wygodę przy używaniu natrysku system HVLP (high volume low pressure) czyli dużo powietrza ale pod niskim ciśnieniem jest to ze w małych pomieszczeniach nie robi takiej zawieruchy robiacej siekierę i podnoszące wszystkie możliwe syfy z otoczenia. Ostatnio malowałem/lakierowałem w pomieszczeniu 10m2 na raz elementy o powierzchni w sumie ok 4m2 i zapylenie było niewielkie :) a efekt więcej niż zadowalający. Różnica w używaniu tych stacji a zwykłymi pistoletami lakierniczymi jest taka że w normalnym pistolecie lakierniczym i kompresorze dozujesz lakier i powietrze spustem a w przypadku stacji powietrze leci non stop w dużej ilości pod niskim ciśnieniem (dodatkowe dyszę robiące kurtynę zabezpieczająca przed zapylaniem na zewnątrz wiązki farby/lakieru) a spustem dozujemy tylko ilośc farby/lakieru wydostajacego się z dyszy. Technika lakierowania ta sama jedynie trzeba się przyzwyczaić do pistoletu który non stop dmucha :)

Dodatkowo spraye z puszki są śmierdzące a w przypadku Spraystation możesz używać lakierów na bazie wody i nie uprzykszać życia rodzinie i sąsiadom a przy okazji sobie zatruwając się.

Przemyśl to bo przy takiej powierzchni zaoszczędzi ci to sporo zdrowia i czasu (podkłady, wypełniacze, lakier itp) a większość jeśli nie całość kosztu zakupu sprzętu na lataw tym przypadku pokryłbyś unikając zakupu tych nieszczęsnych spray-ów i poprawek po nich bo nie będziesz zadowolony z efektu :crying:

- - - - - aktualizacja - - - - -

A jeśli juz się uprzesz na spraye to szukaj spray-ów z dysza wachlarzową a nie normalną okrągłą. To ci trochę pomoże nie spierdzielić :thumbup:

2 spraye na kolumnę niestety ci nie wystarczą :o ale próbuj ;)

dolphin123
09.09.2014, 11:54
Tak, dlatego kolejny podkład będzie biały.
Tego wziąłem aby sobie próby porobić (wziął bym biały, ale akurat nie było).

Swietny plan. Szkoda czasu i pieniedzy. Wolalbym kupic za to najtanszy dostepny pistolet, pozyczyc sprezarke..

lklukasz
09.09.2014, 11:59
Fajne zestawy sa czasem w lidlu

Przemcio
09.09.2014, 12:00
Swietny plan. Szkoda czasu i pieniedzy. Wolalbym kupic za to najtanszy dostepny pistolet, pozyczyc sprezarke..

Ale sprężarką i najtańszym pistoletem nie pomaluje takich dużych kolumn w małym pomieszczeniu. Dwie opcje widzę -- spraystation lub lakiernik --- niestety :(

Przemcio
09.09.2014, 12:01
Fajne zestawy sa czasem w lidlu

To również dobra opcja :) lubię narzędzia z Lidia. Chociaż w tym przypadku ważne jest to czy można używać farb rozpuszczalnikowych czy nie. Bo to jest coś co dyskwalifikuje na starcie niektóre modele.
Earlex dodatkowo ma dysze metalowe. I pare innych ciekawych rozwiązań. Mój ma dodatkowo zbiornik 5l farby z szelkami na plecy co przy malowaniu np ścian w domu czy altany, płotu itp bardzo ułatwia życie bo nie musisz dolewac farby a pistolet jest lekki bo nie ma w nim farby tylko zamiast zbiornika podłaczasz 2 wężyki. Sam pistolet jest bardzo lekki z dobrej jakości plastiku tylko dyszę i iglica jest z mosiądzu :)

Kupiłem go dlatego ze nienawidzę pędzli i wałków przy jakiejkolwiek pracy. Teraz w domu i garażu używam go bardzo często. Przy małych i dużych rzeczach. Regulacja farby jest bardzo dokładna i pozwala psiukac minimalna mgiełką (zaprawkowa) z bardzo bliska psiukajac mgiełką o średnicy 5mm np albo szerokim wachlarzem na np 30 cm do wyboru do koloru wiec do takich naszych zabaw DIY bardzo się sprawdza zarówno przy malowaniu/lakierowaniu całych obudów jak i małych detali :)

Zaoszczedza mnóstwo czasu i zdrowia

Polecam :)

lklukasz
09.09.2014, 12:27
http://m.leroymerlin.pl/narzedzia-reczne/pedzle-walki-kuwety/pistolety-i-agregaty-malarskie/pistolet-do-malowania-w-565-wall-perfect-wagner,p254338,l762.html

Tylko mozna znaleźć taniej

Przemcio
09.09.2014, 12:38
http://m.leroymerlin.pl/narzedzia-reczne/pedzle-walki-kuwety/pistolety-i-agregaty-malarskie/pistolet-do-malowania-w-565-wall-perfect-wagner,p254338,l762.html

Tylko mozna znaleźć taniej

Te rozwiązania sa o tyle uciążliwe ze sam pistolet+ silnik juz trochę waży. Dolej dodatkowo min litr farby i masz juz niezły hantelek w ręku. :)

Marios
09.09.2014, 13:51
Proponuję przenieść część tematu do wątku lakierowania natryskiem. Przemcio możesz wrzucić kilka fotek czegoś co lakierowałeś w połysku lub macie?

Pogromca mitow
09.09.2014, 13:57
Niech ktos wytlumaczy, dlaczego taki agregat z pistoletem ma mniej pylic niz tradycyjny pistolet, szczegolnie lvlp?

hi_aro
09.09.2014, 14:07
@pogromca mitów,
to bardzo proste, on nie rozpyla tylko pluje 1mm kropkami, hi hi.

Kiedyś testowałem, ww pistolety, ale Wagnera. Miały dysze 1,3mm. Jakość była powiedzmy na -3.

BDW, pistolet ma pylić:)

Marios
09.09.2014, 14:14
Dlatego proponuję aby wydzielić temat i poprowadzić dyskusję dalej. Ten agregat jest do gęstych farb, dysza 2,0 praktycznie dyskwalifikuje go gdy chcemy uzyskać fajną jakość powłoki.

to bardzo proste, on nie rozpyla tylko pluje 1mm kropkami
I wszystko w temacie. Stąd mniejsze zapylenie ale jakość marna.

Pogromca mitow
09.09.2014, 14:20
Tak wlasnie myslalem :) Przy malowaniu scian gesta farba to moze dziala jak trzeba, ale nie wierze, ze agregat za 600zl da taka jakosc ( przy lakierach samochodowych ) jak sam pistolet w tej cenie ( a to nie jest przeciez jeszcze sprzet pro ). Pewnie to lepsze rozwiazanie niz pedzel, ale tak jak koledzy pisza wyzej - jak ma byc jakosc to musi pylic i nic sie na to nie poradzi.

dolphin123
09.09.2014, 14:34
Ale sprężarką i najtańszym pistoletem nie pomaluje takich dużych kolumn w małym pomieszczeniu. Dwie opcje widzę -- spraystation lub lakiernik --- niestety :(

Na pewno lepiej niz malowac walkiem, szlifowac to i wydac na spreye...

bolonietoperz
09.09.2014, 14:53
Mam cztejy latka i chodzie do pszeczkoja... a majować nauciła mnie nasza pani.
Wczojaj namalowałem kjujika... ale mi nie wyśło, bo matową fajbom jobiłem...
przynajmniej cię nauczyli rysować , podnosisz poziom tego forum.

