PDA

Zobacz pełną wersję : SUB Nr 5

ddqip
23.04.2006, 01:32
Witam wszystkich w mojej drugiej odsłonie.

Ostani mój projekt opisany w temacie SUB 2x10" zarzuciłem mimo, że doświadczenie niekiepskie.
Tym razem jest znacznie lepiej, ale i metody inne.

Założenia - dobry sub do muzyki do pomieszczenia 30m2 co by nie zamulał i przynajmniej dorównywał kolumnom TANNOY'a które posiadam (poprzednie suby nie spełniały takich wymagań).

Wykonanie:
Obudowa jak poprzednio buk + MDF w skórzanym obiciu 30x36x37 - obiętość 22l.
Głośnik Scan 23W + membrana - dlaczego? - silne zawieszenie (krótki impuls ale za to tylko 82dB), długa cewka (duży skok liniowy - zrekompensuje te 82dB) no i spora wytrzymałość mocowa.
Wzmacniacz - cyfrowy 400W o współczynniku tłumienia 1000 !!!! - nie może brakować niczego, a poradzić musi każdemu napędowi.

Wygląd:
http://img377.imageshack.us/img377/1447/im0083025qb.th.jpg (http://img377.imageshack.us/my.php?image=im0083025qb.jpg)
http://img377.imageshack.us/img377/9065/im0083031ub.th.jpg (http://img377.imageshack.us/my.php?image=im0083031ub.jpg)
http://img377.imageshack.us/img377/5867/im0083047ti.th.jpg (http://img377.imageshack.us/my.php?image=im0083047ti.jpg)

Efekty na stan obecny:

1. Faktycznie będzie do muzyki - szybszy bas od reszy (jeszcze nie słyszałem takiej stopy w perkusji) do efektów niekoniecznie, bo nie trzęsie aż tak bardzo może dlatego, że nisko odcięty ok 40Hz - wyżej traci charakter.
2. Wyraźna górka na ok 23Hz i to źle, bo ten obszar wystaje nad resztę i nie bardzo można go skorygować (spłaszczyć) eqalizerem wzmacniacza - pierwszy wniosek - zbyt mała obudowa.
3. Manual wzmacniacza przewiduje komorę, której nie zrobiłem (znowu zacząłem od dupy strony) - efektem świsty przy większych poziomach, przy krótkich impulsach tego nie słychać.
4. Subsonic wzmacniacza na 12Hz, tak więc częstotliwości już ok 15 Hz zaczynają poruszać gary w zlewie - producent głośnika nie kłamie.

Reasumując:
Ponownie jest co poprawiać.

Wszystko w baaardzo dużym skrócie - wystawiam się na opinię.

Tasior
23.04.2006, 01:41
Ile Cie to wszystko kosztowało?

reoddai
23.04.2006, 01:58
ja stawiam na cene nie wiecej jak 1200zl

ddqip
23.04.2006, 02:01
O cenę lepiej nie pytajcie.

takero
23.04.2006, 02:10
Jestem pełen podziwu, jak i muszę przyznać żę z chęcią wielką bym tego posłuchał :)
Na forum większośc osob na słowo scan robi wielkie oczy :)

Jednak mam pare zastrzeżeń:
-jeśli sub mial być do muzy to po co takie masakryczne zejście ?
Tym bardziej że nie ma cudów i wywołuje ono pewnie kompromisy liczne jeśli chodzi o szczegółowość dźwięku.
-nieco mały spl jak na takie pomieszczenie
-
Wyraźna górka na ok 23Hzgdzie to odczujesz ?
Tym bardziej jeśli jest odcięty przy 40hz to dość sporadycznie "zabuczy" :)

Subsonic wzmacniacza na 12Hz, tak więc częstotliwości już ok 15 Hz zaczynają poruszać gary w zlewiej.w. gdzie masz te 15hz ? :D
Chyba że bassotronics ;)

Choć jestem cholernie ciekaw jak to gra :)

Aha, takie małe przemyślenie - atutem tego głośnika jes zejście w malej budzie,
jednak czy w pokoju 30mkw nie masz miejsca na conajmniej 50l suba? :D
Wtedy za tą kase może możnaby nad innym głośnikiem pomyśleć...

