PDA

Zobacz pełną wersję : Centralny (2x vifa ) by HouseM

HouseM
16.03.2007, 01:11
Założenia

Pan polecił pana i tak doszło do mnie zlecenie aby wykonać kolumnę centralną do hi-endowego zestawu kina domowego dla pewnego starszego pana.
W założeniach miał być to głośnik ,który będzie idealnie pasował do wnętrza niedużego pokoju wypełnionego antycznymi meblami i starymi dziełami sztuki.
Kiedy otrzymałem zezwolenie aby zaszaleć w kwestii materiałów i wykończenia bardzo mnie to ucieszyło.
Niestety starszy pan parę dni później zmarł jednak mając w kieszeni zaliczkę , szkice i część materiałów postanowiłem wykonać kolumnę do końca.

Budowa:

Kolumna wykonana jest z 22 milimetrowej prasowanki piniowej (podobne do sklejki jednak wykonane na kleju rybnym na gorąco) to góra, dół i boki
Przód oraz tył to lita deska z pini odpowiednio 2,6 cm i 1,5 cm
Do połączenia elementów nie było mowy o wykorzystaniu żadnych śrub , wkrętów itp.
Całość połączona jest na 2cm kołkach sosnowych i klejone na gorąco klejem rybnym
To trwało chyba najdłużej ponieważ nie mam zbyt dużego doświadczenia w pracy z tym klejem.
Parę dni po tym jak cała obudowa była już gotowa odwiedził mnie znajomy zajmujący się renowacją antycznych mebli.
Przyniósł ze sobą małą deseczkę z prawdziwego hebanu ,z której wykonałem przednią maskownicę. Przyniósł tez politurę terpentynową którą postanowiliśmy pokryć całą obudowę.
Efektem jest świetne uwidocznienie naturalnej kolorystyki drewna pini.

Głośniki , kable itp

Na przetworniki postanowiłem wybrać 2x7cm szerokopasmowy produkt firmy Vifa (generalnie dla tego że miałem je w magazynie:))
Okablowanie wykonane jest kablem OFC 2,5mm firmy alphard ( mysle ze to nawet przerost formy nad treścią)

Niestety w tym momencie zabrakło funduszy i pomysłów więc terminal jak i port BR to produkty niefirmowe.

Odsłuch :

Tony średnie są wyraźne i czyste, soprany melodyjne i nie krzykliwe.
Kolumna gra o niebo lepiej niż większość produktów klasy średniej (JBL, Infinity itp)

Konkluzja:

Myślę ze udało mi się podołać postawionemu wyzwaniu. A w jakim stopniu oceńcie sami.

Cennik:
Drewno (sklejka+ deska) 135zł (musiałem niestety kupić cały arkusz + deska calowa gratis)
Klej - 64zł
politura - zdobyczna 0zł
głośniki ~150zł
kable, porty, BR, wata stalowa ścierna itp 35zł

SUMA = skromne ~385zł

http://images20.fotosik.pl/120/c1b31c4bf11fc6bbm.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c1b31c4bf11fc6bb.html)
http://images20.fotosik.pl/120/10ba336020a53327m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/10ba336020a53327.html)
http://images21.fotosik.pl/70/8e7163c7d5481175m.jpg (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8e7163c7d5481175.html)

PS.Głosnik aktualnie wystawiony jest na allegro :-)

StuffX
16.03.2007, 01:50
wyglad rzeczywiscie hi-end... kolumna z klasa

mIKI
16.03.2007, 02:17
hmmm br na wierzchu a glosniki wpuszczone bardzo gleboko, tak soebi to wyglada, moze odwrotnie byloby lepiej....
ogolnie ladnie

HouseM
16.03.2007, 03:00
BR to stopa ahilesowa tej konstrukcji. Wyszedł tak dziko z obliczeń. jak się wkurzę to się za niego zabiorę, zmieni się trochę strojenie ale wkomponuję coś ładnie wytoczonego.

zook
16.03.2007, 08:01
wyglad rzeczywiscie hi-end.

Hi - End i takie złącza? Coś mi tu nie pasuje. Jak już wyższa klasa sprzętu to trochę solidniejsze i oczywiście ładniejsze by się przydały. To zawsze można zmienić.