Marios
09.09.2014, 14:53
ale nie wierze, ze agregat za 600zl da taka jakosc ( przy lakierach samochodowych ) jak sam pistolet w tej cenie
Przede wszystkim się nie nadaje do lakierów samochodowych z powodu niskich lepkości natryskowych materiałów, a struktura wyjdzie jak z pod wałka z drobnym włosem.

Marian, skoncentruj się na razie na przygotowaniu, wrzucaj dobrej jakości fotki coś się będzie podpowiadać na bieżąco.

Majster
09.09.2014, 15:02
Z doświadczenia wiem, że matowym sprayem maluje się o wiele łatwiej niż połyskiem, jeśli ma sie tylko troche wprawy to bez problemu można malować nawet większe powierzchnie z co najmniej dobrym efektem.
Więc Marian maluj i wrzucaj foty, trzymam kciuki :)

Aha i mała rada... przed malowaniem sprayem, polecam lekko spryskać woda (np spryskiwaczem) pomieszczenie w którym będziesz malował, ograniczy to ilość kurzu który mógłby Ci osiąść na kolumnach podczas malowania.

Przemcio
09.09.2014, 15:10
Przede wszystkim się nie nadaje do lakierów samochodowych z powodu niskich lepkości natryskowych materiałów, a struktura wyjdzie jak z pod wałka z drobnym włosem.

.

Nie jest aż tak żle jak piszesz. Można śmiało osiągnąć lepsze o wiele efekty niż przy sprayach. Samochodu bym się nie odważył tym pomalować zwłaszcza w metalicu ale do architektury ogrodowej itp jest wystarczający a do kolumn napewno 1000 x lepszy niż spraye, walki i pędzle. Jak się nie ma dostępu do porządnego pistoletu i kompresora (ja mam wiec się nie przejmuje) ale temat jest Mariana który chciał duże powierzchnie malować sprayem.

marian
09.09.2014, 15:14
Marian, skoncentruj się na razie na przygotowaniu, wrzucaj dobrej jakości fotki coś się będzie podpowiadać na bieżąco.

Po wpisach niektórych użytkowników aż się odechciewa.
Czy nie rozumieją że mam ograniczony budżet, jak również ograniczone możliwości techniczne, i co najważniejsze chcę to zrobić samemu?
Czy po prostu nie umieją czytać? (bo piszę o tym od pierwszej strony)

Jeśli nie wyjdzie, to zrobi się szlif i odda do lakiernika jak będę miał tyle kasy, aby od tak sobie wydać na lakiernika.
Mi na razie to nie potrzebne, więc nie wiem dlaczego niektórzy się tak spinają.

A jak już zrobię te obudowy na połysk, to zacznie się lament że głośniki kiepskie i że nie ma pomiarów...
Normalka.

Przemcio
09.09.2014, 15:17
.

I wszystko w temacie. Stąd mniejsze zapylenie ale jakość marna.

Mniejsze zapylenie w agregatach wynika nie z większych kropel a z dodatkowych dyszy powietrznych które robią coś w rodzaju dodatkowego tunelu powietrznego dookoła rozpylonej wiązki lakieru. Przez to więcej lakieru idzie na materiał a nie w "pole"

Jakość powłoki zależy już bardziej od tego kto ten pistolet obsługuje -- widać ze orientujesz się w temacie wiec powinieneś wiedzieć o czym pisze :)

Pogromca mitow
09.09.2014, 15:20
Marian, nie pekaj! Jeden z najbardziej znanych lutnikow gitar w Polsce, kladzie nitro na gitare pedzlem wielowarstwowo i koncowy efekt jest najwyzszej jakosci. Po prostu trzeba sie troche naszlifowac :)

jacky72
09.09.2014, 15:21
Z doświadczenia wiem, że matowym sprayem maluje się o wiele łatwiej niż połyskiem, jeśli ma sie tylko troche wprawy to bez problemu można malować nawet większe powierzchnie z co najmniej dobrym efektem.
Taa,w szczególności ciemne kolory:)
Dobrze że Marian wybrał biały,bo jest jakaś szansa powodzenia,ale naćpany to będziesz chodził tydzień:lol:
Panowie, Wy tak na poważnie z tymi 2 puszkami sprayu?

Przemcio
09.09.2014, 15:26
Po wpisach niektórych użytkowników aż się odechciewa.
Czy nie rozumieją że mam ograniczony budżet, jak również ograniczone możliwości techniczne, i co najważniejsze chcę to zrobić samemu?
Czy po prostu nie umieją czytać? (bo piszę o tym od pierwszej strony)

Jeśli nie wyjdzie, to zrobi się szlif i odda do lakiernika jak będę miał tyle kasy, aby od tak sobie wydać na lakiernika.
Mi na razie to nie potrzebne, więc nie wiem dlaczego niektórzy się tak spinają.

A jak już zrobię te obudowy na połysk, to zacznie się lament że głośniki kiepskie i że nie ma pomiarów...
Normalka.

Marian ty też się tak nie spinaj. Ja chciałem ci pomoc żebyś inwestując nie wielkie pieniądze miał duża pomoc przy sprawach podlkadów, lakierów itp. Wiadomo ze jakbyś miał luźne 2 k to poleciłbym ci inny sprzęt. Ale w kwotach do np 300-400 pln nie kupisz niestety kompresora i pistoletu. Masz skąd pożyczyć to pożycz i nie było tematu. Ale wyszedłem z założenia ze nie masz i chcesz sobie radzić własnymi siłami co bardzo pochwalam i nadal uważam spraystation za dobry pomysł. A powierzchnia która jesteś w stanie bez problemu osiągnąć bije na łeb spraye pędzle i walki. A skoro nawet by ci nie pyklo coś to i tak jest mniej szlifowania i polerowania niż przy pędzlu i wałku.

Zrobisz jak będziesz chciał. Twój temat. Twoje kolumny i twoja praca i twoje pieniądze. :)

Przemcio
09.09.2014, 15:34
Przemcio możesz wrzucić kilka fotek czegoś co lakierowałeś w połysku lub macie?

W tym temacie masz np :)

http://diyaudio.pl/showthread.php/21473-Tweetery-w-trójkątach-(Step-by-Step)-by-Przemcio

Małe elementy akurat tam są ale powierzchnie bez polerowania możesz ocenić :)

Na duże będziesz musiał poczekać aż skończę kolumny bo zdjęć np motocykli czy samochodów lub innych prac diy nie będę tu wstawiać bo to nie mój temat i nie to forum :)

hi_aro
09.09.2014, 15:39
Słabo testowałeś jak takie bzdury wypisujesz :)

No właśnie ty piszesz straszne farmazony.

