Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Poka wyniki od 1 do 20 z 66

Wtek: Zasilacz z zabezpieczeniem gonikw - projekt by taz

Zaawansowany Awatar taz
    Doczy
    09.02.2007
    Skd
    Bochnia

Zasilacz z zabezpieczeniem gonikw - projekt by taz

Inspiracj do zbudowania tego ukadu by zasilacz pokazany przez borysa. Integracja dwch ukadw na jednym PCB ma kilka zalet, dla mnie dwoma najwaniejszymi plusami jest zaoszczdzone miejsce w obudowie oraz mniejsza pltanina kabli
    Sam zasilacz jest do prost i klasyczn konstrukcja, koa nie wymyliem na nowo. Dodatkowe symetryczne wyjcie +/- 24V znacznie uatwia podpicie innych elementw jak np. preamp. Niestety mao ktra aplikacja preampa ma moliwo zasilania z napicia >35V (ograniczenie powodowane przez stabilizatory rodziny LM78xx, LM79xx czy LM3x7).
    Zabezpieczenie gonikw zostao zaprojektowane przez Irka. Schemat z ktrego skorzystaem jest czym pomidzy unizab1 a unizab2.
    W skad zabezpieczenia wchodz:
    - zabezpieczenie DC
    - opnione zaczanie gonikw
    - szybkie odczanie gonikw
    - zabezpieczenie termiczne, s dwa wejcia
    - dwa wejcia na detektor zwarcia, tutaj wymagane jest odpowiednie wyjcie na kocwce mocy

Schemat:

PCB:

Do prawidowego dziaania zabezpieczenia termicznego wymagane s termistory NTC 100kOhm. Naley je umieci na radiatorach na ktrych s kocwki mocy. Monta ukadu zaczynamy od zwr, s 3 i zostay oznaczone na PCB. Nastpnie rezystory, diody, zcza, mae kondensatory, tranzystory, przekanik, due kondensatory. LEDy nie maj oznaczonej biegunowoci, podpowied: gdy pytka ley w takiej pozycji jak na zdjciu poniej plusy LEDw s u dou. Rezystancje R5 i R6 trzeba dobra tak eby przez LEDy pyn prd ok 2 mA. Taki prd wystarcza do "subtelnego" wiecenia LEDw. Warto 20 kOhm ze schematu powyej sprawdza si dla transformatora o napicia 2x30 VAC.

Na schemacie zaprezentowanym w zbiorowym zamwieniu pojawi si niestety bd w podczeniu zasilania do zabezpieczenia. Skutkuje to niedziaajcym szybkim odczaniem gonikw po zaniku zasilania. Mona to atwo naprawi lutujc rezystor R7 od spodu pytki, czymy jedn kocwk rezystora z zaciskiem AC1 gniazda ARK a drug kocwk podpinamy do anody diody D1.

Uwagi do ukadu i moliwe modyfikacje.

Jeli kto nie potrzebuje pomocniczych napi +/-24VDC nie musi lutowa elementw R24, R25, D9, T2, C15 i R26, R27, D10, T3, C16. Moliwa jest rwnie zmiana wartoci pomocniczego napicia, ja potrzebowaem +12 VDC. Warto tego napicia ustalaj diody zenera D9 oraz D10. Jest te mae "ale", tranzystor pracujcy w tym mao efektywnym ukadzie bdzie si do silnie nagrzewa. Maksymalnie co moe wytraci bez radiatora to ok 2W.

Od napicia diody D3 zaley prg zadziaania zabezpieczenia podnapiciowego. Warto podana na schemacie, czyli 16V, jest dla trafa ok 2x30 VAC. Dla osb ktre bd stosoway ten zasilacz z trafami 2x45 VAC mona napicie tej diody zwikszy o 15-20 Volt.