reoddai
23.04.2006, 02:10
ups zniklo mi gdzies jedno zero w cenie glosnika ?P zmieniam na 2 do 2,5 tys

Tasior
23.04.2006, 02:24
Konstrukcja faktycznie powala na kolana...
subsonic na 12 hz,troszke to smieszne :) 2 hz odciecia :)
Chętnie bym tego posłuchał.... ty odcinasz suba na 40 hz,ja gdybym odcial to bym mogl patrzec jak lata membrana,nic wiecej ;)
pozdraiwam

ddqip
23.04.2006, 02:38
Raz jeszcze proszę o merytoryczną dyskusję, a nie dywagacje n.t. opłacalności, czy konieczności oszczędzania miejsca w pokoju.
Potraktujcie to jako ciekawe doświadczenie, które udało mi się wdrożyć w życie. Z jakim - skutkiem - chciałbym przekazać, bo z pewnością trudno dyskutować o czymś, co trzeba sobie wyobrażać - najlepiej byłoby posłuchać.

Zejście jest faktycznie bardzo niskie, ale nie koliduje to ze szczegółowością dźwięków gdyż po pierwsze w tak małej obiętości, po drugie na tak stratnym zawieszeniu (nie jestem pewien poprawności określenia) i po trzecie z tak wysokim współczynnikiem tłumienia wzmacniacza, który absolutnie panuje nad tym napędem.

Jak mogę sobie wyobrazić efekt? Jeżeli cokolwiek to odzwierciedli, to żaden popularny sprzęt który można posłuchać w marketach tak nie robi. Jednocześnie ponownie podkreślam, że konstrukcja nie jest bez wad. Jest ich jeszcze kilka, o których nie pisałem, ale muszę jeszcze trochę poeksperymentować aby mieć zdanie.

zguba
23.04.2006, 11:27
no super, orginalne wykończenie i włgule fajny

maxdila
23.04.2006, 11:47
hmm 15Hz... 400W tu chyba przydała by sie już obudowa betonowa (mówie serio) wytłumiona matami bitumicznymi i z oddzielna komora na wzmacniacz
na akustyce zalecają obudowe 30L
ja tą konstrukcje wyceniam na 3kzł
i chyba wszystkim koparki opadły :]

mIKI
23.04.2006, 12:03
no ladne cacko. tylko jakos zalozenia nie do konca pasuja do tego glosnika.
straszie nisko strojone buda, nisko odciete... hmm;]

widze ze jestes z bialego to moze po maturach jakis spocik zrobimy bo jest nas trzech;]????:>

ŁukaszN
23.04.2006, 13:22
haba haba
Nie no jak zobaczyłem cene głośnika w Polsce to mało co z krzesła nie spadłem. Wykończenie ładne, jest sie do czego przeczepić np nie odzielony panel ale rybka :] To jest membran bierna?? W sumie ten subsonic to racze jest nie potrzebny wiecej pogoryszy niż poprawi, spróbuj jęsli sie da go ominąć pobawić sie bez subsonica zobacz jak lepije gra.

Co to spota to zgadzam sie z kolega mIKIm :] A ja myślałem ze tylko nas dwóch niedobitków zostało w mieście a tu coraz wiecej B-stokAudioManiaków ;)

Budzik
23.04.2006, 13:35
w 1 poście autora można naczytać sie takich głupot że nie warto komentowac, szkoda że zmarnowałes możliwosci takiego głosnika ;) i popieram Takero, do 30 metrów to trzeba spl a nie 82 db ;)

Kudłaty
23.04.2006, 13:43
wiesz budzik 82db przy ok 25hz... hmmm to jest sporo;) i jeszcze przy takiej mocy pamietaj ze to jest sub a nie kolumna...

kalasz21
23.04.2006, 15:32
Witam
Wykończenie super , wzmacniacz skąd ściągałeś/zamawiałeś UcD400?
Pozdrawiam

aryan
23.04.2006, 15:40
miki 4 :P

ddgibt skad wziales wzmacniacz i ile kosztowal :>??

