Poka wyniki od 1 do 4 z 4

Wtek: Gorcy PCM1792 - Trzaski, znieksztacenia na wyjciu analogowym CD

Gorcy PCM1792 - Trzaski, znieksztacenia na wyjciu analogowym CD

Witam wszystkich forumowiczow,

Jestem facetem w rednim wieku zafascynowanym obecnymi moliwociami zwizanymi z budowaniem lub skadaniem z blokw sprztu audio. Mam w zasadzie wszystko co potrzebne: jakies finanse , inynierskie zrozumienie technologii, troch wiedzy teoretycznej i umiejtnoci praktycznych, ciutk osuchania ale brak mi najwaniejszego czyli czasu jaki na takie hobby mgbym powici....

Co powoduje e uytkuje gwnie sprzt gotowy, chocia mam te kilka nieobudowanych zabawek kupowanych w ramach nadziei na to e wreszcie bd mia czas na zajcie si tematem gbiej.

Wszedem w posiadanie odtwarzacza CD zacnej firmy zbudowanego w oparciu o dwa BB PCM1792u (tajemnicze oznaczenie "u" ktrego do koca nie udao mi si wyjani -- gdzie znalazem , e to "u" to zakres selekcji koci ... nie wiem ). Generalnie oficjalny PCM1792 jest ju nie zalecany do nowych projektw i zastpiona przez PCM1972A ktry wedle deklaracji producenta jest zgodny z poprzednikiem. Rzeczony CD jest w peni zbalansowany z XLR i RCA na wyjciu i sekcj zasilania skadajca si z oddzielnego zasilacza do kadego bloku funkcjonalnego i kanau audio.

Niestety mj nowy odtwarzacz ma problem polegajcy na tym, e po okoo 15 minutach pracy (niezalenie od tego czy odtwarza CD czy nie ) w lewym kanale pojawiaj si trzaski, szum i odgosy o charakterze przesyania danych. Po rozkrceniu przekonaem si e:

a) Jeden z DAC-w grzeje si bardzo szybko do temperatury nie pozwalajcej na dotknicie palcem na duej podczas gdy drugi ma normaln temperatur - tu na pewno co jest na rzeczy
    b) Dwa regulatory LM317T - te bardzo gorce...przy rnicy napi okoo 18 V (23V do 5V) i prdzie ktry nie powinien przekracza 1 A...okoo 20 W - moe w normie ale nie miaem moliwoci zmierzenia temperatury
    c) S jeszcze regulatory na 3v3 - nie pomierzone napicia
    d)
    Rozbudowana sekcja zasilacza symetrycznego dla torw analogowych oparta o tranzystory A1837 A4973 - to wydaje si dziaa dobrze chociaz przy wyczaniu jedna z sekcji rozadowuje si jakby wolniej - tam s midzy innymi diody wiecce na czerwono podczas pracy (dziwne a moe normalne tylko ja mao widziaem)
    e) W okolicy wyjcia (gniazd) tranzystory J175 i J310 ,kondensatory Wima, NDK, wzmacniacze operacyjne BB OPA2604AP (do powszechny na tej pytce w innych miejscach - wyej caego toru audio ) - tu miaem wraenie e jeden z tranzystorw by duo bardziej gorcy od pozostaych ale to po duszej pracy

Generalnie jest to urzdzenie nowo wycignite z pudeka jednak po kilku latach w tym pudeku od daty produkcji.
    Nie wida ladw staroci ani zimnych lutw czy jakie degradacji lutowia.
    Wszystkie kondensatory wydaj si by w naleytej kondycji (wizualnie). Brak wybrzusze , plam, etc.

Jak mwi kubu puchatek ..niewtpliwociowo co jest zepsute i tu moja gorca (jak DAC) proba o sugestie gdzie naleaoby szuka problemu i co sprawdzi.
    Niestety schemat jest nieosigalny (nie do kupienia i nie do znalezienia - pozostawaby jedynie reverse engineering - co prawdopodobnie bdzie potrzebne w jakim stopniu). Osigalne jest natomiast drugie urzdzenie tego samego typu (CD) wygrzane i w peni sprawne ktre moe posuy jako materia porwnawczy.

