PDA

Zobacz pe軟 wersj : Subwoofer na STX GDN 27-150-8-SC

brencik
08.12.2007, 21:39
Witam!
Chcia貫m przedstawi swoja konstrukcj.

Obudowa oczywi軼ie do tego g這郾ika tylko zamkni皻a, pojemnosc netto oko這 37litra. Zrobiona z p造ty wi鏎owej 18mm, ze wzmocnieniami w srodku jak widac na zdj璚iach. Klejona klejem do drewna i skrecana wkretami 3,5x45mm oraz 3,5x25mm takimi jak do p造t g-k. Pod陰czenie g這郾ika do terminala przewodem 4mm2 o d逝go軼i oko這 80cm. Wyt逝miona prawie ca趾owicie watolina (prawie 2m2 wesz造 do 鈔odka) 豉dnie u這zon. Oklejona oklein w kolorze czarnym.

Koszty:
g這郾ik 69zl plus przesy趾a
terminal 5,50zl
watolina 2m br 19z (3m2)
szpachla 7z
okleina 45cmx2,5m 18z
klej mia貫m
wkr皻y te
p造ty te
pzrewody te
nie licz papieru 軼iernego, wierte, narzedzi, pr康u i czasu itp co tam jeszcze.

Spory nak豉d pracy jesli sie chce zrobic w miare dobrze. P造ty przyci皻e prze s御iada stolarza z bardzo dobra dok豉dno軼ia wiec wszystko przylega這 idelanie i nie by這 klopot闚 przy montazu. Nie wyszlo moze tak dokonca jak chcialem ale nie najgozrej s康ze. Duzo czas to szlifowanie, szpachlowanie i jeszcze raz szlifowanie, szpachlowanie i tak pare razy. Polecam szlifierke oscylacyjna za 30zl nawet bo recznie papierem na klocku to mozna sie zajechac.

Co do samego g這snika to oczywiscie zadne cudo i nie oczekiwalem zbyt wiele wiec az tak sie na nim nie zawiod貫m. Naped dosc cichy, wymaga pozradnego wzmaka rzedu 150W RMS. Glosnik przy 100W ma juz dosc wyra幡ie zniekszta販a, ma tendencje do uderzania o nadbiegunnik i to zbyt wczesnie (jakies 8-10mm wystarczy mu wcisnac membrane i juz jest op鏎 moze to wina tego egzemplarza jak tak to tym bardziej na niekorzysc "producenta" i jego technologii ale jak za 69zl to mzoe byc ewentualnie). Zejscie jako tako, zalezy od pomieszczenia. Parematry g這snika lekko zawyzone pzred producenta, szczegolnie wychylenie liniowe i imdukcja w szczelinie oraz troche moc. Fs w obudowie wyszla okolo 48Hz czyli zgodnie z dnaymi producenta i symulacja. Nalezy sie dac dobry filtr regulwoany 30-130Hz i moze jakos to bedzie. Sza逝 nie robi az takiego. Ale w t這ku ujdzie. Obudowa wytrzymuje cisnienie ale moglaby byc mocniejsza bo wiadomo w closed musi byc mocna. Przy testowaniu sinusem w pewncyh zakresach f wykazano pewne rezonanse. Okazalo sie ze kosz glosnika przykregony na 5 wkretow jednek sie odkszta販a (znany przypadejk dla tego g這snika) i stad rezonanse i bzreczenia. Nalezy glosnik przykrecic pozradnie uszczelnaijac miejsce przylegania do obudowy i potem gumoym m這tkim odstajace minimlanie przedzialy na obreczy kosza wyklepac do rownosci i nastepnie dokrecajac jeszcze wkrety. Albo dac jeszcze 5 wkretow pomiedzy te co sa fabrycznie.
To by by這 na tyle.

Zasilanie modu od irka 2xTDA7294.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=244554
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=244555
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=244556
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=244557
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=244558
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=244559
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=244560
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=244561
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=244562
http://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=244563

takero
08.12.2007, 22:21
Glosnik przy 100W ma juz dosc wyra幡ie zniekszta販ato nie g這郾ik tylko wzmak ;]

ma tendencje do uderzania o nadbiegunnik i to zbyt wczesnie (jakies 8-10mm wystarczy mu wcisnac membrane i juz jest op鏎 moze to wina tego egzemplarzaw tym g這郾iku xmax = xdam wi璚 nie ma si co dziwi.

