Poka wyniki od 1 do 16 z 16

Wtek: Nietypowe czenie uzwoje transformatora z przetwornic

Nietypowe czenie uzwoje transformatora z przetwornic

Mam takie pytanko czy z technicznego punktu takie rozwizanie bedzie dziaa poprawnie?
    Mam trafo z uzwojeniami symetrycznymi 37,3V 350W oraz 24,2V 70W
    Czy daoby si przetwornic Step Up podnie napicie drugiego uzwojenia do takiej samej wartoci co pierwszego w celu uzyskania wikszej mocy?

Moc nie bierze si z powietrza. Skoro uzwojenie ma 70W, czyli okoo 3A wydajnoci prdowej, to tyle z niego wycigniesz. Podniesiesz napicie przetwornic, to wtedy nie osigniesz takiego prdu na jej wyjciu.

Doskonale wiem o tym nie jestem amatorem, zrobi sie wtedy koo 1,5 ampera liczc straty na przetworzeniu i podniesieniu napicia. Moje pytanie brzmiao czy mona te 1,5 ampera po przetworzeniu z drugiego, doczy do pierwszego uzwojenia i czy nie bedzie problemw ze zwikszonym poborem mocy na jaowym i jak to bedzie dziaa.

A Ty chcesz zrobi przetwornic podwyszajc napicie AC?
    Asustor AS-5002T z MPD + Amanero + AD1865 .3lite DAC + PRE Ravlus Preamplifilo + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

Cytat Zamieszczone przez xxkaczkaxx95 Zobacz posta
    Czy daoby si przetwornic Step Up podnie napicie drugiego uzwojenia do takiej samej wartoci co pierwszego w celu uzyskania wikszej mocy?
    Czy chciaby nam pokaza t przetwornic StepUp AC? Sory moe jestem za mody, ale jeszcze takiej nie widziaem. Owszem AC na wejciu, ale DC na wyjciu. Poprostu tak przetwornic StepUp AC/AC jest zwyky transformator. Jeli chcesz podnie napicie, moc drugiego uzwojenia to musisz go odwin, pomierzy pierwsze uzwojenie i takim samym drutem nawin to drugie, nie przekraczajc przy tym cakowitej mocy rdzenia tego trafa. Ale
    Cytat Zamieszczone przez xxkaczkaxx95 Zobacz posta
    Doskonale wiem o tym nie jestem amatorem,
    jak te to, i nie dodaje si amperw, bo one zale od rednicy drutu w uzwojeniu, a co za tym idzie od mocy uytego rdzenia.
    I eby nie byo, nie mam zamiaru "hejtowa" czy jak to teraz tam zw.

Pytanie, do czego to w ogle ma suy?
    Bo moe zamiast dokada przetwornic, lepiej zmieni trafo

Cytat Zamieszczone przez piotr f. Zobacz posta
    To moe by jaka tajemna bro...
    Jak by dooy do tego jaki mocny, firmowy przewd zasilania, najlepiej adiofilski..............?

mnie interesuje zmiana napicia dc a nie ac tego nie dopisaem akurat, natomiast na pokadzie kocwki mocy bede mia 2 trafa i chciaem jeszcze jako dodatkowo wykorzysta odczepy niszego napicia, czy lepiej sobie je odpuci i nie robi nic

- - - - - aktualizacja - - - - -

trafa juz mam i raczej nie bede ich zmienia bo mam za darmo a przezwajanie trafa sie raczej nie opaci, dla tego napisaem czy kto ma moe ju takie rozwizanie a przetwornica maej mocy nie jest droga bo kosztuje koo 30z.

Projektant
    Doczy
    16.10.2011
    Skd
    Hajnwka
    Sprzedajc transformator ktry ju masz i dokadajc to co chcesz przeznaczy na przetwornice kupisz trafo odpowiednie jakie chcesz bez kombinowania i zbednych elementw.

Tylko ciekawe sprzedajc uywane trafo raczej duo nie dostane i jeszcze trzeba by kasy dooyc. A kupca znalec za odpowiednia cene to duy problem, wiem bo wystawiaem toroidowe 12 woltowe 120va i nie byo chtnych nawet po 30z.