Schemat oraz wzr PCB zosta poprawiony i bardzo minimalnie rni si od tego co jest w zbiorowym zamwieniu. Zmianie ulegy:
    - podczenie rezystora R7
    - zsunicie zcz ARK
    - dodanie "+" przy LEDach
    - drobna kosmetyka przy opisach

Ponisze pliki zawieraj w/w poprawki.
    Wzr pcb do prasowanki, warstwa opisowa oraz lista elementw:
    Zaczone pliki Zaczone pliki
    Ostatnio edytowane przez tomekk_ ; 11.07.2014 o 20:25
    Arcam CD17 + Denon TU580RD + I-amp + W18E001 + T25CF002
    Grado SR125i

Prosty ukad, ale opis i dokumentacja zasuguje na pochwa.
    www.audio.lutuje.se

Super! Pewniakiem pojawi si w moim nastpnym wzmaku

Zaawansowany Awatar taz
    Doczy
    09.02.2007
    Skd
    Bochnia
    Odkopi nieco swj temat.

Podczas budowy customowej wersji tego zasilacza dla jednego z uytkownikw forum wyszed jeszcze jeden feler. Mianowicie tranzystor T2 (dodatkowe ujemne napicie zasilania) zosta le wpity. Do poprawnego dziaania ukadu naley zamieni kolektor z emiterem tego tranzystora. Uwaga ta tyczy si osb ktre bray udzia w zbiorowym zamwieniu pcb. PRZEPRASZAM ZA SWJ BD.

Dokumentacja w pierwszym pocie zostaa poprawiona i nie zawiera w/w bdu.
    Grado SR125i

Projektant
    Doczy
    04.10.2012
    Skd
    Warszawa
    Wczoraj skoczyem lutowa zasilacz Taz-a na pytce z zamwienia grupowego. I mam kilka tematw w ktrych chciabym prosi o pomoc.

1. Przyjrzaem si z bliska pytce i zauwayem e kilka pl (na zdjciu akurat nka kondensatora filtrujcego po stronie masy, ale te kilka byo maych wygldajcych podobnie)wyglda tak:

tzn jest due pole oblane mas, ale wok pola mied jest przerwana i czy si z mas tylko kilkoma cieniusiekimi ciekami. Zwrcie na to uwag! Akurat w tym wypadku byo atwo, dolutowaem dodatkowy kabel od spodu.

2. Jak przetestowa zabezpieczenia? Nie jestem elektronikiem i to co si dzieje na schemacie jest niestety poza moimi moliwociami analizy.
    a) zabezpieczenie przeciwzwarciowe: Czy: zwieram wyjcie gonika do masy i w tym momencie napicie na wyjciu zasilacza powinno by zero? Dobrze myl?
    b) zabezpieczenie przed dc: Czy jeli wcz bateryjk midzy wyjcie gonika a mas, powinno to rozczy przekanik?
    c) zabezpieczenie termiczne: czy jeli zewr pola wczenia termistora, to powinno rozczy mi zasilanie wzmacniacza?
    d) do czego suy wejcie cur1, cur2?

3. Po podczeniu zasilacza do prdu (pod trafo do uniego, +/-35 jaowo) wszystko hulao OK, goniki si zaczay/odczay, napicie gwne prawidowe, zaczane po krtkiej chwili. Ale pomocnicze +24 zachowywao si tak, e zaczynao od mniej wicej 24 i powoli spadao. Po jakiej minucie do 18 i leciao dalej. Podejrzewaem e co si grzeje, ale nie mog wyczai co. Zauwayem e ktry tranzystor si grza, T1 albo T2, szczerze nie pamitam.
    Zaznaczam, e w T2 w trakcie montau zamieniem kolektor i emiter zgodnie z opisem.

4. W pewnym momencie wypad mi kabelek podczony do masy z rki i zwar gdzie w okolicy R10-R12. Poszed swd, zasilacz przesta zacza goniki, LED3 si nie pali. Najpierw zmieniem T1 bez sprawdzania, ale po zwarciu by bardzo gorcy, wic na wszelki wypadek, ale nowy si mocno grza. Znalazem i wymieniem przebit D4, w wyniki czego T1 przesta si grza. Ale dalej nie dziaa tyle, e T1 si ju nie grzeje tak mocno. Gdzie i w jaki sposb dalej szuka? Sprawdzi Q6, D8, led3 czy jeszcze na co zwrci uwag? Gdzie co mierzy eby znale winowajcw?

Projektant
    Doczy
    04.10.2012
    Skd
    Warszawa
    Nikt nie pomoe?