Myślę że już wiele razy malowałeś pistoletem z dyszą 2mm, np bazę wodną, lub np klar Roberlo?
Może masz jakieś zdjęcia? Chętnie zobaczę.

I jeszcze jedno pytanko do Ciebie. Jak ma się ciśnienie powietrza, w odniesieniu do twoich teorii. Nigdzie o tym nie piszesz. Czyżby jest pomijalne.

P.S.
Właśnie oglądałem Twoje zdjęcia, niby elementów nie polerowanych. Nie wciskaj forumowiczom bzdur. Na tych zdjęcie dokładnie widać, jak wyglądały elementy przed polerką. Te świeżo palowane (załamania światła) i ten sam element zamontowany (załamania światła)

marian
09.09.2014, 15:48
Marian ty też się tak nie spinaj. Ja chciałem ci pomoc żebyś inwestując nie wielkie pieniądze miał duża pomoc przy sprawach podlkadów, lakierów itp.

Ale ja się nie spinam.
Ja już dawno bym kupił sobie kompresor gdybym miał możliwość malowania u siebie.
Gdybym miał miejsce do malowania to bym się nie pytał jak to zrobić ręcznie.
Niestety nie mam, więc po co mam inwestować w sprzęt którego nie będę mógł używać?

Za zwykłe sprejowanie mogą mnie udupić, ale już mam plan jak to zrobić aby za mocno sobie nie zaszkodzić tym wyczynem.

Po za tym, malowanie to pikuś... właśnie ważą się przyszłe losy warsztatu w którym pracuje.

Majster
09.09.2014, 16:00
Taa,w szczególności ciemne kolory

Dokładnie tak :)

Przemcio
09.09.2014, 16:07
No właśnie ty piszesz straszne farmazony.

Myślę że już wiele razy malowałeś pistoletem z dyszą 2mm, np bazę wodną, lub np klar Roberlo?
Może masz jakieś zdjęcia? Chętnie zobaczę.

I jeszcze jedno pytanko do Ciebie. Jak ma się ciśnienie powietrza, w odniesieniu do twoich teorii. Nigdzie o tym nie piszesz. Czyżby jest pomijalne.

Przeczytaj dokładnie co pisze i o czym pisze. I jak się ma do twojego stwierdzenia o farmazonach. Weź pod uwagę całość wypowiedzi i kontekst w jakim były pisane a nie szukaj zaczepki. Bo akurat żaden z twoich postów nie wniósł nic konstruktywnego w tym temacie.

Ja osobiście nie muszę używać tego spraystation jak równjeż pistoletu z dysza 2mm do lakierowania bazą czy klarem bo mam inne pistolety do tego. A klaru Roberlo nie używam :)

Zreszta to nie jest temat do przekomarzania się wielki mistrzu lakiernictwa :)

O ciśnieniu powietrza w przypadku spraystation nie wspominałem gdyż w tym urządzeniu które polecałem Marianowi nie ma regulacji ciśnienia.

A udowadniać ani pokażywać Ci nic nie muszę na nawet nie zamierzam bo i po co :) a jak ześ ciekawy co teraz jest na tapecie to powiem jedynie że Urethan Kandy w kolorze Burgundy :) i kończę przekomarzanki bo nic nie wnoszą do tematu.

jacky72
09.09.2014, 16:17
Dokładnie tak
Chciał bym zobaczyć tą dużą powierzchnię,malowaną czarnym matem, pod światło.:)
No ale skoro kolega potrafi,to zwracam honor.;)

Przemcio
09.09.2014, 16:21
.

P.S.
Właśnie oglądałem Twoje zdjęcia, niby elementów nie polerowanych. Nie wciskaj forumowiczom bzdur. Na tych zdjęcie dokładnie widać, jak wyglądały elementy przed polerką. Te świeżo palowane (załamania światła) i ten sam element zamontowany (załamania światła)

No i właśnie tym stwierdzeniem pokazałeś mi ze więcej gadasz niż się znasz albo ślepy jesteś :) bo elementy nie były dotknięte po lakierowaniu ani papierem ani pastą :) szukaz dziury w całym Na zdjęciach w 640x480 :lol: pokaż mi na których zdjęciach to widzisz :) jak na pierwszych dwóch zbliżeniach to jeszcze bardziej mi się chce z ciebie śmiać bo to sa zdjęcia po samej bazie :) i fakt widać tam załamania i brak połysku :) ale nie przez brak polerowania a warstwy (dokładnie 2) klaru. :) dla zainteresowanych elementy są do wglądu bo leżą gdzieś w czeluściach garażu.

Mogę ci przesłać więcej innych zdjeć w wysokiej rozdzielczości tylko po co :lol: dodatkowo to jak bym wziął się za polerowanie to spolerowane by było na lustro bez skórki pomarańcza i nie było by żadnego załamania, hologramu czy swirla. Nie mam zamiaru z tobą dyskutować bo mądry jesteś na odległość a nic sensownego nie zaprezentowałeś jeszcze. Chyba że było na tyle banalne że nie rzuciło mi się w oczy. Na tym kończę dyskusje z tobą w tym temacie. Pozdrawiam

Sorry Marian za mały offtop.

Przemcio
09.09.2014, 16:24
Ale ja się nie spinam.
Ja już dawno bym kupił sobie kompresor gdybym miał możliwość malowania u siebie.
Gdybym miał miejsce do malowania to bym się nie pytał jak to zrobić ręcznie.
Niestety nie mam, więc po co mam inwestować w sprzęt którego nie będę mógł używać?

Za zwykłe sprejowanie mogą mnie udupić, ale już mam plan jak to zrobić aby za mocno sobie nie zaszkodzić tym wyczynem.

Po za tym, malowanie to pikuś... właśnie ważą się przyszłe losy warsztatu w którym pracuje.

Trzymam mocno kciuki żeby ci się udało i żebyś był zadowolony z efektu. Bo o to w tym wszystkim chodzi w diy żeby być zadowolonym ze swojego tworu :) bo to ty będziesz tego używał i patrzył na to codziennie.

