Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: "Tuning" głośnika w.27.400

Początkujący

"Tuning" głośnika w.27.400

Witam.
    Po poprzednim projekcie została mi para głośników j/w.
    Chciałbym je użyć jako nisko tonowe grające w zakresie 30 do około 200 Hz w kolumnie trójdrożnej. Pozostałe to będą 18/200 i jako wysokie ALX z STX , bo takie mam i nie bardzo wiem co by innego z nich zrobić.
    W zamyśle mają to być kolumny do stereo.

Jest tylko jeden problem, 27.400 tak nisko nie grają.
    Chcę w związku z tym obciążyć im membrany po około 15-20 gram . Planuję to wykonać przy pomocy tkaniny szklanej i żywicy epoksydowej laminując membrany po obydwu stronach.
    Tkaniny będzie 1 warstwa 120g/m2 i 1 warstwa 50 g/m2 po każdej stronie. To powinno dać spodziewany przyrost masy, i jednocześnie silne usztywnienie membran.
    I tu pytanie, czy to ma sens?

Cytat Zamieszczone przez wapniak Zobacz posta
    I tu pytanie, czy to ma sens?
    Nie ma.
    Zmieniając ciężar membrany zmienisz układ drgający, który to jest optymalnie dobrany do napędu oraz zawieszeń.
    Dodając ciężar do membrany spowodujesz że membrana będzie latała jak szmata (ponieważ przy cięższej membranie powinna być inna podatność zawieszeń oraz mocniejszy napęd).

Początkujący
    Porównując 27.400 do 27.500 czyli typowego basowca, nawet po dociążeniu membrany o 20 gram uzyskam i tak lepszy stosunek Bl/Mms o około 20 %. Czyli 27.400 powinien być szybszy od 27.500.
    WINISD pokazuje możliwość uzyskania niemal takiej samej charakterystyki dla obu tych głośników przy objętości obudowy 65 l strojeniu na 28 Hz, przy nieco wyższym SPL dla 27.400.
    Dla mocy 130 W (tyle ma wzmacniacz przy 8 omach) amplituda drgań głośnika powinna być na poziomie max liniowej, czyli dobrze.
    Stąd ten pomysł.

Być może ktoś już robił podobne doświadczenia, jednak nie udało mi się dotąd nic znaleźć w sieci na ten temat.

To spróbuj na razie z plasteliną przyklejoną do kopułki przeciwpyłowej (możesz ją zakleić taśmą aby zmniejszyć ryzyko odklejenia w trakcie pracy membrany).

Administrator Awatar Pawel S.
    lub "termoglut" nalewany stopniowo
    bym stopniowo dodawal masy i obserwowal zachowanie glosnika

Początkujący
    Taką opcję rozważałem .
    Jednak wiem, że bas z tego głośnika będzie za " miękki ". " Przerabiałem" jego brzmienie w subie 45l BR 34 Hz, oraz w tandemie 35 l. Nie było za ciekawie.
    Mam suba zrobionego na daytonie RSS 265 i jego bas jest dużo lepszy.
    Pomyślałem ,że usztywniając membranę, uzyskam coś podobnego.

raczej bym zaczal od usztywnienia resoru
    sztywnosc membrany ma znaczenie w srednich tonach
    z basem bym az tak daleko nie zakladal ze sie zmieni brzmienie

Użytkownik
    Ja swego czasu testowałem na głośnikach werniks damorowy- naturalna rozpuszczona żywica do konserwacji obrazów. Świetnie wnika w papier, wzmacnia go i polepsza kolor. Wada że długo schnie okolo tygodnia/2 no i dodaje masy membranie. Za pierwszym razem trochę przesadziłem z ilością, ale odpowiedni do danego werniksu rozpuszczalnik(u mnie terpentyna) gąbka i uzyskałem potrzebny efekt.
    Ostatnio edytowane przez DiGiCo ; 17.03.2019 o 23:19

w diy tylko szybkoschnace kleje/lakiery/farby/zywice

Uprawnienia umieszczania postów