StuffX
16.03.2007, 11:01
zook, a od kiedy stawiasz kolumne tylem do przodu?

zook
16.03.2007, 11:09
Od zawsze. A ty tak nie robisz:]. Jakoś mi sie wydaje, że to jest jeden z aspektów pokazujących na czym oszczędza konstruktor. Stosując takie głośniki wydaje mi się, ze już na złączach się oszczędzać nie powinno, przynajmniej takie jest moje podejście. Przecież za kilka złotych mamy już konkretne złącza skręcane, bananowe, które to już wyglądają jak Hi-End. Różne są podejścia do akcesoriów, moje jest takie, że nie oszczędzam na tym.

Wiadomo, że gdzieś trzeba oszczędzać. Lepiej dołożyć kasę do głośników niż pakować się w jakieś horrendalnie drogie kable czy złącza, no ale stosowanie półśrodków?

takero
16.03.2007, 11:46
Z czym konkretnie ma współgrać ten central ?

Terminal sprężynkowy kosztuje 1zł, a taki z pozłacanymi gniazdami zakręcanymi ok 5zł , imho 4zł to nie duża różnica w cenie ;]
Warto byłoby poświęcić tego 1 browara i kupić bo to zupełnie inna klasa doznań wizualnych :)

Te głębokie umieszczenie głośnikow imho też dobre nie jest - prowadzi do odbić.

Ogólnie powiem że wizualnie jest fajnie, a przede wszystkim oryginalnie, z 7cm szerokopasmowca pewnie wysokich jest wystarczająco, problemem jest jedynie dół...
A niestety wbrew temu co się mówi kolumna centralna to nie kolumna do odtwarzania dialogów tylko pełnoprawny pełnopasmowy kanal taki sam jak lewy przód więc odtwarzaniem basu powinien też się zajomować w takim samym stopniu jak reszta kolumn w zestawie.

HouseM
16.03.2007, 12:07
Terminal jest tylko wciśnięty i jak zajdzie potrzeba i chęć wymienię go na jakś bardziej stylowy.
Co do głębokiego umieszczenia głośników nie stanowi to problemu. Nie stwierdzono podczasz odsłuchu żadnych niepożądanych objawów.

A co do tego jakie pasmo ma odgrywać głośnik centralny to zależy jedynie od systemu zakodowania dźwięku.
Inaczej ma Dolby digital inaczej DTS inaczej Pro logic. Jednak najczęściej w kanale centralnym producent filmu umieszcza dialogi. (podkreślam kolumna z założenia jest elementem tylko kina)

do muzyki służy zestaw stereo i tego się będę trzymał :mrgreen:

daniel69
16.03.2007, 14:24
http://www.allegro.pl/item174821118_glosnik_centralny_vintage_high_end_. html ja nawet nie bede chyba komentowal...:/ wystarczy wejsc i zobaczyc jak "genialnie" jest to zrobione obudowa bardzo kiepska... troche forniru i jakos by to wygladalo

HouseM
16.03.2007, 14:44
Fornirować drewno kolega raczy chyba żartować, albo wiedza o stolarstwie za mała.
a tak poza tym te same zdięcia masz w pierwszym poście tego tematu.

Naturalnie może Ci się nie podobać takie wykonanie. Tak się składa że mnie też się NIE podoba :-) Jednak kolumna musiała pasować do wystroju wnętrza.
Nie była absolutnie projektowana pod mój gust.
Stąd wystawiłem ją na sprzedaż :-)

Przemek
16.03.2007, 15:48
Kolejny center :) ciekawa konstrukcja. Jeszcze kilka i możemy zrobić pierwszy w Polsce test głośników centralnych DIY.

Langusta
16.03.2007, 16:41
Nie podoba mi się od strony technicznej, takie umieszczenie głośników najszczęśliwsze nie jest. Stylistycznie też zbyt przytłaczająco imo, no ale cóż. Widziałem gorsze ;)

Tasior
16.03.2007, 17:35
MOze byc,takie schowane glosniki chyba nie najlepiej graja tj charki kierunkowe itd (wiem ze sie siedzi na przeciwko centrala ale nie zawsze).
pozatym w "allegro speszył alard" sie wysmiewaliscie,a tu jakos zachwyt? dziwne.

takero
16.03.2007, 19:22
Co do głębokiego umieszczenia głośników nie stanowi to problemu. Nie stwierdzono podczasz odsłuchu żadnych niepożądanych objawów. to możnaby obiektywnie ocenić mają 2 taką kolumne z głośnikami zamontowanymi płycej.
Bez jakiegoś punktu odniesienia ciężko coś powiedzieć.