ddqip
23.04.2006, 19:13
Dlaczego wybrałem DS4.0?
Przedstawiam zatem parametry końcówki tam zastosowanej. Jeżeli ktoś studiował elektronikę powinien rozszyfrować, dla reszty proponuję metodę porównawczą z innymi wzmacniaczami.
http://img403.imageshack.us/img403/5692/117140uh.gif (http://imageshack.us)
W mojej opinii (zarówno amatora jak i inżyniera elektronika) jeżeli powyższe charakterystyki nie odbiegają za bardzo od rzeczywistości (a po odsłuchach wygląda nieźle), to warto pokusić się o zrobienie zintegrowanego wzmacniacza stereo na nich.

kalasz21
23.04.2006, 19:52
Witam
Wszystko super ale skąd go masz , gdzie zamówiłeś i za ile?
Pozdrawiam

kondrax
23.04.2006, 21:40
Po znaczku widać co to jest ale nie na moją kieszeń -HYPEX.

Tanner
23.04.2006, 21:56
Wiec budzet jednak ponad 3000zl. Na jakich forach konsultujesz takie projekty?

zajaranyy
23.04.2006, 22:24
ddqip, konstrukcja fajna, bo się jakoś wyróżnia. Co prawda z technicznego punktu widzenia powinna lepiej się sprawdzać w kinie ze zwzględu na zejście itp. Ja jestem ciekwy kosztów bo to powali wielu :)

Budzik
23.04.2006, 23:35
82 db to sporo ale nie w 30 metrach kwadratowych, pozatym żeby słyszec 25 hz c na poziomie takim jak np 40 to trzeba 90 db a nie 82 (zachecam do zapoznania sie z charką funkcji słyszalnosci róznych f człowieka) , do tego dochdozi o wiele jak nie znikome jak nie Zerowe natęzenie tych 25 hz w utworach muzycznych

takero
23.04.2006, 23:48
Musze poprzeć popierającego mnie Budzika :)
Niby 82dB przy 25hz to sporo, ale problem w tym że ten głośnik ma 82dB tam gdzie inne mają 90dB :)
A wg mnie w muzie do której ma służyć sub więcej jest 40-50hz niż 25hz :)

Zejście jest faktycznie bardzo niskie, ale nie koliduje to ze szczegółowością dźwiękówMasz jakieś porównanie jeśli chodzi o szczegółowość ?
Tj czy porównywałeś bezpośrednio z jakimś innym subem ?

Raz jeszcze proszę o merytoryczną dyskusję, a nie dywagacje n.t. opłacalności, czy konieczności oszczędzania miejsca w pokoju. wg mnie jak najbardziej merytoryczną dyskusją jest rozmowa na temat suba schodzącego tak nisko jako składnik zestawu do odsłuchu muzyki.
I to kosztem SPLu...
Wg mnie może stosowniej do muzyki byłoby zrobienie jakieś tuby :)
Szkoda tylko że nie możemy tego odsłuchać ...
ehh...
Fajnie byłoby ocenić czy warte to tej kasy ;)

Kudłaty
23.04.2006, 23:52
ok budzik sluch kazdy ma rozny... ale... 25hz przy 82 bez spadku czyli przy 40 tez masz 82...o znikosc materialu sie nie martwimy w tym wypadku... bo w takim razie po co sub.. ja mam kolumienki ktore bez problemu do 40 a nawet i mniej schodza wiec po co mi sub.. w muziepo nic....aleknie sie czasempodkreslam CZASEM przdaje...choc fakt faktem w kinie bardziej mi sie podoba kompresja i natezenie nz zejscie...znaczy sie sam ogrom wydazenia...

takero
23.04.2006, 23:54
2 takie suby to byłoby coś do stareo :)
Wtedy mogłyby "nadążyć" decybelami za stereo...

Kudłaty
24.04.2006, 00:04
takero zaloze sie z toba ze nawet jak jest jeden to nadazy...

takero
24.04.2006, 00:06
to już kwestia jakie się ma stereo ;]

Yoshi_80
24.04.2006, 01:10
Chętnie bym posłuchał tego wynalazku. Może i zejscie faktycznie ma super ale membrana bierna + subsonic , przeczuwam koszmarny impuls. Za to pewnie w filmach wgniata w fotel.

ddqip
24.04.2006, 01:26
Odnośnie 82dB to dołączam SPL głośnika - charakterystyka wydaje się nie być wygładzana :).
Wg różnych danych katalogowych Pe 23W jest 225W lub 250W w całym zakresie pracy.
Z dotychczasowych obserwacji wynika, że termicznie to go nie załatwię ze względu na stosunek ilości sygnałów <40Hz w całym przeciętnym materiale muzycznym, natomiast odnośnie wytrzymałości mechanicznej to górne zawieszenie ma zmienną grubość (w przekroju) i wykonane jest w taki sposób, że poza zakresem liniowej pracy +/- 13mm stratność zawieszenia nieliniowo rośnie - pojawia się słyszalne zniekształcenie, ale tylko wtedy, gdy podniosę filtr na ok 60Hz lub wyżej - gdy niskie częstotliwości są modulowane wyższymi.

