Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Audi A6 C7 Avant - poprawa dolnej części pasma

Audi A6 C7 Avant - poprawa dolnej części pasma

Każdy, kto słuchał standardowego nagłośnienia w Audi A6 C7 (tzw. Audi Sound System) zapewne zaczął zastanawiać się, co stało się z dolną częścią pasma przenoszenia. Ja również
    Niestety wysoka kultura techniczna Niemców przyćmiła ich narząd słuchu.
    Generalnie - samochód to nie jest zbyt dobre miejsce do słuchania muzyki, ale postanowiłem przyjrzeć się tematowi i spróbować coś z tym zrobić.
    Założenia były następujące: nie zmieniać konstrukcji samochodu, nie budować nowego suba (specyficzny kształt obudowy), nie wydać zbyt dużo kasy i nie narobić się

Sub znajduje się w bagażniku (w wersji Avant). Wystarczy odkręcić 3 śruby i wyjąć wtyczkę.

Z ciekawości zrobiłem pomiary głośnika, który znajdował się w oryginalnym subie (4G9 035 381 A). Generalnie tragedia - tego typu głośnik totalnie nie nadaje się do subwoofera. Fs na poziomie 90Hz, mała amplituda i średnica membrany - ten głośnik byłby OK, ale do drzwi. Poniżej parametry głośnika poniżej. Wierzcie mi, nie jest to błąd lub źle wykonany pomiar...

Założenie było takie, żeby wykorzystać oryginalną (całkiem sztywną) obudowę. I to było największe wyzwanie, ponieważ obudowa ma specyficzny kształt i budowę, małą głębokość i średnicę montażowa głośnika. Pojemność obudowy to 10,5l. Otwór bass-reflex ma 45x100mm. Pierwsza wizja była taka, żeby zastosować głośnik o średnicy 8 cali ale nie ma na to szans. Najsensowniejszy głośnik jaki znalazłem (i ostatecznie kupiłem) to Tymphany 830946. Głośnik ma 6,5 cala i kosztuje ~50 euro. I głośnik ten wchodzi na styk. Margines wynosi dosłownie kilka milimetrów.

Aby dopasować głośnik do obudowy należy wykonać dystans - ale nie taki zwykły. Dystans jest wyfrezowany pod kątem 45 stopni od połowy płyty MDF. Myślę, że obrazek to wyjaśni. Dlaczego tak? Ponieważ nowy głośnik ma 1,5 cala więcej, a tuleja montażowa w obudowie jest mała.

Pamiętajcie, że jeśli robimy dystanse z MDF dobrze je pokryć np farbą, ponieważ MDF jest ekstremalnie higroskopijny i zmienia wtedy wymiary. A samochód to raczej wilgotne miejsce... pojawiają się wtedy rezonanse i nieszczelności. Całość została uszczelniona klejem silikonowym (stosujcie zawsze elastyczne połączenia) i śrubami.

Następny krok to przyklejenie uszczelki na głośnik i przykręcenie go do dystansu. Musi to być zronione precyzyjnie, ponieważ odległość wyfrezowanego dystansu od zawieszenia to jakieś 1-2mm.

Gotowy subwoofer:

Porównanie nowego i oryginalnego głośnika:

Nowy sub ma F3 przy około 52Hz. A jak gra? Jakieś 12 razy lepiej niż oryginalny subwoofer

To co jeszcze pozostaje to wykonanie nowego otworu bass reflex - zestrojonego niżej o jakieś 10 -15Hz. Na razie myślę jak i gdzie go zmieścić.
    Wybaczcie, że trochę po łebkach - jeśli macie szczegółowe pytania spróbuje odpowiedzieć.
    Ostatnio edytowane przez js ; 22.05.2019 o 22:08

Początkujący
    Cześć!
    Zarejestrowałem się specjalnie na forum aby Ci pogratulować tego moda. Też szukam rozwiązania tego problemu jakim jest do bólu anemiczny bas w podstawowym systemie audio w A6 C7. Myślałem już o wstawieniu skrzyni basowej + wzmacniacza z wejściem Hi-Input ale nie chcę gracić sobie bagażnika (mimo że to rozwiązanie pozwala wyjąć skrzynię w razie potrzeby). Twój pomysł to złoty środek. Podejrzewam że gra to wystarczająco dobrze jak na moje (niezbyt wysublimowane) potrzeby akustyczne.
    Mam jeszcze dwa pytania, jeśli można:
    * czy rozważałeś dodatkowo zastosowanie jakiegoś wzmacniacza żeby napędzić lepiej nowy głośnik? Jeżeli tak to jaki byłby wskazany (pytam bo zupełnie się na tym nie znam a wydaje mi się że mogłoby to zagrać jeszcze lepiej).
    * czy pamiętasz może wymiary tego dystansu? (grubość płyty MDF, średnica zewnętrzna/wewnętrzna)

Tak czy inaczej - gratuluję moda. Chyba też się skuszę na coś takiego.
    Pozdrawiam,
    Krzysiek
    Ostatnio edytowane przez KKKggg ; 10.06.2019 o 12:39

Cytat Zamieszczone przez js Zobacz posta
    Na razie myślę jak i gdzie go zmieścić.
    Może na zewnątrz obudowy jakieś kolano dołóż i do tego przedłużenie ile trzeba? Pewnie jakieś fanaberie typu rezonans albo lekkie świsty się pojawią, ale nie będzie bardzo przeszkadzało w bagażniku, a tych problemów w samochodzie i tak nie usłyszysz. Spróbować możesz, nawet na silikon na start i zobaczysz jak to wychodzi.

Początkujący
    Jeszcze jedno - proponowany przez Ciebie głośnik jest dość egzotyczny i praktycznie niedostępny w PL. Czy macie jakieś propozycje zamiennika? Jak rozumiem parametrem ograniczającym jest głębokość montażowa. Znalazłem np coś takiego https://www.hertzaudiovideo.com/c-165/
    Czy taki głośnik będzie ok?

Użytkownik
    @KKKggg
    Rozważ Groun Zero - cena&parametry:
    http://basston.pl/165-mm-6-5-cala/12...072016581.html
    Manual Groun Zero:
    https://www.ground-zero-audio.com/wp..._OM-082017.pdf
    Twoja propozycja nie za bardzo nadaje się do pracy jako Subwoofer.

Początkujący
    Bardzo pięknie Ci dziękuję!
    Mam zerowe doświadczenie w temacie CA ale jestem zdeterminowany żeby "coś" zrobić z tym nudnym jak flaki z olejem basem w moim audi.

PS: czy są jakieś specjalne wzmacniacze do subwoofera? Nie mam zamiaru inwestować zbyt dużo pieniędzy w tego moda i zacząłem patrzeć na używki - czy taki będzie pasował? https://allegro.pl/oferta/wzmacniacz...dShowitemShare

Użytkownik
    MTX jako firma jest szanowana neutralnie, przynajmniej jeżeli chodzi o wzmaki - standard.
    Do napędzenia suba j/w jest O.K.
    Ogólna charakterystyka wzmaka:
    http://2004.mtxaudio.eu/spip.php?article1248
    Manual wzmaka:
    http://2004.mtxaudio.eu/IMG/pdf/Manual-RT251.pdf

Zaawansowany
    Z tanich wzmaków warto rozejrzeć się za philipsami/alpine czarna seria/ wzmaki z volvo starych (jedno i to samo, bardzo fajne wzmaki), starsze kenwoody, sony z serii xm np. 4050 i inne z tej serii.

Uprawnienia umieszczania postów