Parematry g這snika lekko zawyzone pzred producenta, szczegolnie wychylenie liniowe i imdukcja w szczelinie oraz troche moc.xmax jest podane prawid這wo, moc te , cho w sumie to hmm, mo瞠 nieco zani穎na jest :P
Jak zmierzy貫 indukcje w szczelinie?

rtuber
08.12.2007, 22:46
Bardzo ladnie sie calosc prezentuje. Jednym slowem podoba mi sie :)

brencik
09.12.2007, 20:09
G這郾ik zniekszta販a a nie wzmak gdy przy 100W ju pracuje mocno nieliniowo - taki to ju g這snik... wzmak przy 100W ma 0,01%THD..

DaVid
09.12.2007, 21:22
Pi瘯ny w swej prostocie. G這郾ik tez dobry. KLASA

takero
09.12.2007, 21:28
G這郾ik zniekszta販a a nie wzmak gdy przy 100W ju pracuje mocno nieliniowo - taki to ju g這snik... wzmak przy 100W ma 0,01%THD..a sk康 wiesz 瞠 to dok豉dnie 100w, a nie np 130 przy kt鏎ych wzmak wpada w przester ?
Zreszt tda , 100w i 0.01% thdn ... :D

brencik
09.12.2007, 22:21
Wiem bo mierzy貫m THD...
100W w mostku.... nie przy 130W tylko przy 100W...

takero
09.12.2007, 22:38
poka pomiary :)

masz clip detector-a ?

Pawel S.
10.12.2007, 06:08
hmm... prosty sub ktory nadaje sie chyba jedynie do plastikowego kina domowego...
jak sam zauwazyles to co zaoszczedziles na okleinie zmarnowales na przygotowanie obudowy. i to jest wlasnie jedna z wiekszych zalet fornirowania ;)

nieznam tego glosnika ale znam TDA. i wierz mi ze jak zmienisz naped to glosnik zupelnie inaczej zachowa sie przy wiekszych mocach

i niech ktos w koncu poprawi tytul tematu

Shiver
10.12.2007, 13:04
Chyba wiem czemu ma s豉b wytrzyma這嗆 mocow...bo jest wsadzony w closed :P W bass reflex'ie tunel ograniczy豚y amplitudy przez co mo積a by pakowa w g這郾ik wiecej wat闚 ;)

bart210
10.12.2007, 15:51
Shiver, no w豉郾ie nie. Teoretycznie g這郾ik ma wi瘯sz wytrzyma這嗆 mocow w closed pod warunkiem, 瞠 obudowa nie ma zbyt du瞠j obj皻o軼i :wink: Raczej winowajc jest wzmacniacz i jego kiepska kontrola.

Shiver
10.12.2007, 17:46
No to we sobie skrzynke b-r i zatkaj w niej tunel...zobaczysz 瞠 amplitudy wzrosn. ;)

mIKI
10.12.2007, 18:24
bart210, BR odciaza glosnik - poczytaj o problemie;)

ogolnie sub prezentuje sie ladnie. szkoda ze to tylko stx, ale na pierwszy raz jest oki;)

dolphin123
10.12.2007, 19:06
znam podobny sub ale w br.. buda ta sama litrazowo. w kinie schodzi bardzo nisko i z tego glosnik slynie w porownianu do reszty stxow..

brencik
10.12.2007, 19:26
Plastikowe kino domowe to mo瞠 pan Pawel S. ma bo ja nie...
Nic nie zmarnowa貫m na przygotowanie obudowy. NIby co mia貫m zmarnowa? Po prostu wykorzysta貫m optymalnie potrzebne materia造 i cz瘰ci itp. Fornir nie jest mi potrzebny w tej konstrukcji.
TDA znam i wiem co potrafi ale bez przesady.. testowa貫m na r霩nych wamcniaczach i zawsze tak samo si zachowywa, niewa積e czy 200W Yamaha czy Onkyo czy TDA.
Co do budy to ma豉 36litr闚 wi璚 to nie kwestia budy.