Projektant
    Doczy
    04.10.2012
    Skd
    Warszawa
    OK, po dalszym ogldaniu schematu skrelam pytanie 2a i 2d, zamiast 2d zadam: Jak to dziaa? Jak to podczy pod kocwki typu BG1 itp?

Moderator Globalny Awatar .3lite
    Doczy
    05.11.2010
    Skd
    Pszczyna
    Ale o co ci chodzi z punktem pierwszym? Tak s czone pola z polygonem, zalenie od opcji wybranych w programie - najwidoczniej taz stwierdzi, e bdzie si to lepiej lutowa (gdy jest cae zalane to ciepo si rozprowadza po duej czci miedzi i trudniej przylutowa).

Na co zwrci uwag? Wszystko jest dobrze...

Zaawansowany Awatar taz
    Doczy
    09.02.2007
    Skd
    Bochnia
    Czas odpowiedzie:

1. Wczyem opcj "thermals" eby uatwi lutowanie i dlatego tak a nie inaczej wygldaj pola lutownicze.

2a. Najpierw sugeruj sprawdzi czy dziaa samo zabezpieczenie na pcb zasilacza. W tym celu podpinamy sam zasilacz do trafa i zwierajc do masy zasilacza jedno z wej CUR sprawdzamy czy zabezpieczenie dziaa. Przekanik zostanie odczony, zganie LED3, jak usuniemy zwarcie po paru sekundach zaczy si przekanik. Zabezpieczenie przeciwzwarciowe wymaga detektora zwarcia w kocwce mocy, Uniamp posiada takie co.

2b. Wystarczy podpi bateri o napiciu co najmniej 2V do wej INL lub INR i do masy zasilacza eby sprawdzi to zabezpieczenie. Po ok 2 s przekanik zostanie wyczony.

2c. Do sprawdzenia zabezpieczenia termicznego wystarczy zewrze jedno z wej TEMP.

2d. Wejcia CUR1 i CUR2 su do podczenia detektora zwarcia z kocwki mocy. Niestety nie wszystkie wzmacniacze takowy posiadaj.

3. Tranzystory T1,2 i 3 bd si grzay. Wszystko zaley od napicia zasilania, napicia jakie chcemy uzyska i obcienia. Ok 2W mona bezpiecznie wytraci z obudowy takiego tranzystora bez ryzyka uszkodzenia.

4. Zwarcie R10, 11 i 12 nie powinno spowodowa uszkodze. Pewnie gdzie indziej dotkn Ci ten kabel. Posprawdzaj Q1, Q2, Q3. Sprawd czy zasilacz do zabezpieczenia daje 24V.

Cytat Zamieszczone przez Micwoj Zobacz posta
    OK, po dalszym ogldaniu schematu skrelam pytanie 2a i 2d, zamiast 2d zadam: Jak to dziaa? Jak to podczy pod kocwki typu BG1 itp?
    Niestety pod BG1 nie da si tego podczy. Ten wzmacniacz nie posiada detektora zwarcia.

Jeszcze jedna uwaga, zabezpieczenie zawarte na pcb NIE odcina zasilania wzmacniacza mocy. Przekanik odcza tylko wyjcie na kolumny gonikowe.
    Grado SR125i

Projektant
    Doczy
    04.10.2012
    Skd
    Warszawa
    Dziki, Taz.
    1. Nie wiedziaem e tak si robi eby si atwiej lutowao, zwrciem tylko uwag e przez te pola id spore prdy wic si nieco zaniepokoiem e to tak rozwizane.
    4. Gdzie zwaro, gdzie to nie wiem. Ale wczoraj wieczorem jeszcze znalazem jeden przebity tranzystor i dwie diody i poszo, dziaa OK.

3. Natomiast napicie pomocnicze 24V i w + i w - dalej pywa. Objawia si to tak, e jak wcz multimetr na zaciski, zaczyna od 24V i spada powoli, stabilizuje si na jednym kanale na ok. 13V, na drugim ok. 16V. Jak odejm sondy, odczekam minut i podcz jeszcze raz, napicie lekko ronie (np. z 13 na 18) i zaczyna spada znowu. Jaka strefa mroku. NB, napicie na zasilaniu zabezpiecze jest z kolei stabilne i trzyma si cay czas. A przecie powinno dziaa tak samo. Jeszcze raz popatrz, czy czego nie pomyliem. T2 i T3 si jednak nie grzej (znaczy troch, ale po 10min pracy s nieco cieplejsze ni palec, pozostae elementy tego zasilacza s zimne). Gwne napicia stabilnie.

