Poka wyniki od 1 do 19 z 19

Wtek: Goniki bez danych TS jak zaprojektowa obudow ?

Pocztkujcy
    Doczy
    14.05.2018
    Skd
    Warszawa

Goniki bez danych TS jak zaprojektowa obudow ?

Witam, staem si posiadaczem gonikw EAH c6730 F832 8 ohm 50w (fi 16cm) oraz EAH C2600 8 ohm 50w. Niestety google nic na ten temat nie mwi. nie mog znale adnych parametrw tych gonikw.
    Moje pytanie jest takie: Czy jest szansa zaprojektowa rozsdne obudowy do tych gonikw z bassrefleksem. Czy jedyne co mog zrobi to wsadzi je sobie w szuflad

Zrob pomiar parametrow T-S i zaprojektujesz obudowe.

Pocztkujcy
    Doczy
    14.05.2018
    Skd
    Warszawa
    Cytat Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
    Zrob pomiar parametrow T-S i zaprojektujesz obudowe.
    Ok dziki nawet nie pomylaem e mona to zrobi samemu. Czyli zabieram si za zrobienie JIG. Pozdrawiam.

Zrob sobie Jig do Arta i pomierzysz co trzeba.

P M juz tyle napisal, ze ... Przeczytaj jego posty, wszystkiego sie dowiesz.

Sent from my XT1032 using Tapatalk

http://www.diyaudio.com/forums/softw...-designer.html

Mighty Mic II
    https://drive.google.com/folderview?...WxmRTYyV3pnV2s

John Conover_ Using the Panasonic WM61A as a Measurement Microphone.pdf
    https://drive.google.com/file/d/0Bxs...w?usp=drivesdk

Akkus powinien miec wkladke Panasonica

https://www.roomeqwizard.com/

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Uytkownik
    Doczy
    28.12.2015
    Skd
    wie pod Warszaw
    Waciwie to mona byoby w dziale akustyka podpi taki temat z linkami, w ktrych jest to wszystko wyjanione, bo takie pytania bd si pojawiay.
    Pamitam jak sam szukaem informacji, te mi wtedy PM pomaga

Temat z metodami pomiaru T-S juz dawno powinien byc przypiety w dziale akustyki.

Pocztkujcy
    Doczy
    14.05.2018
    Skd
    Warszawa
    Ciekawe na ile dobre s te wkadki z aliexpress cena ok 10 pln

Wysane z mojego VTR-L29 przy uyciu Tapatalka

Nie musisz mierzyc parametrow T-S. Tej wielkosci glosniki wklada sie do obudow o objetosci ok 10dm3 ale mozna probowac od 5 do 15litrow. Wiesza buda to teoretycznie wiecej basu ale i wiecej miejsca zajmuje, zalezy gdzie to ma stac.

Najpierw obudowa zamknieta jak bedzie malo basu to mozesz dokrecic b-r i postroic w okolicy 50-60hz. Jak glosnik ma wysoka dobroc to b-r po prostu nie bedzie dzialal albo Ci popsuje bas zamiast poprawic.

Druga sprawa to zwrotnica i tu kupowanie sprzetu i zdobywanie wiedzy, zeby go obsluzyc i cos zaprojektowac bedzie drozsze od kolumn w sklepie

Pocztkujcy
    Doczy
    14.05.2018
    Skd
    Warszawa
    Tak masz racj, e czsto zdobywanie wiedzy i budowanie samemu jest drosze od kupna czegokolwiek, ale czowiek jest taki, e lubi wiedzie i lubi zrobi co samemu zdobywajc przy tym wiedz jednoczenie przy tym dobrze si bawi.

Slusznie, nie idz na skroty a pomiar T-S mozesz sie pobawic nawet bez jiga, uzywajac do tego paru kabli i jednego rezystora. To wlasciwie nic nie kosztuje, a widza przyda sie na przyszlosc.

Projektant
    Doczy
    16.10.2011
    Skd
    Hajnwka
    Irek chyba si wypalie.
    Ostatnio sugerujesz wszystkim eby kupili gotowce bo nie warto si bawi samemu. Gotowce wyjd taniej.
    Gdzie jest idea DIY ktra przywieca temu forum?

DIY juz zdechlo i to jest fakt Zeby sie brac za DIY trzeba miec sporo motywacji i wlasnie to sprawdzam. Bo samo zachecanie zielonych konczy sie pozniej kupa wydanej kasy i sterta smieci elektronicznych.

A jak wam sie wydaje, ze tak nie jest to bede wam podrzucal ludzi ktorzy cos zaczeli robic ale im nie wyszlo bo cos tam sie spalilo i teraz szukaja pomocy w naprawie.