Natomiast jeżeli chodzi o szczegółowość (może szybkość i dynamikę) to porównuję do suba jamo D6, którego posiadałem i odsłuchiwałem przez jakiś czas w tych samych warunkach. D6 jest na 15" i równie silnym wzmacniaczu D. Był przedewszystkim miększy i sprawował się rewelacyjnie w kinie, a do muzy wreszcie przestałem go załączać. Ten jest w odczuciach wyraźnie szybszy od basu wydawanego przez tannoye MX4 (które jak ktoś ma, to wie że mimo niepozornych przetworników może nie dobitnie ale nisko schodzą ok 30Hz,3dB od 91). Inna kwestia że grube aluminiowe membrany głośnika i membrany mają niewątpliwie swoje chyba twardsze brzmienie.
Ja go oceniam ewidentnie do muzyki, chociaż w kinie tak jak w rzeczywistości słychać burzę jak jest jeszcze za horyzontem (nie osiąga jednak oczekiwanych poziomów).

Natomiast jest mankament, który chciałbym przedyskutować a jak sądziłem zwrócicie na to uwagę. Membrana znajduje sie na osi głośnika, co powoduje, że i tak ciężka konstrukcja potrafi się przemieszczać i musiałem ją powstrzymywać gumowymi podkładkami (żadne kolce czy filce się nie sprawdzają).

Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zmienić tę budę, bo i tak trzeba odgrodzić wzmacniacz. Niechętnie widzę zwiększanie gabarytów, bo w obecnej wielkości wygląda ok i nie będzie już zaskoczeniem "taki duży bas z takiego małego głośnika".

http://img67.imageshack.us/img67/1851/23w5aq.jpg (http://imageshack.us)

Q
24.04.2006, 08:54
Duża górka w rezonansie (23 Hz) = duża dobroć = tragiczny impuls
Wniosek: w tej aplikacji głośnik się marnuje :)
BTW: Jak zestroiłeś membranę bierną (na ile Hz i ile dodałeś masy) ?

MarekW
24.04.2006, 09:06
Aua potworas!

djmunio
24.04.2006, 09:36
Bardzo fajnie wykonany subwoofer :)

ditomek
24.04.2006, 09:36
Fajnie.
Nikt z krytykujących go nie słyszał a juz wiedzą ze gra fatalnie i zamula.
Myslę ze kolega ddqip wyznaję podobną filozofię w subach jak ja.
Za niedługo będziemy mieć podobne konstrukcję (w mojej brakuje jeszcze porządnego wzmaka , a dopiero wczoraj kupiłem radiator). Mysle tak dlatego ze są to konstrukcje z membrana bierną, małą budą i niskim zesjciem.
Jestem skłonny przyznać Ci rację ze w muzie jest wypas. W moim przypadku XXLS przyniósł więcej własnie do muzyki niz do kina. TO oczywiście moje zdanie i uprzedzam: nie mówcie mi ze jest inaczej - szczególnie jesli nie słuchaliście takiego suba.
Mam jeszcze jedno pytanie (a własciwie temat do poruszenia).
Współczynnik tłumienia wzmacniacza cyfrowego.
Na forum mozna znależć kilka negatywnych opinii w tym temacie. Ogólnie szerzy sie tu opinie ze wzmak cyfrowy ma niski współczynnik tłumienia bo ma cewke na wyjsciu co znacznie obniza rez wyjściową. A tu nagle Hypex twierdzi ze jego wzmak ma 1000.
Zresztą nie pierwszy raz spotykam tak wysoki (przynajmniej na papierze) współczynnik tłumienia wzmacniacza cyfrowego.
Jak to jest naprawde? ten 1000 to tylko na papierzez czy ktoś go mierzył?
Pozdrawiam

gangstaigla
24.04.2006, 17:35
hehe no bardzo fajny ten subik zajebiste wykonczenie pogratulować a za głośnik 1090zł no niezle http://www.akkus.com.pl/index.php?grupa=gl_szczegoly&firma=scanspeak&model=23W4557T00&lang=pl&dh=dt