:)

Majster
09.09.2014, 16:29
Chciał bym zobaczyć tą dużą powierzchnię,malowaną czarnym matem, pod światło

Wpadnij, z Krk w okolice BB masz niedaleko :)

Nie ma co sie spinać :)

jacky72
09.09.2014, 16:33
Wpadnij, z Krk w okolice BB masz niedaleko
Ok.
Bywam w Twoich rejonach.
Sorki Marian,już nie śmiecę.

hi_aro
09.09.2014, 16:50
pokaż mi na których zdjęciach to widzisz
Podam nazwy, nie myl z kolejnością:
zdjęcie 4 (25 od początku) VS zdjęcie 2 (czwarte od końca)

Natomiast ja coś pokażę, bo widzę że lubisz wykończenie carbon, ale słabo z realizacją.
https://ssl.diyaudio.pl/i/14532/thumbs/8shzriclbpdwgyjcuzpc_1410273981.jpg (https://ssl.diyaudio.pl/i/14532/8shzriclbpdwgyjcuzpc_1410273981.jpg)

Przemcio
09.09.2014, 17:16
No i akurat te zdjęcie 25 od początku to było po samej bazie :) wiec gratuluje szerloku. :) dwa i trzy zdjęcia niżej jak się przyjrzysz to zobaczysz duża różnice w połysku już po klarze :) a jeśli miałbym polerować nie rozlepiając taśmy to musiałbym być szalony :)

Lubię Carbon ale w twoim wykonaniu nie widzę powodów do dumy bo też ci w wielu miejscach nie pykło ułożenie włókien. Tylko ze mi jak wyszło niesatysfakcjonująco czytaj spierdzieliłem to nie zostawiałem tego i na dodatek nie wstydziłam się pokazać ze też mogło coś nie wyjść a nie dokańczałem na sile pomimo krzywych włókien na zalamaniach tak jak ty. Nieźle Ci to wyszło ale nie idealnie więc też nie masz co stawiać tego za wzór i próbować się przez to wywyższyć porównując na sile do czegoś co akurat nie wyszło i zostało zastąpione przez lakierowanie.

Skończ tą przepychankę bo to nie jest temat pokaż co potrafisz tylko temat Mariana o jego kolumnach i rozterkach Mariana z tym związanych.

hi_aro
09.09.2014, 17:48
Pogrążasz się, w zakresie wiedzy.
To jest hydrografika, biedny watsonie.

Marios
09.09.2014, 18:07
Dobry lakiernik byle gów..em pomaluje lepiej niż laik super sprzętem. W dugą stronę też to działa. Jeśli nie potrafisz to i wypasioną satą spierdielisz
No tu się muszę zgodzić.

Panowie, zacytuję jeszcże raz siebie bo temat się rozjeżdza.

"Marian nie ma kasy na lakiernika lub nie chce jej wydać, zdaję sobie sprawę że, ma trudne warunki do malowania jednak chce spróbować sam"

taki jest status, i wszelkiego rodzaju mądrzenie się nic tu nie wniesie, raczej potrzeba porad jak to można najlepiej w tych warunkach zrobić.

Proponuję wydzielić temat o malowaniu natryskiem "różnymi sprzętami" i nie zaśmiecać wątku Wilsonach :)

Przemcio
09.09.2014, 18:18
Tu nie chodzi o zakres wiedzy i nie zauważyłem żadnego pogrążania sie. Pogrążyłeś ty się juz wcześniej jako super Googlowy Lakiernik :) nie rozpoznający elementu polakierowanego bazą i zarzucający polerkę w miejscu gdzie element jest psiuknięty tylko klarem. Jako super lakiernik powinieneś takie rzeczy rozpoznać z daleka chociażby po połysku. A jeśli nie to nie oceniać powierzchni na zdjęciach w rodzielczości 640x480. Wiec kto się pogrążył to się pogrążył.
U ciebie niestety na zdjęciu kiepskiej jakości widać jedynie ewidentne i Krzywe linie przeplotów na zalamaniach. Na kiepskim zdjęciu często ciężko rozpoznać hydrografikę na żywo jest to już bardzo widoczne. Kolorystyka również w tym nie pomaga bo tyle kolorów włókna węglowego już widziałem że w tej materii mnie nie zdziwi nic raczej.

Czy hydrografika czy Carbon w tym przypadku i tak kiepski żeby można by go stawiać za wzór. Fajnie może wyglądać z daleka lub na kiepskiej fotce. W rzeczywistości niestety żenada.

A żeby nie było kolejnego offtopu to może w niektórych partiach swojego tworu Marian moze użyjesz np folii bo na laminat cię nie namawiam. W paru konstrukcjach widziełem takie połączenia i nawet nieżle to wygląda. Nie koniecznie mówię o folii a'la Carbon ale np o alu szczotce jakiejś czy coś jako akcenty :)

marian
09.09.2014, 22:49
Projekt zawieszam na jakieś dwa-trzy tygodnie.
Jestem w trakcie załatwiania papierów odnośnie tego pomieszczenia.
Już nie długo będzie oficjalnie moje :)
Będzie mały remoncik, a po remoncie wracam do pracy :)

waloos
09.09.2014, 23:57
Paczkom takie sezonowanie wyjdzie na dobre, szczególnie pod lakier :)
Szczerze kibicuję temu projektowi, bo takiej bryły chyba jeszcze na forum nie było. Jedynie czego żałuje, to że zrezygnowałeś z czekoladowego lakieru w macie. Istnieje ryzyko, że wyjdzie jak to ktoś nazwał: kupa, ale kto nie ryzykuje ten nie wygrywa :)
Majstruj, majstruj, a potem dobierz drivery godne tych budek !

_NATAN_5064
10.09.2014, 00:29
Kiedys na elce bylu kolumny oklejone kolorowa plexa. Moze takie cos ? Kolorow od groma przecież i polysk bedzie :D

Marios
10.09.2014, 00:57
Marian, jak możesz, chce Ci się i widzisz taką potrzebę zagruntuj te pudła dobrze podkładem. Najpierw trochę bardziej rozcieńczonym później gęstym.
Jak postoją tak 2-3 tygodnie wyjdzie im na dobre.

marian
10.09.2014, 01:25
Cenna uwaga.
Niestety dopiero jedna obudowa jest skończona jeśli chodzi o bryłę (bo tak jak pisałem wcześniej, nie miałem możliwości aby składać obie na raz).
Można by podzielić to na etapy, ale jeśli zostanie coś farby, to szkoda aby się zmarnowała (zeschnie do czasu następnego malowania... spray z utwardzaczem ma tylko 3 dni "życia").

Jeśli miał bym obie "gruntować" na raz, to za jakiś miesiąc dopiero.

Tobike
10.09.2014, 08:29
Spraye z utwardzaczami takie nabijane kolorem żyją znacznie dłużej. Mam jeszcze pozostałość po zaprawkach na samochodzie i od trzech lat lakier jest płynny. Ciśnienie i dodatki w puszcze załatwiają sprawę.

dabyl
10.09.2014, 09:19
hi_aro "kończ waść wstydu oszczędź"

Ten cytat jest przeważnie, a myślę, że i w tym przypadku, źle używany, a popularny jak wręcz kultowe już "bynajmniej". Wyraża podziw dla umiejętności oponenta i zarazem uznanie jego wyższości - nie na odwrót. Tutaj jest to całkiem prosto wytłumaczone:

http://www.edusens.pl/edusensownik/koncz-wasc-wstydu-oszczedz

Yoshi_80
10.09.2014, 15:17
Nie można przenosić doświadczeń z małych elementów na dużą powierzchnie, to zupełnie inna bajka. Dużą o wiele trudniej po pierwsze przygotować a po drugie pomalować. Spray niespecjalnie się nadaje do tego bo ma małą wydajność i równomierne położenie farby tak aby pod światło nie było widać jak była nakładana będzie trudne. Osobiście kiedyś malowałem kolumny srayem czarny mat (tyły, cokoły i elementy na froncie) a następnie kładłem na to finalnie z pistoletu warstwę hartz lacka półmat i wyszło nawet znośnie :). Za dobrą farbą w sprayu warto się przejść do sklepu zajmującego się wyłącznie lakierami samochodowymi bo w takich co mają od uszczelki przez żarówkę po spraye to są często dość marnej jakości.

borys
10.09.2014, 19:28
Spraye dobrej jakosci - np. Farecla, drogie i dobre.

marian
Jak dasz rade to podpytaj sie jakiegos stolarza co robi meble z mdfu, moze bedzie wiedzial czym dobrze zagruntowac mdf zeby pozniej nie klawiszowal.
Ja mimo tego ze mialem zapodkladowane obudowy i malowalem je dopiero po 3 tygodniach to i tak mdf zaczal klawiszowac. Ja niestety nie gruntowalem mdfu od srodka.
Podpytam sie znajomego, ktory podkladowal mdf jakims specjalnym srodkiem i podobno jest ok.