A co do tego jakie pasmo ma odgrywać głośnik centralny to zależy jedynie od systemu zakodowania dźwięku.
Inaczej ma Dolby digital inaczej DTS inaczej Pro logic. Jednak najczęściej w kanale centralnym producent filmu umieszcza dialogi. Kanał centralny jest "pełnoprawny" w każdym systemie dekodowania po dolby suround.

a tak poza tym te same zdięcia masz w pierwszym poście tego tematu. nie tu np tego zdjęcia:
http://photos.allegro.pl/photos/oryginal/17/1748/174821/17482111/174821118 gdzie całośc wygląda jednak nieco gorzej :P

marian
16.03.2007, 19:43
"Perfekcja pod każdym wzgledem !!
której znajomi będą Ci zazdrościć"

"Kolumna wykonana pod zamówienie przez profesjonalną firmę zajmującą się budową zestawów glosnikowych na specjalne zamowienia"

"Prawdziwie High endowa jakość dźwięku i wspaniała dynamika"

Jak ty jestes ta profesjonalna firma to no coment...a z tymi plytkami do wygrzewania to juz przesadziles. Powiedz mi,kto od ciebie to kupuje?

przemo-lukas
16.03.2007, 21:25
Przyjacielu, ta konstrukcja jest warta kupy psich kłaków.
To co wypisuesz nie trzyma się zupełnie kupy. Od gatunku drewna począwszy "pinia czerwona" (pinia jest gatunkiem sosny) (?) po badziewiarski głosniki (vify szerokopasmowe - podaj jaki to model, podaj link) beznadziejne wykończenie (politura).
Jakie filtry RLC użyłeś? Jak wyliczyłeś ten układ głośników? To miało być koherentne czasowo do b-r (?).
I najprawdopodobniej potrzeba dokupić do tego centrala tą płytkę:
http://www.allegro.pl/item172883033__nowa_jakosc_dzwieku_z_kazdego_glosn ika_.html
"- Twoje stare kolumny ze strychu nie grają już tak jak dawniej ?"
"- (wygrzewanie) to proces dzięki ,któremu Twój sprzęt grający osiągnie najwyższe możliwe parametry pracy"
Słyszałem o demagnetyzacji toru audio, ale "wygrzewaniu" "starych kolumn" nigdy.
Moim zdaniem jesteś zwykłym szarlatanem, który to forum, używa jako reklamy.
Oby takich było tutaj jak najmniej.
zamieszczam zdięcie Twego wynalazku, ciekawi mnie co na to B&W, w końcu swoim sztandarową serią szyldują Twoje wyroby.
http://images21.fotosik.pl/84/a9d44084d34566e8.jpg (www.fotosik.pl)
:gdziea: :gdziem:

HouseM
16.03.2007, 21:28
Nie zamierzam się tu reklamować bo nie po to jest to forum.
100% klientów dla których wykonałem jakiekolwiek elementy systemu nagłośnienia było zadowolonych.
Głośniki budujemy pod zamówienia specjalne od czasów kiedy mój dziadek jeszcze żył, czyli jakieś 30 lat.
Nie znasz całej historii to głupio nie komentuj bo zajady mi pękają od śmiechu jak czytam takie wypowiedzi.

Widzę że jesteś jednym z tych ,którzy uważają że kolumny "koda" są zajebiste. a w aucie masz duży bufer buahahaha !

magik
16.03.2007, 21:40
HouseM, kontroluj język bo nikt Ci jeszcze nie naubliżał a forum wykorzystałeś jako reklame bezdyskusyjnie.

[ Dodano: 2007-03-16, 20:41 ]
która to vifa?

lobo14
16.03.2007, 21:47
aucie masz duży bufer buahahaha ! - bufer co to takiego panie profesjonalisto ???? :wink:

magik
16.03.2007, 21:48
HouseM, skąd wiem że kupiłeś głośniki na ebay za 25 euro oba i ostro przepłaciłeś ???
i skąd wiem, że kiedyś wyglądało to tak:
http://images22.fotosik.pl/22/396fcfc38e9b566f.jpg

przemo-lukas
16.03.2007, 21:48
Dobrze, że rozbawiłem Ciebie swoim komentarzem. Zamiast czczej gadki, ustosunkuj się do moich pytan i zarzutów.
Podaj link z głośnikami.
Jak wyliczyłeś taki układ głośników (co miało na celu wykonanie takiej "maskownicy")
Jaką filtrację wykonałeś.
Jeśli jestes firmą, to pokaż wykresy (charakterystyka częstotliwościowa i impedancji), przecież to nie tajemnica.
Co to jest za gatunek pini?
Jaki to jest konkretnie głośnik? Dla ułatwienia podam link:
http://www.tymphany.com/products_Peerless_vline.html