Tytu tematu nie ma potrzeby zmienia.

Pawel S.
10.12.2007, 19:53
Plastikowe kino domowe to mo瞠 pan Pawel S. ma bo ja nie... niemam ani kina ani zadnej plastikowej kolumny

Nic nie zmarnowa貫m na przygotowanie obudowy. NIby co mia貫m zmarnowa?czas ;]

Tytu tematu nie ma potrzeby zmienia.no faktycznie brak waznego numerku w tytule niejest problemem...

brencik
10.12.2007, 20:01
Nie wiem czy budowanie kolumn itp to strata czasu, mo瞠 dla niekt鏎ych tak. Dla mnie nie i s康z 瞠 warto si do tego przyk豉da.
Nie wiem o jaki numerek w tytule chodzi, ale nazwa g這snika i firma jest ok.

dulin7
10.12.2007, 20:07
brencik napisa/a:
Nic nie zmarnowa貫m na przygotowanie obudowy. NIby co mia貫m zmarnowa?

czas ;]
Nie uznalbym tego za marnowanie czasu bo to zawsze jakas nauka :razz:

brencik napisa/a:
Tytu tematu nie ma potrzeby zmienia.

no faktycznie brak waznego numerku w tytule niejest problemem...
Jaki to numerek??

Aha subik mi sie osobiscie bardzo podoba widac ze robiony z sercem i tym ze stuka przy 100W bym sie w ogole nie przejmowal bo kto slucha muzy albo oglada filmy przy 100W??
Pozdrawiam!!!

mIKI
10.12.2007, 21:00
Subwofer na STX GDN 150-8-SC tak bylo w tytule.

dedek77
10.12.2007, 21:33
Subik wygl康a super.
W豉郾ie zaczynam budowa podobny, tylko w B-r i na ss. Je郵i czego konkursowo nie spartole to zobaczymy co z tym stukaniem :). Wzmak bior id Irka wi璚 zak豉dam, 寬 je郵i co b璠zie nie tak to b璠zie to moja wina :wink:

takero
10.12.2007, 22:32
TDA znam i wiem co potrafi ale bez przesady.. testowa貫m na r霩nych wamcniaczach i zawsze tak samo si zachowywa, niewa積e czy 200W Yamaha czy Onkyo czy TDA. Kt鏎a yamaha ?
Bez przesady ? Do 10 cali to daje si conajmniej 200 prawdziwych wat闚 z tran闚, a nie mostek tadka :P
Nie gadaj glupot 瞠 to wina g這郾ika bo u mnie nic takiego si nie dzieje - 180w na clipie, buda specjalnie zmniejszona 2l colami i specjalnie zatkany br.

Tytu tematu nie ma potrzeby zmienia.Tytu ju dawno zmieni貫m bo jak ju piszesz 瞠 sub na stxie 150 8 sc to warto doda te rozmiar g這郾ika ...

Co do budy to ma豉 36litr闚 wi璚 to nie kwestia budy. To po cz窷ci wina wzmaka i budy, bo g這郾ik wytrzymuje wi璚ej.
Tak jak m闚i貫m - przy 180-200w i muzyce, niezale積ie jakiej, ani razu nie stukn掖.

Nie wiem o jaki numerek w tytule chodzi, ale nazwa g這snika i firma jest ok.ju jest :P

Aha subik mi sie osobiscie bardzo podoba widac ze robiony z sercem i tym ze stuka przy 100W bym sie w ogole nie przejmowal bo kto slucha muzy albo oglada filmy przy 100W?? Ten temat by poruszany ze 3 czy 4 lata temu - zajrzyj do starych topic闚 o hertzie es200 bo nie warto tego jeszcze raz powtarza.