Nie wiem jak w takim zastosowaniu zdadza egzamin klej lub jakas zywica.
Dobre lakiery z powodzeniem mozna nakladac walkiem i wychodzi to calkiem fajnie.

pozdr

Przemcio
10.09.2014, 20:25
Dla Ciebie nieosiągalny. Kolejny wiele, nijak gadający:))
Przedmiot w realu ma 10/10 cm. Czyli wyświetla się większy niż w rzeczywistości. Dziecinne wytłumaczenie, że słaba rozdzielczość. Zresztą widzę, że absolutnie nie rozumiesz tematu.
Może kolejna zagadka.
https://ssl.diyaudio.pl/i/14532/thumbs/kvahz0lm4xzvczyegxx4_1410291026.jpg (https://ssl.diyaudio.pl/i/14532/kvahz0lm4xzvczyegxx4_1410291026.jpg)

Carbon czy hydro?

Powiem ci że mam zasadę że nie "karmię trolla" bo nie zdechnie :lol:

Ale Ty na siłę chcesz mnie zagiąć w jakiejś dziedzinie. A wszystko dlatego że wyszedł na jaw twój brak kompetencji do którego nie potrafisz się przyznać. Rozśmiesza mnie to co raz bardziej z każdym twoim kolejnym postem :lol:
i to co najśmieszniejsze w tej całej Twojej chorej akcji ze w starasz się to zrobić w dziedzinie o której nigdzie nie pisałem ze jest jakąś moją super mocną stroną :lol: ubzdurało Ci się coś po stwierdzeniu że lubię Carbon.
Tak lubię i to bardzo :drool: ale w postaci laminatu i to tylko na niektórych splotach. Dopuszczam niektóre folie ale tylko niektóre np. di-noc z 3m. Lubię grę świateł i cieni na jego powierzchni i ten super efekt "opalizowania" barw przy różnym koncie padania światła.

Jedno czego właśnie nie lubię i oficjalnie zawsze twierdzę że jest najbardziej nieudaczną i żenujacą formą naśladowania efektu włókien węglowych, płaską, banalną i bez wyrazu jest właśnie hydrografika :thumbdn: na zdjęciach często złudną ale na żywo nie do pomylenia a jeśli Ty jesteś tak zafascynowany ta techniką to albo nie miałeś w ręku prawdziwej maty Carbonowej albo jesteś ignorantem bez smaku i jest ci wszystko jedno byle by błyszczało.

Dodatkowo nie jesteś i nie będziesz w stanie stwierdzić co jest w dla mnie osiągalne a co nie. I nie muszę i nie zamierzam Ci niczego udowadniać.

Więcej "karmienia trolla" w moim wykonaniu w temacie Mariana nie będzie i skończyłem tym samym definitywnie dyskusje z Tobą.

:flapper:

Żeby totalnie nie oftopować

Marian jeśli zależy ci na dobrym przygotowaniu powierzchni i długotrwałym efekcie bez klawiszowania i innych szpecących lakier niedoskonałości przed podkładami i wypelniaczami pokryj cała skrzynke cienkim laminatem z włókna szklanego. Wystarczy nawet jedna cienka warstwa maty emulsyjnej lub tkaniny rowingowej (wole osobiście tkaniny) przesycona żywicą. Koszt nie wielki bo zaoszczędzisz póżniej na innych materiałach a załatwiasz dwie pieczenie na jednym ogniu :)

lklukasz
10.09.2014, 20:33
Jak nie masz tkaniny to mozesz użyć np polara

Przemcio
10.09.2014, 20:54
Jak nie masz tkaniny to mozesz użyć np polara
Ok. Tylko wiesz ile polarów trzeba by zużyć :o a na takie lochy to nawet mój by nie wystarczył :lol:

Mata szklana lub tkanina rowingowa będzie dużo tańsza i mocniejsza. Najgrubsza z nich będzie cieńsza od polara i łatwiejsza do przesycenia żywica. Tutaj wystarczy cienka a przez to będzie tańsza i mniej żywicy pójdzie.

hi_aro
10.09.2014, 21:22
@ Przemcio
toś się namyślał:)
Jak pokazałem pierwsze zdjęcie, jakoś nie zauważyłeś braku głębi, przeplotu włókien.:(( Ha ha ha.

Przyznać, do czego, do tego napisałem prawdę o Twoim nieograniczonej braku wiedzy i praktyki, którą wyraźnie wskazałem. Doskonale widzę na co Ciebie stać. Etapy prac z zacytowanego Twojego wątku, wyglądają bardziej jak zabawa małego dziecka z ciastoliną.

Odnośnie zdjęcia drugiego. Po raz kolejny pudło. Chiński "real" carbon w macie. Jeden z klientów przywiózł, aby coś z tym zrobić.
Jakość tego chinola, była taka jak Twojego ulubionego 3M Ni-Doc.
To właśnie Ni-Doc jest totalnie beznadziejny, ponieważ prawdziwe włókna NIGDY nie układają się idealnie i w taki sam sposób. Dlatego nabrałeś się za pierwszym razem. :)

Teraz wrócę do klu wątku. Czyli do agregatu malarskiego, który proponowałeś Marianowi, z dyszą 2mm, jako urządzenie będące rozwiązaniem dla jego realizacji. Agregaty tego typu są na równi z malowaniem wałkiem. Na dodatek musi wydać400PLN aby się o tym przekonaći jednocześnie wkór....ć że posłuchał się wspaniałej rady.

Jednocześnie wskazałeś swoje prace, malowane pistoletem:((

Kup ten agregat i pomaluj sobie. A następnie spędź kolejne 10rh aby wyjść z twarzą z całej tej kałabały.

hi_aro
10.09.2014, 22:36
W mojej ocenie najlepszym materiałem, zapobiegający klawiszowaniu to Spandex. Materiał znany głównie ze strojów kąpielowych lub obcisłych przylegających sukienek.
Otóż:
- rozciąga się w każdą stronę w stosunku 1:1. Czyli 1m materiału bez problemu rozciąga się o kolejny metr
- finalna grubość laminatu (materiał + żywica) na poziomie 0,5-1mm (pozostałe materiały włókno szklane, koce, filce, polary 1-2mm )
- idealne układanie się na wszelakich zagięciach, kątach, łączeniach, rogach. W odróżnieniu do włókna szklanego.
- brak podnoszenia się włókien, z uwagi na bardzo ścisłe tkanie. (w przypadku włóka szklanego i filców jest ich od cholery)
- mniejsze zużycie żywicy,
- jakość powierzchni na b.dobrym poziomie. Wystarczy jedna warstwa podkładu wypełniającego.
- cena 10 razy tańszy niż tkaniny rowingowe

Wady:
- z uwagi na ścisłe tkanie, powietrze ma problemy z wydostaniem się.Trzeba dobrze wałkować.
- ścisłe trzymanie się ilości utwardzacza, aby w trakcie żelowania, temperatura nie była za wysoka
- nie nadaje się na zabudowy przestrzenne, zbyt cienki i elastyczny.