Do gustu przypadał mi esa triton 3 firmy z Poznania. Rewelacyjna jak na mój gust. Właśnie na tych przetwornikach wykonuję własną konstrukcję.
"dużych buferów" nie akceptuję, jest to sprzeczne z moim wyobrażeniem idealnego stereo.
p.s.
zajady do bardzo frustrująca przypadłość wywołana przez drożdżaki, a także mogą powstać w wyniku kiły wrodzonej.

magik
16.03.2007, 21:50
i skąd wiem, że cała historia z dziadkiem który to zmówił u Ciebie to niezła sciema?

bo w googlach wpisałem "szerokopasmowy vifa" i kliknałem na wynik z forum elektrody..
i sie wszystko wydało..

[ Dodano: 2007-03-16, 20:53 ]
przemo-lukas, w kile wrodzonej to sie nazywa blizny parrota a nie zajady ;)

chico
16.03.2007, 21:54
Z ta reklama na forum to juz nie popadajmy w skrajnosci. Jak ankieta pokazala jest raptem 50 aktywnych uzytkownikow. Zreszta:

Najwięcej użytkowników 59 było obecnych 2006-06-12, 22:43

Liczby nie klamia. Watpie w to, ze reklama na tym forum napedzi komus z was klientow. Prawda jest taka, ze ludzie kupuja to co sie rzuca w oczy i ma duzo watow. A na allegro coraz trudniej znalesc cos co ma faktycznie wartosc. Dajcie spokoj HouseM bo o ile dobrze pamietam niedawno byla mowa o jakims oszukiwaniu ludzi poprzez fikcyjna firme produkujaca sprzet audio. A i nie jeden z uzytkownikow forum pisal cudowne opisy o niewiadomo jakich wlasciwosciach sprzedawanych przez siebie komponentow audio.

GRZESIO
16.03.2007, 21:57
Jednym może się podobać innym nie.

Głośniki budujemy pod zamówienia specjalne od czasów kiedy mój dziadek jeszcze żył, czyli jakieś 30 lat. - no niby OK, ale budować a zbudować to różnica - w Twojej konstrukcji na razie jest tylko stolarka zrobiona, a gdzie część akustyczna? Coś mnie się wydaje że te 30lat poszło na marne.

marian
16.03.2007, 22:00
A pamietacie ten post?
"Witam,jestem w trakcie kolejnego projektu "kolumny przednie 2drożne" Znajomy który zwykle podłącza wszystko do kupy wykonał zwrotnice i poleciał sobie do Irlandii w poszukiwaniu lepszego życia

Zostawił lakoniczny opis i klops

Mam do połączenia 3 głośniki 8omowe : 2 suby + 1 wysokotonowy
W założeniu naturalnie ma być 4-8 ohm na całej kolumnie
Wszystko jak na rysunku
Proszę o pomoc ! najlepiej jakby ktoś nabazgrał kabelki.

-------------------------------------------

To już przesada - następnym razem będzie warn za ubliżanie innym userom.

[takero]

HouseM
16.03.2007, 22:02
Przetworniki to TC08SD49-04
Filtr nie ja projektowałem tym zajmuje się zwykle mój wspólnik. Jak napisałem juz w innym poście "były wspólnik" ja się na tym nie znam.

Możliwe popełniłem błąd ,że dodałem że głośnik jest do sprzedania. Wybaczcie jeśli zabrzmiało to jak reklama.
Bynajmniej nie takie były moje zamiary.

Trochę drażni mnie jednak fakt że pierwszy raz wpakowałem w coś kasę i na pewno nie będę miał z tego żadnego pożytku.
Tak jak już wcześniej napisałem głośnik mi się zupełnie nie podoba.
Najprawdopodobniej skończy się to tak że zamontuję do niego jakieś tańsze przetworniki (mam takie samsungi które będą pasowały pod ten otwór ) BR przeniosę na tył kolumny a całość okleję jakąś badziewną okleiną typu buk albo jesion. i komuś sprezentuję :-)

Celem umieszczenia mojego tematu było jedynie pokazanie jak "inaczej" może wyglądać kolumna. Jednak jeżeli ktoś potraktował to w kategoriach przechwałek to niestety nic na to nie poradzę.

