PDA

Zobacz pełną wersję : Klasyczne podłogówki

Barthez
03.09.2007, 12:45
Obudowa
Całość wykonana z 18 mm płyty wiórowej. Wewnątrz umieściłem przegrodę z wydzieloną komorą dla kopułki i parę wzmocnień. Płyty zostały skręcone wkrętami i sklejone wikolem, następnie wyszlifowane, polakierowane i oklejone fornirem mahoniowy. Fornir lakierowałem Hartz-Lackiem matowym. 4 warstwy pędzlem, a ostatnia wałkiem.

Głośniki
Po konsultacjach wybrałem ARNy 150 połączone szeregowo i kopułkę Visatona. Miał byś PJ, ale
STX zrobił sobie "przerwę wakacyjną" i nie chciało mi się czekać 2 tygodni na wysokotonówki.

Wrażenia
Kolumny były budowane z myślą o podłączeniu ich do komputera. Niestety stara Unitra nie radzi sobie z nimi. Minimum to wzmacniacz 2x 50W, chyba że ktoś lubi słuchać cicho.
Na wzmacniaczu Cambridge'a jest już znacznie lepiej. Bas nie jest może bardzo głęboki, ale za
to szybszy niż w moich poprzednich kolumnach na 18stce Alpharda. Średnie jak to w tesli trochę wycofane ale nie jest nawet tak źle.
Ogólnie z kolumn jestem zadowolony. Jeśli ktoś nie ma profesjonalnego sprzętu lakierniczego, to polecam używać lakierów matowych. Błyszczącego pędzlem raczej idealnie
położyć sie nie da, a przy matowym nie trzeba się aż tak bardzo starać, a i tak efekt wychodzi bardzo dobry.

I jeszcze koszty.
Chciałem zmieścić sie w 400 zł, ale m. in. z powodu zmiany kopułki cena doszła do ok. 530zł.
http://img261.imageshack.us/img261/6284/projekt135kx6.th.jpg (http://img261.imageshack.us/my.php?image=projekt135kx6.jpg)
Jeśli ktoś chce zobaczyć więcej zdjęć to zapraszam na stronę:
www.harmony.za.pl/projekt1.htm

rtuber
03.09.2007, 13:12
Widze ze pierwszy jestem :)

Bardzo ladnie wykonane kolumienki

Osobiscie przyczepil bym sie tylko do br umieszczonego z tylu obudowy (niepodoba mi sie to, ale to tylko moje zdanie)

ogolnie 9/10

końcówka mocy
03.09.2007, 14:51
wypowiem sie :)

Estetyka i wykonanie na wysokim poziomie ... B-R mógł byc z przodu i mogłeś je postawić na kolcach ale to juz twój wybór .... i moje pytanie gdzie kupiłes fornir ? i na czym go kleiłes ?

5/6 pozdrawiam :)

Barthez
03.09.2007, 16:24
Akurat ten b-r ze względu na to że jest wyprofilowany i ma duży kołnierz nie wygląda ładnie z przodu więc wolałem umieścić go z tyłu.

Fornir kupiłem już jakiś czas temu na jednym ze składów w Krakowie, a kleiłem go Pattexem Momentem.

Aha i wkręty mocujące głośniki będą zmienione na imbusy.

zguba
03.09.2007, 17:07
Stylistyka jak dla mnie cudo, i wykonanie rónież bardzo dobre.

mIKI
03.09.2007, 21:29
mi sie podoba i to bardzo, gratuluje, no i nie dorgo wyszlo;) jak zmienisz wkrety bedzie jeszcze lepiej;)

czy to napewno machon?

krzyhoo9
03.09.2007, 21:34
Super estetyka, cieńkie przetworniki ale całość prezentuje się super. Jakim sposobem kładłeś fornir i jak jest z tą podstawką... możesz ją odczepić czy nie...

Barthez
03.09.2007, 21:47
Tak tak to mahoń. Głośniki low-endowe ponieważ sprzedałem dotychczasowe kolumny które miałem podłączone do komputera i zastąpiłem je tymi. A nie chciałem inwestować dużych pieniędzy w sprzęt na którym będę słucham mp3.

Podstawa jest przykręcana od zewnątrz trzema wkrętami.

Fornir tak jak pisałem kleiłem Momentem. Klej nakładałem na kolumnę i płat forniru, czekałem
aż wyschnie, a następnie przykładałem wzdłuż linii słoi dociskając takim trójkątem wyciętym z płyty wiórowej. Później krawędzie poprzeczne do linii słoi docinałem na ok. 3 mm i szlifowałem
papierem, a krawędzi wzdłuż słoi szlifowałem bez docinania zaginając fornir.