Marios
10.09.2014, 22:38
Marian jeśli zależy ci na dobrym przygotowaniu powierzchni i długotrwałym efekcie bez klawiszowania i innych szpecących lakier niedoskonałości przed podkładami i wypelniaczami pokryj cała skrzynke cienkim laminatem z włókna szklanego. Wystarczy nawet jedna cienka warstwa maty emulsyjnej lub tkaniny rowingowej (wole osobiście tkaniny) przesycona żywicą. Koszt nie wielki bo zaoszczędzisz póżniej na innych materiałach a załatwiasz dwie pieczenie na jednym ogniu
Coraz to lepsze widzę rozwiązania :-) Agregat, teraz maty z żywicą.. Panowie zejdźcie na chwile na ziemie.

Przemcio
11.09.2014, 07:45
@hi_aro

Może inaczej :)
Ja mam duży dystans do siebie i tego co robię traktując to jako hobby. I niech Ci będzie skoro to podbuduje twoje Ego. Nie będę się z tobą przekomarzać. Mój brak wiedzy jest porażający :lol: praktyki również :lol: Wygrałeś :) idź w pokoju :)

Ach ty nasz nowy "guru" od wszystkiego teraz będziesz :) gratulacje :) spróbuj jeszcze na Audiostereo tam lubią perfekcjonistów :) ja niestety jestem tam za cienki :) i nawet czytać tam nie potrafię bo skutkuje to niestrawnościami a co dopiero coś napisać :lol: Tam naprawdę będziesz mógł się spełnić. Może dorwiesz tam godnego przeciwnika :) tylko pamiętaj żeby nie dyskutować z idiotą bo sprowadzi cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem :lol:

Ok Sansei -- uciekam już do swoich zabaw z ciastoliną :) może jakieś kolumny uda się ładne ulepić :) podpryskać agregatem którego nie muszę już kupywać bo mam od kilku miesięcy :)

Niech moc będzie z tobą :)

Przemcio
11.09.2014, 07:51
Coraz to lepsze widzę rozwiązania :-) Agregat, teraz maty z żywicą.. Panowie zejdźcie na chwile na ziemie.

Możliwości są różne. :) Chętnie poznam twój niezawodny sposób na klawiszowanie. Podziel się. Niedługo może mi się przydać przy moich kolumnach. Tylko proszę cię o dokładny opis pewnego i łatwiejszego sposobu. I równie mało kosztownego jak żywica :) możesz nawet podlinkować z opisami lub stworzyć jakiś tutorial coś zostanie dla potomności :)

I nie mówię tego zgryżliwie tylko z pełnymi wyrazami uznania. Lubię się dokształcać :)

Marios
11.09.2014, 09:02
Chodzi mi o to, że rozwiązania są nieadekwatne do tego co Marian chce zrobić i jakie ma warunki. Co do klawiszowania i lakierowania MDF będzie trzeba założyć oddzielny temat.

Przemcio
11.09.2014, 09:14
A możesz takowy założyć :) i w nim opisać swoje metody :) wiele osób może na tym skorzystać :)

Przemcio
11.09.2014, 09:56
Jesteś najlepszy :)

Zdetronizowałeś w moich oczach już pszczólke Maję , świstaka od serebełek Milki a teraz to nawet samego Chucka Norisa :lol:

Tak trzymać :)

Pogromca mitow
13.01.2017, 21:50
Zabawimy sie w gornika, ale mysle ze temat akurat pasuje. Chcialem Wam pokazac ciekawostke, na ktorej wyprobowalem pewien prosty pomysl na walke z klawiszowaniem, w przypadku obudowy sklejanej na zakladke i bez oklejania hdf. Po prawej stronie jest obudowa, ktora zostala polakierowana bez wczesniejszego sezonowania, ale z uzyciem prostego triku. Po prawej obudowa sklejona w tym samym czasie, ale sezonowana bardzo dlugo, nastepnie ponownie wyszlifowana i polakierowana. Jak widac nawet wielotygodniowe sezonowanie nic nie dalo i efekt klawiszowania jest bardzo widoczny. Co prawda lakier jest cienki i akrylowy ale wyszlo jak wyszlo. Natomiast na obudowie z prawej strony zrobilem w miejscu laczeniu plyt, niewielkie rowki, ktore frezowalem frezem stozkowym. Nastepnie to zaszpachlowalem zwykla szpachlowka samochodowa, podklad akrylowy i lakier strukturalny. Co prawda nie wyglada to idealnie, ale przyznam, ze zrobilem to bez przykladania sie.

Tak czy siak roznica jest bardzo duza i ten trik z frezowaniem polaczenia i szpachlowaniem dziala calkiem ok.

https://ssl.diyaudio.pl/i/15531/thumbs/b72817ffc4478b617ac13a35829b90a4_1484339677.jpg (https://ssl.diyaudio.pl/i/15531/b72817ffc4478b617ac13a35829b90a4_1484339677.jpg)ht tps://ssl.diyaudio.pl/i/15531/thumbs/4e70c0e4f599ec9374321e63d24d1525_1484339668.jpg (https://ssl.diyaudio.pl/i/15531/4e70c0e4f599ec9374321e63d24d1525_1484339668.jpg)ht tps://ssl.diyaudio.pl/i/15531/thumbs/4be8fdc39a62b148095f20c2106ffa1d_1484339661.jpg (https://ssl.diyaudio.pl/i/15531/4be8fdc39a62b148095f20c2106ffa1d_1484339661.jpg)

piotr f.
13.01.2017, 22:12
To może więcej szczegółów różnice widać

seba007
14.01.2017, 07:31
Możesz napisać jakiej firmy ten lakier ? 1 czy 2składnikowy?. Najbezpieczniej jednak położyć hdf na ścianki gdzie sa łączenia, resztę ścianek przynajmniej ja zostawiam mdf. Ciekawe jak to się zachowa za rok. Fajny efekt daje ta farba.

Pogromca mitow
14.01.2017, 10:45
Lakier to Novol flash 900 http://professional.novol.pl/produkt/25/flash-900-lakier-strukturalny i oczywiscie najlepiej okleic laczenia hdf.

seba007
14.01.2017, 11:04
Jakiś podkład pod to był ? czy od razu kładłeś na mdf?.