Pawel S.
10.12.2007, 22:47
Nie wiem czy budowanie kolumn itp to strata czasu, mo瞠 dla niekt鏎ych tak. Dla mnie nie i s康z 瞠 warto si do tego przyk豉da. jestes poczatkujacy i jeszcze niewiesz o co chodzi. ja i wiekszosc tutaj osob traktujemy to jako hobby i niemamy zbyt wiele czasu zeby spedzac tydzien czasu nad szlifowaniem szpachli ktora maskujesz nierownosci zeby polozyc okleine samoprzylepna. wkladasz w to wiecej pracy (i niewiele mniej pieniedzy) niz np w fornirowanie a efekt jest slabszy i mniej trawaly... (i niemam zamiaru tutaj udowadniac ze fornir jest najlepszym i jedynym rozwiazaniem)

brencik
11.12.2007, 13:14
Ja pocz徠kuj帷y? Sk康.
Tydzie na szpachle? Skad takie informacje?
No raczej trzeba oszlifowa 瞠by po這篡 oklein, inaczej nie da rady...
Co do w這zonej kasy i czasu to naprawd straci貫m niewiele...

Caleb
22.12.2007, 11:47
lepiej ze "stracil" wiecej czasu niz mniej, co by obudowa byla niedokonczona :P

brencik
22.12.2007, 15:04
Zmodyfikowa貫m nieco bud i mocowanie samego g這郾ika. Mocowanie na 5 wkr皻闚 proponowane pzrez producenta sie nie sprawdza do ko鎍a gdyz kosz sie odkszta販a przy mocniejszym dokr璚eniu (powstaj "fale" w blasze gdy patrzy sie z boku na kraw璠 kosza g這郾ika). Da貫m 10 wkr皻闚 oraz pod sam kosz zastosowa貫m spr篹ysta uszczelke gumopodobn co w sumie zaowocowa這 lepszym przyleganiem g這郾ika do obudowy.
Obecnie komponuje w biedn obudow wzmacniacz 2xTDA7294 robiony na p造tce od Irka.

Fotki: http://www.brencik.neostrada.pl/ bo niestety to forum biedne i nie da rady zamie軼i bezpo逮dnio...

takero
22.12.2007, 16:27
bo niestety to forum biedne i nie da rady zamie軼i bezpo逮dnio...bo zamieszcza si na imageshack-u...

www.imageshack.us - zamie嗆 tu wszystkie zdj璚ia i skopiuj link do "thumbnail for forums".

Zamieszczanie zdj耩 na swoich serwerach jest bez sensu , pr璠zej czy p騧niej je usuniesz, a na forum zostanie bezu篡teczny opis.

Takero

bass
25.12.2007, 19:19
Super sub!Robie cos podobnego ale mniejszej pojemnosci.

takero
25.12.2007, 21:19
brencik, min窸o pare dni , a fot dalej nie ma...

Super sub!Robie cos podobnego ale mniejszej pojemnosci.super ? eee ?
Chyba nie s造sza貫 tego g這郾ika :)
Nadaje si tylko do kina ew hh, do tego napewno nie w closed, a ju napewno nie w mniejszej.
Optymalnie 45l @ 35-40hz.
W closed niedo嗆 瞠 nie gra to jeszcze ma du穎 mniejsz wytrzyma這嗆 mocow.

brencik
25.12.2007, 22:13
Taaa.. akurat parametry predysponuja go do obudowy zamknietej a z moca sobie radzi w miare. Nie sadze ze nadaje sie tylko do kina i HH. Oczywiscie w mniejszej budzie (cos kolo 25-30l) dobzre tez sie sprawdzi (takze w aucie) - bedzie miec wieksze uderzenie i jeszcze mniejsze mulenie (choc i tak nie muki bo zastosowalem obudowe zamknieta).

takero
25.12.2007, 22:46
Taaa, tak si sk豉da 瞠 tych stx闚 w sumie mia貫m hmm , 6 (4R,8R,SS,SC) ?
Wk豉da貫m je w budy od nawet parunastu litr闚 do blisko 80, closed , br , b4th, nawet jedna bp6th, mam gdzie jakie TSy na stronie podaj, cho te je mierzy貫m, sprawdza貫m jak ekranowanie dodatkowym magnesem zmniejsza qts i jak wp造wa na gre w mniejszych budach - st康 te ma貫 litra瞠 wy瞠j.
I powiem tyle - w wozie mu, w domu mu, kop to poj璚ie absolutnie mu obce, niezale積ie od budy, no mo瞠 w bp4th da si nieco go wyci庵n望, ale generalnie jest to nieop豉calne, natomiast w closed ma go jeszcze mniej ni w br.
G這郾ik zaprojektowany nieco dziwnie - xmax = xdam wi璚 lubi strzeli cewk o nabiegunnik, pomaga dopiero wzmak z du篡m DF i clipem, np panel Irka, ale nieco bez sensu dawa panel za blisko 500z do niemal 10 x ta雟zego g這郾ika.
Optymalnie jest mu da bude 40-50l br @ 34-40hz, wtedy sprawdza si w tanim kinie domowym.