Dzięki za pochlebne opinie :smile:

krzyhoo9
03.09.2007, 22:06
Ale chodzi mi o ty czy na taśmę czy na zakładkę...

Barthez
03.09.2007, 22:52
Tzn.? Każda ściana jest oklejona osobnym płatem i na każdej jest jeden liść w całości. Fornir już miałem wiec szerokość ścianek dobrałem do szerokości forniru.

krzyhoo9
03.09.2007, 23:07
Aha.Miałeś całe płaty.A codo klejenia to posmarowałeś obie powierzchnie i czekałeś aż zrobił się suchy :?: i potem mocno obciążałeś aby dobrze przyległ czy na żelazko :?: długo miałeś to obciążone (jeśli robiłeś tym sposobem)

Barthez
03.09.2007, 23:24
Tak, smarowałem obie i czekał aż wyschnie. Później przykładałem i dociskałem kawałkiem klocka w każdym miejscu. Żadnego obciążenia nie stosowałem bo po takim dociśnięciu nie ma już szans odkleić forniru.

MormoN
04.09.2007, 00:16
Fajny fornir. Całość wygląda bardzo estetycznie.
Stosowanie obciążeń przy klejach kontaktowych to pomyłka... :-p

Pawel S.
04.09.2007, 00:56
bardzo ladne wykonanie. swietny fornir - bardzo mi sie podoba ;)
co do b-r to miales racje. np rurka z polinka by ladnie wygladala na froncie ale ten blyszczacy zalatuje tandeta

Bas nie jest może bardzo głęboki, ale za
to szybszy niż w moich poprzednich kolumnach na 18stce Alphardato jak nisko schodzi ten alphard?? :shock:

Barthez
04.09.2007, 14:27
Właśnie z tym jest problem bo ten b-r jest fajnie wyprofilowany co na pewno ma wpływ na mniejsze szumy powietrza przepływającego przez niego, ale przez to trzeba go chować na tylnej ścianie. Proste b-r bardziej pasują na przód, ale na pewno szumy w nich są większe.

Alpharda mam strojonego też w okolicach 45 Hz. Jeśli chodzi o bas to schodzi porównywalnie nisko do Tesli, ale jest go trochę więcej w dolnych rejestrach. Za to w przypadku Tesli bas jest
szybszy. Prawdopodobnie jest to związane ze średnicami membran, ale w tym tygodniu ma dotrzeć do mnie mocniejszy wzmacniacz i wtedy zobaczymy jak będzie sobie z nimi radził.

Pawel S.
04.09.2007, 16:26
w tym tygodniu ma dotrzeć do mnie mocniejszy wzmacniacz i wtedy zobaczymy jak będzie sobie z nimi radził.jak ja zasilalem swoje ARNy z odpowiedniego wzmaka to az przyszla babka ktora mieszka 2 pietra nizej :twisted:

takero
07.09.2007, 17:28
Kolumny dość niezłe, kolor obudowy nieźle współgra z głośnikami, jednak po osobie która tyle już w tym siedzi spodziewałbym się czegoś lepszego i nieco bardziej oryginalnego.

Barthez
07.09.2007, 20:35
takero czepiasz się :razz:
Te kolumny mam podłączone pod kompa i słucham na nich mp3 więc nie chciałem ładować w nie dużej kasy.
Może pomyśle o sprzedaży tych na alphardach i tonsilu i zrobieniu czegoś ciekawszego np. na usherach.

[ Dodano: 2007-09-08, 22:43 ]
I długo nie nacieszyłem sie nowymi kolumnami :cry: Zostawiłem je na noc w pokoju gdzie zazwyczaj słucham muzyki, a że pokój jest w podpiwniczeniu i przez ostatnie dni ciągle padało to z pokoju zrobił się w basen. Na szczęście wody było tylko parę cm, więc uszkodzeniu uległy same cokoły.

takero
09.09.2007, 18:53
takero czepiasz się :razz:
Te kolumny mam podłączone pod kompa i słucham na nich mp3 więc nie chciałem ładować w nie dużej kasy. Jest mi po prostu przykro, normalnie smutno ;P że ciągle w skrajnym low endzie siedzisz , z całęgo serca Ci życzę przygody z usherami :)