Pogromca mitow
14.01.2017, 11:10
Podklad tez z Novola. Jesli to ma isc na surowy mdf, to warto zagruntowac nitro lub poliuretanem zeby troche zamknac mdf.

Marios
14.01.2017, 20:27
Temat był już poruszany, właściwe to jedyny pomysł. testy które zrobiłem wtedy, leżały jeszcze do niedawna w garażu. Wywaliłem w ramach świątecznych porządków, ale nic się nie działo po roku czasu. Dobre rozwiązanie i widać że się to potwierdza, po siedzeniu lata w lakierach też nic innego nie wymyśliłem.

http://diyaudio.pl/showthread.php/21222-Lakierowanie-natryskowe-osprz%C4%99t-i-lakiery/page19

Lakier to Novol flash 900 http://professional.novol.pl/produkt...r-strukturalny i oczywiscie najlepiej okleic laczenia hdf.
Jednoskładnikowe lakiery nie mają zbyt dobrej odporności, więc chyba lepiej stosować coś 2K.

Pogromca mitow
15.01.2017, 11:19
Te obudowy zrobilem w 2013 roku i tak z ciekawosci wrzucilem zdjecia, jak wygladaja po tym czasie.

A co do Novola, to akurat ten lakier jest bardzo dobry. Zalezalo mi na lakierze strukturalnym, a z tym jest nieco wiekszy klopot w przypadku lakierow 2k. Nie sa tak latwo dostepne. Natomiast taki Novol na jakies czarne fronty czy cos w ten desen jest super. Dodatkowo mozna go kupic rowniez w sprayu.

Iceman
18.06.2017, 23:41
Może ktoś podpowie jak przygotować boki płyty wiórowej do malowania? Czy szpachlą czy może jednak jakimś podkładem? Przyznam, że wolałbym coś rzadszego od szpachli.

Marios
18.06.2017, 23:51
Najlepiej izolant i podkład. Ewentualnie, sam podkład. Skąd pomysł ze szpachlą?

Iceman
19.06.2017, 00:48
Nie byłem pewny czy podkład wyrówna te wszystkie szczelinki.

Micwoj
19.06.2017, 08:42
Lepiej byś chyba zrobił gdybyś okleił hdfem. Moim zdaniem lakierem nie wyjdziesz. Może tymi specyfikami do zalewania porów. Ale taniej ci to niekoniecznie wyjdzie. Ja ostatnio kupowałem hdf na dwa 20litrowe monitorki, dałem bodaj 30zł.

Iceman
19.06.2017, 09:55
Chodziło mi właśnie o to jak to zrobić nie oklejając HDFem.

Marios
19.06.2017, 10:13
Właśnie o co chodzi, czy tylko pokrycie krawędzi (syzyfowa praca oklejanie wszystkich krawędzi hdf'em) czy jest to połączenie dwóch płyt razem?

Micwoj
19.06.2017, 11:05
HDFem okleiłem dwa monitorki w czwartek. Szybki wicol od soudala. Kleiłem po 2 ścianki dwóch kolumn na raz (czyli razem 4 powierzchnie) i po godzinie mniej więcej już frezowałem krawędź. I tak 4x. Wcale to nie jest takie kłopotliwe.

Iceman
19.06.2017, 12:03
Mam tylko dwa małe miejsca do wyrównania - bo częściowo użyłem mdfu, ale że mam kiepskie markety budowlane w pobliżu, więc musiałem częściowo się posilić zwykłą płytą, bo mdf mieli tylko cieńszy. Nie bardzo mam też ochotę iść po hdf, bo ostatnio z godzinę czekałem w markecie żeby się facet obsługujący stolarnię raczył pokazać, nie wspominając już o tym ile trzeba czekać na docięcie.

ampli
02.02.2018, 00:03
Był na forum patent na uniknięcie klawiszowania przy pomocy frezu i szpachli, czy taka obróbka jest wystarczająca do późniejszego lakierowania?

Pogromca mitow
02.02.2018, 02:14
Watpie czy to jest wystarczajace, patrzac na to od strony bezkompromisowej. Jednak mimo wszystko robi bardzo duza roznice, ktora moze byc decydujaca jesli nie ma innej mozliwosci zapobiegania klawiszowaniu.

Adzik94
02.02.2018, 07:45
Jaki to patent?

Pawel S.
02.02.2018, 09:20
Był na forum patent na uniknięcie klawiszowania przy pomocy frezu i szpachli, czy taka obróbka jest wystarczająca do późniejszego lakierowania?

NIE! nie dziala!! :(
testowalem i wyszly 2 linie zamiast jednej

Jaki to patent?

linie laczenia plyt frezujesz frezem V i rowek wypelniasz szachla
problemem jest sama szpachla. ma inna rozszerzalnosc niz mdf i to wyraznie widac

Marios
02.02.2018, 10:31
Co zastosowałeś po szpachli?

Pogromca mitow
02.02.2018, 14:44
NIE! nie dziala!!
testowalem i wyszly 2 linie zamiast jednej

Dziala dziala :) widocznie uzyles niewlasciwej szpachli.

Pawel S.
02.02.2018, 15:13
wyszlifowalem i poslalem dalej, mialy byc chyba malowane

juz nie pamietam jakiej szpachli uzylem

Pogromca mitow
02.02.2018, 15:39
http://audiohobby.pl/index.php?topic=4747.0 tutaj byla uzyta taka sama technika szpachlowania rowka.

ampli
02.02.2018, 16:30
Szpachla Spectrala zmieniająca kolor będzie ok?

Skoro do lakierowania same rowki nie wystarczą, to może by tak jeszcze położyć po 1 warstwie maty szklanej na poliester?

Marios
02.02.2018, 16:41
Przeniosłem dyskusję z toolboxa

Szpachla Spectrala zmieniająca kolor będzie ok?
Tak naprawdę to nie ma znaczenia, zmiana koloru jest do potwierdzenia dobrego wymieszania.

Skoro do lakierowania same rowki nie wystarczą, to może by tak jeszcze położyć po 1 warstwie maty szklanej na poliester?
Robiłem trochę prób w tym temacie ( w innym wątku o lakierowaniu opisane), Pogromca też robił swoje testy. Tak naprawdę dobrze byłoby zaizolować podłoże przed szpachlą i po szpachlowaniu. np. Izolant, szpachlujesz i szlifujesz i na koniec również izolant przed podkładem. Dobrze zrobione nie powinno klawiszować, o lepszą metodę trudniej która nie zajmie ogrom czasu trudniej. Z matami to zabawa, lepiej już okleić hdf będzie szybkiej i lepiej.

ampli
02.02.2018, 21:26
Tak naprawdę to nie ma znaczenia, zmiana koloru jest do potwierdzenia dobrego wymieszania.

Wiem, że to "ułatwienie", bardziej chodzi mi o to czy jakościowo podchodzi pod to konkretne zastosowanie.

Robiłem trochę prób w tym temacie ( w innym wątku o lakierowaniu opisane), Pogromca też robił swoje testy. Tak naprawdę dobrze byłoby zaizolować podłoże przed szpachlą i po szpachlowaniu. np. Izolant, szpachlujesz i szlifujesz i na koniec również izolant przed podkładem. Dobrze zrobione nie powinno klawiszować, o lepszą metodę trudniej która nie zajmie ogrom czasu trudniej. Z matami to zabawa, lepiej już okleić hdf będzie szybkiej i lepiej.