Ktos chetny im pomoc?? Ale rekami a nie klawiatura?

Propozycja mierzenia parametrow T-S to zadna zacheta to ja go zachecilem podajac gotowa wielkosc obudowy.

Chyba jestem jedynym na tym forum ktory lubi budowac kolumny ze zdobycznych glosnikow. Reszta woli skladanie haj endow.

Zeby zlozyc kolumny z gotowego projektu nie jest potrzebna zadna wiedza ale, zeby zaprojektowac kolumny/ zwrotnice trzeba miec wiele lat praktyki, sprzet pomiarowy itd.. To jest poza mozliwosciami poczatkujacego. Ale jak tacy sa to zawsze zachecam do eksperymentow. Pierwsza zwrotnica kazdego poczatkujacego to kondensator 2,2uF.
    Ostatnio edytowane przez irek ; 17.05.2018 o 22:21

Cytat Zamieszczone przez irek Zobacz posta
    Pierwsza zwrotnica kazdego poczatkujacego to kondensator 2,2uF.
    Prawda . Sam tak adnych par lat temu zrobiem . Grao to do niczego ale grao .

Po prostu sypalo wysokimi, ze hej Nie trzeba bylo rozkrecac sopranu na maksa Dlatego nastepny krok to rezystor ktora wprowadza tlumienie ale i podnosi impedancje a wiec czestotliwosc graniczna filtru. Wiec kolejny krok to dzielnik, tlumi ale i linearyzuje impedancje co poprawia dzialanie filtru

Duzo pozniej jest filtrowanie niskosredniaka. do tej pory sa firmy ktore za swoja idee konstrukcyjna stosuja zasade niskosredniaka puscic bez zadnej filtracji.

Pocztkujcy
    Doczy
    14.05.2018
    Skd
    Warszawa
    To moe wyjani troszk dlaczego chce zrobi sam kolumny z tych gonikw . Lubi majsterkowa, jestem w trakcie koczenia obudowy do wzmacniacza Grommes, hehe niestety to si troszk przedua z powodu posiadania 2 zajefajnych chopakw 2 i 4 lata , ktrzy do tej pory zajmowali 100% czasu wolnego, teraz ju zaczynaj dawa mi spokj i zaczynaj si interesowa tym co ja sobie dubi w sposb ju tak nie inwazyjny jak to teraz. znalazem komplet gonikw na strychu u tecia i szkoda by byo eby tam si rozoyy. W swoim audio sprzcie mam kolumny zrobione przez koleg proac response 2.5 i do tego chc podczy wyej wspomnianego grommesa. A zrobienie tych maych kolumn traktuj jak zabaw i jak co przy czym mona zdoby wiedz, ale wanie nie w sposb wpakowania gonikw w pudeka po butach tylko eby podeprze si wiedz na temat pomiarw i liczenia objtoci paczek, moliwe e nic z tego nie wyjdzie ale patrzc na koszty nie powinno to by drogie, Jig ok 50 z mikrofon pomiarowy ok 50 - 100 z, reszt mam . A moe tym zainteresuje ktrego z moich maych jegomoci puki s jeszcze ciekawi wiata.

Wiec jak chcesz koniecznie mierzyc i liczyc to zrob na poczatek pomiary parametrow T-s obu glosnikow i zamiesc je tu mowa o Fs, Qts i Vas.

Z tym, ze jesli glosniki maja wysokie Qts to zadne modele strojenia nie wchodza w gre i zostaje cokolwiek byle pudelko.
    Druga sprawa to liczenie nie gwarantuje dobrego dzwieku taki gwarantuje tylko wlozenie glosnikaow do trzech roznych objetosci i posluchania go w kazdej.
    Tak wiec praktyka jest duzo wazniejsza od teorii.

Zamiesc zdjecie glosnikow i powiedz jak twardo maja zawieszone membrany juz po tym i wielkosci magnesu mozna oszacowac parametry T-S. Pukajac w magnes mozna uslyszec czestotliwosc rezonansowa ale to juz tylko stare wygi potrafia

Pocztkujcy
    Doczy
    14.05.2018
    Skd
    Warszawa
    Mikkie zawieszenie w wikszym goniku. Parametry ts jak tylko uda mi si je zrobi a to chwil moe potrwa musz skompletowa sprzt

Uprawnienia umieszczania postw

• Nie moesz zakada nowych tematw
  • Nie moesz pisa wiadomoci
  • Nie moesz dodawa zacznikw
  • Nie moesz edytowa swoich postw
  •