I długo nie nacieszyłem sie nowymi kolumnami :cry: Zostawiłem je na noc w pokoju gdzie zazwyczaj słucham muzyki, a że pokój jest w podpiwniczeniu i przez ostatnie dni ciągle padało to z pokoju zrobił się w basen. Na szczęście wody było tylko parę cm, więc uszkodzeniu uległy same cokoły.To znak od Boga :) Czym prędzej kupca na nie znajdź i bierz się za ushery czy cokolwiek ;P

Barthez
09.09.2007, 23:42
Nie nie, na razie czekam na wzmaka pioneera i zobaczymy co te tesle potrafią :lol:
Na kolumny na usherach trzeba by trochę kasy, przynajmniej 1200zł, a i tak najpierw wole zainwestować w pokój. Na pewno dojdzie półka z książkami i jakieś rozpraszacze. W obecnych
warunkach raczej nie ma sensu nawet odłuchiwać lepszych kolumn.

takero
10.09.2007, 00:10
Najpierw zająłbym się jakimiś kolumnami, a potem bawiłbym się w pierdoły.
Jakieś przeciętne kolumny nawet w kiblu zagrają lepiej niż to :)
Wszędzie pełno okazji jest , dobre kolumny można zrobić za 800zł bez problemu, wystarczy na allegro poszukać.
Jakbyś jelenia trafił to może i za tyle byś to co masz sprzedał.

Barthez
10.09.2007, 21:36
A tam :razz:
Kolumny na teslach i visatonie robiłem pod komputer i pod mój pokój więc ich na pewno nie sprzedaje bo takie miały być i już :razz: Zresztą właśnie podłączyłem je do nowego wzmaka i stwierdzam, że dają radę. Natomiast te na alphardzie i tonsilu może i sprzedam, ale na razie mam ważniejsze wydatki (studia).
A ten pokój naprawdę jest beznadziejny. Tzn. jest coraz lepiej bo parę rzeczy tam poupychałem i pogłos się zmniejszył, ale to jeszcze nie jest to.
Tak, że najpierw półka z książkami, półka na płyty i ćwierć-walec do rogu, a później konkretne kolumny :smile:

Gilotyn@
13.09.2007, 16:21
Witam
kolumienki ogólnie fajnie Ci wyszły. Co do dobru przetworników nie ma co już pisać każdy wie co to jest.

Mam pytanie czym ciąłeś płyte wiórową ?

krzyhoo9
13.09.2007, 18:14
Gilotyną... (żatruje :wink: ) zapewne jak wszyscy piłą tarczową

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Pila_tarczowa_RB.jpg/200px-Pila_tarczowa_RB.jpg

Barthez
13.09.2007, 20:31
Mam ten komfort, że niedaleko domu znajduje sie firma meblowa, więc daje im tylko wymiary a oni mi docinają z dokładnością 0,5 mm.

A swoją drogą ile płacicie za płytę wiórową? Bo mi za te kolumienki wyszło 50 zł.

krzyhoo9
13.09.2007, 20:55
ja zapłaciłem 70zł za kawałek 3-2,7mk2 (bez docinania) 16mm gruba

Jin114
24.01.2008, 22:41
No fajny projekt, ja chcę zrobić też cuś takiego na identycznych niskotonowych, ale wysokiego dam między niskie w środek. Mógł byś podać wymiary skrzyń i bassreflexu?, na ile stroiłeś obudowy 40hz?

Caleb
29.01.2008, 22:11
a masz do takiego ukladu glosnikow zwrotnice lub sprzet pomiarowy?

Barthez
02.02.2008, 23:22
Wymiary obudowy to 95x17x25 cm nie licząc cokołów. Strojenie o ile dobrze pamiętam w okolicy 45Hz

morutino
22.02.2008, 00:48
stary jesteś wielki! pięknie to wygląda. jestem stolarzem i potrafie zrobic konstrukcję na reszte nie mam czasu. Czekam na propozycję. zainwestuję 1500 w 5+1

Barthez
17.03.2008, 22:25
Zamieszczę schemat zwrotki, bo wiele osób mnie o nią pyta
http://img384.imageshack.us/img384/5542/zwrotnicaon8.th.jpg (http://img384.imageshack.us/my.php?image=zwrotnicaon8.jpg)

morutino - masz coś konkretnego na myśli? :grin:

handicap
09.04.2008, 13:26
Tam na schemacie zwrotnicy przy cewkach jest napisane uH. To pomyłka czy rzeczywiście powinno być uH?

poti89
09.04.2008, 13:49
Jest dobrze, 1000 uH = 1mH

handicap
09.04.2008, 13:59
A no tak... :D