Caleb
25.12.2007, 23:15
a jak dla mnie to lepiej gral w zamknietej (paka jakies 45-49 litrow, nie pamietam dokladnie) - troche wiecej szczegolow przekazywal, ale i tak w domu takowego w zyciu bym nie chcial - jak dla mnie to nawet do filmow sie srednio nadawal...

brencik
26.12.2007, 10:37
Taaa, tak si sk豉da 瞠 tych stx闚 w sumie mia貫m hmm , 6 (4R,8R,SS,SC) ?
Wk豉da貫m je w budy od nawet parunastu litr闚 do blisko 80, closed , br , b4th, nawet jedna bp6th, mam gdzie jakie TSy na stronie podaj, cho te je mierzy貫m, sprawdza貫m jak ekranowanie dodatkowym magnesem zmniejsza qts i jak wp造wa na gre w mniejszych budach - st康 te ma貫 litra瞠 wy瞠j.
I powiem tyle - w wozie mu, w domu mu, kop to poj璚ie absolutnie mu obce, niezale積ie od budy, no mo瞠 w bp4th da si nieco go wyci庵n望, ale generalnie jest to nieop豉calne, natomiast w closed ma go jeszcze mniej ni w br.
G這郾ik zaprojektowany nieco dziwnie - xmax = xdam wi璚 lubi strzeli cewk o nabiegunnik, pomaga dopiero wzmak z du篡m DF i clipem, np panel Irka, ale nieco bez sensu dawa panel za blisko 500z do niemal 10 x ta雟zego g這郾ika.
Optymalnie jest mu da bude 40-50l br @ 34-40hz, wtedy sprawdza si w tanim kinie domowym.

To poka zadj璚ia, wyniki pomiar闚, aparatur na kt鏎ej mierzy貫 itp. Tak to kazdy moze pisac. Tak du篡ch bud do niego nie ma sensu stosowa, jeszcze wtedy to zamuli.. a BR do neigo raczej nie predysponuja parametry... chyba 瞠 ma lepsze ni podaje STX a w to chyba w豉郾ie 鄉iesz watpi..

takero
26.12.2007, 13:27
brencik, Ty widze nawet TS闚 nie potrafisz temu g這郾ikowi zmierzy, a co wi璚ej je郵i zobaczy貫 na stronie stxa qts podany z dok豉dno軼i co do kt鏎ego tam miejsca po przecinku to wierzysz im niczym wyroczni...
Lecz niestety jak si okazuje stx mierzy parametry na mocno rozgrzanych g這郾ikach przez co to co jest na stronie w por闚naniu do tego co mamy w domu r騜ni si do嗆 znacznie, nieraz prawie dwa razy (zwykle na niekorzy嗆 stxa) jak np w wypadku czternastek.
Wynik闚 pomiar闚 wrzucalem tu ju wiele, czy by造 tam 27 - nie pami皻am, moja baza pomiar闚 itd, ca造 folder o nazwie "akustyka" wygl康a tak:
http://img182.imageshack.us/img182/4481/akustykafd2.th.jpg (http://img182.imageshack.us/my.php?image=akustykafd2.jpg)
Wi璚 nie chce mi si szuka pomiar闚, zdj耩 itd jakiego tam cienkiego g這郾ika, tym bardziej gdy zamiast pro軸y widz jakie oskar瞠nie kogo kto zrobi jednego suba na jakim tam stxie przeci皻nym i uwa瘸 瞠 zjad wszystkie rozumy.
Takim ludziom nie musze niczego udowadnia.

Pawel S.
26.12.2007, 17:06
Takim ludziom nie musze niczego udowadnia.bo jak juz to bywalo wiele razy i tak nie sluchaja...