Natomiast fakt że parę osób wyraziło się pozytywnie o tej konstrukcji bardzo mnie cieszy.

Co do płyty CD: No niestety to już nie ja ją tu zareklamowałem, miejcie pretensje do kogoś kto to zrobił.

A i jeszcze jedno zdjęcie powyżej przedstawia pudło z zamontowanymi właśnie przetwornikami samsunga. Całość nie była jeszcze zmontowana do kupy więc wygląda jak wygląda.

chico
16.03.2007, 22:02
bo w googlach wpisałem "szerokopasmowy vifa" i kliknałem na wynik z forum elektrody..
i sie wszystko wydało..

Rowniez to wpisalem i nie google nic takiego nie znalazlo. Mam inne google? ;> Jak mozesz to pokaz linka z tym wyszukaniem.

HouseM
16.03.2007, 22:08
A pamietacie ten post?
"Witam,jestem w trakcie kolejnego projektu "kolumny przednie 2drożne" Znajomy który zwykle podłącza wszystko do kupy wykonał zwrotnice i poleciał sobie do Irlandii w poszukiwaniu lepszego życia

Zostawił lakoniczny opis i klops

Mam do połączenia 3 głośniki 8omowe : 2 suby + 1 wysokotonowy
W założeniu naturalnie ma być 4-8 ohm na całej kolumnie
Wszystko jak na rysunku
Proszę o pomoc ! najlepiej jakby ktoś nabazgrał kabelki.

-------------------------------------------

To już przesada - następnym razem będzie warn za ubliżanie innym userom.

[takero]

Przecież napisałem ja się na tym NIE ZNAM !! ja zajmuję się stolarką . Nigdy nie napisałem że jestem elektronikiem ,akustykiem itp.

Kończę się tłumaczyć bo widzę że koledzy zaczęli się za bardzo nakręcać a to nie zdrowe.

magik
16.03.2007, 22:09
szerokopasmowe vifa

literówka mi sie zrobiła ot cały problem.. :) jest jest..

[ Dodano: 2007-03-16, 21:13 ]
HouseM, na elektrodzie piszesz ze to vifa :)
ooo tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic707503.html

przemo-lukas
17.03.2007, 09:13
Do połączenia elementów nie było mowy o wykorzystaniu żadnych śrub , wkrętów itp.
Całość połączona jest na 2cm kołkach sosnowych i klejone na gorąco klejem rybnym
To trwało chyba najdłużej ponieważ nie mam zbyt dużego doświadczenia w pracy z tym klejem.

i to jest ściema, przecież kupione na aukcji, po za "maskownicą".
Ot i tyle włożyłeś w to własnej pracy.
No ta deseczka jest "w dechę", bardzo mi się podoba. :lol:

marian
17.03.2007, 11:29
Ok,wracamy do tematu. A wiec,HouseM, powiedz nam jak masz podlaczone w srodku te glosniki,po ile maja ohm...albo najlepiej odkrec je i zrob zdjecie,kazdy chcialby pewnie zobaczyc te vifki:)

Elminster
17.03.2007, 23:53
I wsio jasne:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=707503&highlight=sepleni&sid=8352ee662080b651e1b2b69868c6b79a

[ Dodano: 2007-03-17, 23:04 ]
Na elce piszesz ze glosnik kupiles na aukcji. Tutaj ze miales w magazynie. Sam od siebie kupujesz :D ?

magik
18.03.2007, 00:17
i jeszcze fotki z imageshacka wywalił.. :( szkoda - ohydne były

Elminster
18.03.2007, 11:59
Tutaj piszesz ze to Vifa TC08SD49-04 a na elce ze Vifa BGS. Ktory to wkoncu model... :D ?

kiki991
20.03.2007, 00:22
Witam!!!!

Nie mam zielonego pojęcia jak Twoja centralka brzmi, ale wygąd jest wg mnie taki sobie.

Nie czepiam się terminalu, bo moze być nawet najbardziej zapyziały o ile jest szczelny i gwarantuje jakis tam docisk i powierzchnię styku to ok, ale sam wygląd przypomina mi skrzyneczkę, w której moja babcia przechowuje nitki igły kłębki i kordonki :(

Ciekawe jak wygląd owej centralki koresponduje z pozostałymi kolumnami.

Serdecznie pozdrawiam!!!