Znawca Awatar gavron04
    Doczy
    07.04.2013
    Skd
    Komin Wlkp./ Pozna
    Witam. Maa uwaga do posiadaczy tego zasilacza. Mi si to przydarzyo dwukrotnie, uprzedzam posiadaczy (chyba, e to tylko ja mam takie szczcie).

Wszystkie pady przy zczach ark - proponuj zeskroba wok pada soldermask i ocynowa, dziki czemu mamy pewno, e nka/nki zcza ARK przy dokrcaniu nie pkn midzy poczeniem pad<>lut przy nce. (zeskroban oraz pocynowan soldermask zlutowa z padem i nk)

Przymierzaem BG9 do obudowy od BG1 i si dziwiem co mi tak zcze od strony trafa lata i czemu mi zasilacz nie dziaa - za mocno dokrciem i poszo. Teraz wszystkie pady s poprawione, soldermaska zeskrobana i mam pewno, e nic nie strzeli. Roboty na 10min, a nerwy oszczdzone

Pozdrawiam

Zaawansowany Awatar taz
    Doczy
    09.02.2007
    Skd
    Bochnia
    Drodzy DIYerzy

Przekanik w zabezpieczeniu ma mie dwa przeczane styki o obcialnoci 8A kady. Mog to by przekaniki: Relpol RM84-2012-35-1024, Hongfa HF115F-024-2ZS4 lub Zettler AZ742-2C-24DE.
    Grado SR125i

@taz, masz moe jeszcze jakie PCB lub nawet "kit" ? Chtnie bym to sklei...

Zaawansowany Awatar taz
    Doczy
    09.02.2007
    Skd
    Bochnia
    Nie posiadam ju pcb, a kitw nigdy nie miaem. Mam w 99% dopracowan now pcb z poprawionymi bdami (zarwno tymi opisanymi powyej jak i innymi o ktrych nie ma tu sowa), zamieszcz j jak dopracuj brakujcy 1%
    Grado SR125i

Hm, o jakich bdach mowa? Co w ukadzie zabezpiecze?

Zaawansowany Awatar taz
    Doczy
    09.02.2007
    Skd
    Bochnia
    Nie, nie chodzi mi o ukad zabezpiecze. Poprawiem:
    - rezystor R7
    - tranzystor T2
    - zsunite zcza ARK
    - powikszone pady
    - grube cieki od gonikw
    - dodaem oznaczenia ledw
    - poprzesuwaem te otwory montaowe eby wymiary byy w cakowitych mm, do tego rozmiar pcb jest w cakowitych mm
    Grado SR125i

Zaawansowany Awatar taz
    Doczy
    09.02.2007
    Skd
    Bochnia
    PCB

Schemat
    Zaczone pliki Zaczone pliki
    Grado SR125i

Czemu C11 na 100 V?

Zaawansowany Awatar taz
    Doczy
    09.02.2007
    Skd
    Bochnia
    To tak z zapasem jest, wystarczy jak jego napicie bdzie takie samo jak C5 czy C6.
    Grado SR125i

o ploe. Czy mona prosi o wzrokow weryfikacje ? Sprawdzane "omomierzem" i dokadnie opisane byy rezystory. Ale moe kto ma jaki lepszy wzrok.

Uprzedzajc pytania,
    - Nie mam jeszcze nF (w "polomarkecie" [cybor-tech] koleanka kupia mi 100uF)
    - Nad diodami si zastanawiam
    - Elektrolity zaczekaj mam 2x6800uF(tak wiem zworka za brak 4szt)
    - BD243C zamieniony na BD911
    - Nie korzystam z napi pomocniczych.
    Podzikowania dla uytkownika
    gavron04

Uprawnienia umieszczania postw

• Nie moesz zakada nowych tematw
  • Nie moesz pisa wiadomoci
  • Nie moesz dodawa zacznikw
  • Nie moesz edytowa swoich postw
  •