Projektant
    Doczy
    16.10.2011
    Skd
    Hajnwka
    Kady towar ma swojego kupca. Kwestia ceny lub czasu.
    Uwaam e lepiej mie odpowiednie trafo ni lepi z kawakw.

Mam jeszcze jeden pomys. Ot po stronie wtrnej za prostownikiem nic nie zrobisz, ale moesz poczy 2x 24,2 rwnolegle.
    Poniewa te uzwojenia maj ok. 2,9A kade, to razem bd mie 5,8A. czysz pocztek z pocztkiem, a koniec z kocem.
    Zyskujesz trafo 2x 37,3V/4,7A (2x175W) i 1x 24,2V/5,8A (140W). Bez przewinicia, o ktrym wspomniaem wczeniej, inaczej nie uzyskasz zmiany napicia i prdu.
    Chyba wiem o co Ci chodzi, pewnie chcesz uzyska moliwo zasilania wzmacniacza w klasie H. Jeli tak, to tylko to trafo co masz poczy odwrotnie. Czyli niszym napiciem zasila stopie nisko-mocowy (do 2x40W/4R efektywnie w klasie AB), a wyszym wysoko-mocowy (do 2x100W/4R efektywnie w klasie AB), ale stosujc przekaniki na kade uzwojenie. Ukad znany z chiskich zasilaczy regulowanych, z kilkoma uzwojeniami wtrnymi.
    Niestety Twoim sposobem nic z tego nie bdzie.
    Ostatnio edytowane przez YasiekCorp ; 03.05.2019 o 18:08

Cytat Zamieszczone przez YasiekCorp Zobacz posta
    czysz pocztek z pocztkiem, a koniec z kocem.
    Ciekawa idea, ale niestety nie do koca, jeli uzwojenia nie s nawinite wspbienie, a na 99% nie s, to troch tak jakby transformator pracowa na zwarciu, gdy oba uzwojenia identyczne nie s, ale da si to obej, zastosowa 2 mostki prostownicze i czy ich wyjcia rwnolegle (cho to te nie jest idealne rozwizanie) lub stosujc prostownik penookresowy pmostkowy, mniejsze straty, mniej kombinowania, tylko pozostaje pytanie co potem zrobi z tym "uzwojeniem" 140W...

Wic pozostaje druga opcja---> Wzmacniacz klasy H.
    Ewentualnie zwyky wzmacniacz, ktry poprawnie pracuje od 24V do 37V.

dziki za pomoc rozwizalicie wyczerpujco moje pytanie i wtpliwoci zdecyduje si na zwyky wzmacniacz ktry pracuje w tym zakresie napi poprawnie i daruje sobie czenie uzwoje

Cytat Zamieszczone przez ampli Zobacz posta
    jeli uzwojenia nie s nawinite wspbienie, a na 99% nie s
    A o co chodzi z t wspbienoci? Bo raczej liczy si identyczna ilo zwojw na rdzeniu i grubo drutu, a nie jako czy wspbieno nawinicia. Napisaem: Pocztek z Pocztkiem, a Koniec z Kocem. Tak si to robi w transformatorach EI jak te w UI i TT, a w impulsowych jest to wrcz oczywiste ze wzgldu na prd uzwojenia i z tym zwizan grubo drutu. atwiej jest nawin wizk ni jeden gruby drut.

Cytat Zamieszczone przez ampli Zobacz posta
    Ciekawa idea, ale niestety nie do koca
    Ale niestety, bya ciekawa jakie 130 lat temu, kiedy konstruktorzy domylali si wpywu czenia rwnolegego uzwoje transformatora.

Dla penego wyjanienia kwestii rwnolegego czenia uzwoje, tu transformatorw (jeszcze gorzej), jest pewna strona:
    https://www.elhand.pl/praca-rownolegla-transformatorow
    Ostatnio edytowane przez YasiekCorp ; 10.05.2019 o 12:41

Uprawnienia umieszczania postw

• Nie moesz zakada nowych tematw
  • Nie moesz pisa wiadomoci
  • Nie moesz dodawa zacznikw
  • Nie moesz edytowa swoich postw
  •