Q
25.04.2006, 09:29
ditomek, nie mówię, że gra źle ale z całą pewnością mógłby lepiej. Fizyka to fakty, a fakty są takie, że przy dużej dobroci odpowiedź impulsowa jest gorsza niż przy Q=0,5. Nie namawiam do tak drastycznego obniżania dobroci, ale dobrze byłoby się zastanowić, czy kosztem kilku litrów nie jest opłacalne zmniejszenie górki co pociągnie za sobą szereg korzyści: mniejsze podbicie wąskopasmowe odbije się pozytywnie na dźwięku (mniejsz podbarwienie), mniejsza dobroć skróci odpowiedź impulsową. Konstrukcja może ucierpieć jedynie na mechanicznej wytrzymałości mocowej i jeśli ta spadnie zbyt nisko (co jest mało prawdopodobne) wówczas przyznam, że aplikacja jest optymalna (a w mojej skromnej opinii obecnie nie jest).

Placek
25.04.2006, 13:32
Możesz napisac gdzie zakupiłeś wzmaka i ile kosztował

Budzik
25.04.2006, 19:48
Q, ale to chyba niejest pomiar w tej konkretnej obudowie, więc jak tu sie ma to podbicie to tej konkretnej aplikacji że twierdzisz że głosnik sie marnuje (mogłem cos przeoczyc bo nieczytałem wszystkiego) tam wyzej.

głosnik ogólnie wypas, ale nie do muzy

screws
26.04.2006, 20:15
Ciekawi mnie jak gra ten sub w rzeczywistości. Wykonanie spoko, ale nie podoba mi się ta skóra...

Q
27.04.2006, 08:45
Budzik, o podbiciu napisał sam autor :)

ddqip
29.04.2006, 23:08
Byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł się odnieść do artykułu: http://www.akustyk.com.pl/sub/23W4557T00.html
Dzięki.

uwe300
30.04.2006, 01:34
niski współczynnik tłumienia bo ma cewke na wyjsciu co znacznie obniza rez wyjściową.

raczej zwieksza imp wyjsciowa.

[ Dodano: 2006-04-30, 00:38 ]
a tak pozatym to fajny subik do kina!

ddqip
30.04.2006, 14:56
Jeżeli chodzi o wzmacniacz, to jego imp. wyj. 30mR. Nie dotarłem do schematu ideowego, ale z opisów wynika:
UcD differs from other class-D concepts by putting the output filter into the amplifier’s feedback loop and hence making the amplifier frequency response independent of the load attached. This translates itself, among other things, into an amplifier equally capable of driving a 16-ohm as well as a 2-ohm loudspeaker whilst not suffering from any changes in the amplifier’s frequency response because of it. The UcD concept has other benefits as well, such as an excellent impulse response and slew-rate irrespective of the attached loudspeaker, all of which combined make Hypex’s decision to use this concept a clear-cut one.

kalasz21
02.05.2006, 11:59
Witam
Strasznie nie chcesz powiedzieć gdzie i za ile kupiłeś wzmaka , trefny jakiś czy co? Chyba się nie boisz że wszyzscy pójdą w twoje ślady ? Bez urazy.
Pozdrawiam

zajaranyy
02.05.2006, 13:16
23W4557T00 i 23W0-00-00 jakieś 900zł, a wzmacniacz DS4 jeszcze nie wiadomo ale slabszy DS2 kosztuje 1200zł, czyli DS4 jeszce więcj tak mi się wydaje.

A kupione prawdopodobnie na akustyku, ale to tylko spekulacje

ddqip
02.05.2006, 21:01
23W45+23W0+DS4=3kPLN arton

ditomek
04.05.2006, 12:35
uwe300, masz racje. po prostu wcisnąłem za szybko wyślij i nie sprawdziłem tekstu przed wysłaniem. Ale mam nadzieję ze sens mojej wypowiedzi i tak był zrozumiały.
Pozdrawiam