No cóż, będzie trzeba kiedyś wypróbować, matę raczej łatwiej położyć niż fornir, tylko że sama żywica i szlif to nie do końca wdzięczny temat.

konradzik88
04.02.2018, 16:09
Izolant plus podklad wypelniajacy milesi lbr16 x2 i nic nie wychodzi. Mam tak zrobione szafki nocne i tv unit ;)

UKey83
22.04.2019, 20:27
Hej a niema na forum jakiegoś szpeca który by wiedział jak Pylon Audio produkuje swoje lakierowane obudowy w taki sposób ze z czasem klawiszowanie nie wychodzi ? Przecież nie jest to wiedza kosmiczna...

piotreq123
22.04.2019, 20:32
No nie jest - wystarczy, że kleją budy z płyt zacinanych na 45 stopni...

Pogromca mitow
22.04.2019, 20:40
Pylon ma caly park maszynowy do produkcji mebli i kolumn. Zacinaja plyty na 45 stopni bo to najlepsza i najszybsza metoda w procesie produkcyjnym.

UKey83
22.04.2019, 20:50
Czyli wystarczy robić paczki łączone na 45 stopni ? Przyznam że taka metoda mimo że wymaga większej precyzji i frezarki lub piły ale przemawia za mną bardziej niż dodatkowe doklejanie 3mm HDF'u. A czy taka metoda jest wystarczająca ? czy mimo wszystko trzeba szpachlować, a budę najlepiej pozostawić po złożeniu w jakimś suchym miejscu?

marian
22.04.2019, 21:01
Czyli wystarczy robić paczki łączone na 45 stopni ?

Tak.
A jak coś wyjdzie po latach, to nie będzie to klawiszowanie, więc o klawiszowaniu w przypadku łączeń na 45* nie ma mowy.

UKey83
22.04.2019, 21:18
A takiego cudaka któryś z kolegów stosował:
https://ssl.diyaudio.pl/i/22184/thumbs/ae72b245e252ee6ac89370572c51965c_1555960612.jpg (https://ssl.diyaudio.pl/i/22184/ae72b245e252ee6ac89370572c51965c_1555960612.jpg)
?

Pogromca mitow
22.04.2019, 21:38
Ktos na forum testowal takie frezy... Do takiego frezu musisz zamontowac frezarke pod stol ale jednak lepsza metoda jest pila stolowa lub cnc.

rych20
23.04.2019, 00:08
Ja u siebie pod lakierowanie stosuje mdf dwustronnie laminowany , łączenie gierowane 45 stopni, na zwykłej pile formatowej. Do łączenia stosuje klej + domino (można też lamelki ). Trzyma latami i nic się nie dzieje.

Marios
24.04.2019, 13:48
Ja u siebie pod lakierowanie stosuje mdf dwustronnie laminowany , łączenie gierowane 45 stopni, na zwykłej pile formatowej. Do łączenia stosuje klej + domino (można też lamelki ). Trzyma latami i nic się nie dzieje.
dyskusja nie dotyczy trzymania tylko wad po lakierowaniu.

sylvek
24.04.2019, 18:54
A takiego cudaka któryś z kolegów stosował:
https://ssl.diyaudio.pl/i/22184/thumbs/ae72b245e252ee6ac89370572c51965c_1555960612.jpg (https://ssl.diyaudio.pl/i/22184/ae72b245e252ee6ac89370572c51965c_1555960612.jpg)
?

Mam takiego i innej firmy.
Zrobiłem kilka kolumn, upierdliwe do dobrego ustawienia frezu, ale jak się przyłożysz to potem składanie to bajka.

borys
25.04.2019, 17:08
Jak ktos chce kupic sobie frez mitre lock tak jak jak powyzej to z tanszych proponuje ARDENa z aliexpress.Frez koniecznie na trzpien conajmniej 1/2 cala.
Mam i uzywam.

Pozdr

UKey83
28.04.2019, 10:44
Nurtuje mnie jeszcze jedno - być może to wyda się trywialne ale jeżeli zbuduję szkielet obudowy ze ściankami ciętymi na 45 stopni (ściankami bocznymi i górną i tylną) to front będzie mocowany "zewnętrznie" i tak na jego grubości może pojawić się efekt klawiszowania? Musiałbym "wpuścić front" w "ramę" powstałą z wcześniejszych ścianek? Wtedy z każdej strony będę miał tylko krawędzie połączeń. Ale takie rozwiązanie spowoduje finalnie pogrubienie kolumny co nie wygada estetycznie i powoduje większą dyfrakcję. Jakie rozwiązanie zatem jest najbardziej praktyczne i sprawdzone?

Marios
28.04.2019, 22:51
Ciekawe ;) jak wszystkie krawędzie dotniesz 45 stopni to dlaczego miałby być problem z frontem? Każda ze ścianek będzie przylegać tak samo, również front.

UKey83
08.05.2019, 20:57
Oczywiście to prawda ze jak wszystkie podetnę pod kątem 45, front również to się wszystko pięknie złoży o ile będzie dobrze przycięte... czy tak się robi w praktyce? front jednak dźwiga głośniki czy takie osadzenie nie wpłynie negatywnie na sztywność całości? Widziałem gdzieś na yt, chyba to były jakieś tonsile w których boki i spody były łączone na 45 stopni natomiast fronty doklejane osobno na takie schodkowe podfrezowanie z tym że front miał inny kolor niż reszta skrzyni, bardzo mnie nurtuje jak to robi Pylon którego skrzynie są malowane w całości...

Pogromca mitow
08.05.2019, 21:18
Oczywiście to prawda ze jak wszystkie podetnę pod kątem 45, front również to się wszystko pięknie złoży o ile będzie dobrze przycięte... czy tak się robi w praktyce?

Tak sie robi.

front jednak dźwiga głośniki czy takie osadzenie nie wpłynie negatywnie na sztywność całości?

Hmmm, że jak? :)

Widziałem gdzieś na yt, chyba to były jakieś tonsile w których boki i spody były łączone na 45 stopni natomiast fronty doklejane osobno na takie schodkowe podfrezowanie z tym że front miał inny kolor niż reszta skrzyni

Wynika to z procesu technologicznego i wygladu. Front jest wklejany miedzy gore i dol.

bardzo mnie nurtuje jak to robi Pylon którego skrzynie są malowane w całości...

Juz Ci pisałem jak robi. Składa skrzynki na 45 stopni.

Tu nie ma żadnej filozofii, jak jest odpowiedni sprzęt to nic nie jest trudne.

https://www.stereolife.pl/archiwum/reportaze/2049-z-wizyta-w-audiothlonie

www.youtube.com/watch?v=XMTFnC6atOE

liutoqo
07.06.2019, 14:21
Cześć,

Może troszkę nie na temat.
Czym pomalować sklejkę przed lakierowaniem? Sam grunt wystarczy?