Ja nie bd tego naprawia osobicie , rozedrgane apy dalekowzroczno i brak praktyki i sprztu wykluczaj mnie kompletnie ale bdzie to robi kolega posiadajcy sprzt i wieloletni praktyk potrzebn do naprawiania laptopw (BGA, reballing, etc), telewizorw i typowego sprztu audio ale nie prawie Hi-End owych CD i DAC-w

Wyznanie win (czyli co o moliwych przyczynach)

Trudno okreli czy to faktycznie moe by przyczyna i nie mam teraz ju sam pewnoci co do kolejnoci zdarze z tym zwizanych ale.... (Dzisiaj te ju wiem , e z niektrymi urzdzeniami trzeba ostronie w szczeglnoci wzmacniaczami lampowymi).

Ot podczyem ten odtwarzacz przez RCA , kable i przejciwke na jacka stereo 3,5 mm do malutkiego lampowego wzmacniacza suchawkowego ... i grao to sobie jaki czas na suchawkach ....wzmacniaczyk marny ale grao bez znieksztace ...etc.
    W ktrym momencie postanowiem zmieni jedn z przejciwek tych jack-owych bo przy poruszaniu co trzeszczo wiec porozpinaem kable na gorco (wczony CD i wzmacniaczyk) , przepiem kabelki z jackami i wetknem do wzmacniacza suchawkowego.
    Pomijajc to e dzisiaj nie jestem pewien czy przypadkiem nie wetknem wyjcia CD do wyjcia wzmacniacza suchawkowego tak na 30 % mocy to dochodz do wniosku e przepychajc jacka przez gniazdo podawaem rne potencjay na linie sygnaow wyj audio CD-ka.
    Po caej tej akcji pojawiy si wanie trzaski, i takie dwiki jak przesuch do toru audio przy transferowaniu danych (czasem w laptopach tak bywa e suchac CD-rom i jego operacje). (Powiedziabym, e to jak rozregulowane przetwarzanie cyfrowo analogowe)
    bardzo trudno jednak powiedzie czy to faktycznie te kombinacje z przeczaniem kabli na gorco (absolutnie nie zalecane) czy to zbieg okolicznoci i akurat w tym momencie ujawnia si problem tego CD

Na drugi dzie sprawdzaem CD z takim samym ukadem (ze wzmacniaczem suchawkowym - ale ju bez szalestw zwizanych z przeczaniem kabli an gorco) i gra ok przez 30 minut (wtedy zorientowaem si e jeden przetwornik grzeje si bardzo mocno).

Tak wic mam nadziej e moja proba o sugestie bdzie te przestroga dla innych aby unika takiego rodzaju dziaa.
    ja osobicie nie wiem nic co jest specyficzne dla wzmacniaczy lampowych ale ...."podobno" postpowanie z nimi bywa zgoa odmienne od wszystkiego innego ... co po zastanowieniu te sobie uwiadamiam.

pozdrawiam,
    RatsRex

Pisae co o sprawdzaniu napi zasilania, ale chyba nie wszystkie sprawdzie.
    Naleao by posprawdza je wszystkie. Sam PCM potrzebuje 3.3V dla sekcji cyfrowej i 5V dla sekcji analogowej. Proponowa bym sprawdzi take czy te napicia nie zmieniaj si w czasie, w cigu kilku minut.
    Za samym PCM-em masz wzmacniacze operacyjne (I/U i filtry), zasilane pewnie +/- 15V, to te naley sprawdzi. Sprawd take czy aden z tych wzmacniaczy operacyjnych nie zachowuje si podejrzanie, moe nazbyt obcia tego PCM-a i std te anomalia.

Tak, faktycznie. Pomiary byy tylko pobiene. Szczerze powiedziawszy nie miaem tak cienkiej sondy (poza ig) do sprawdzania napi na DAC-u a nawet z ig to baem si o zwarcie wic odpuciem mierzenie tego samemu.
    Postaram si zda relacj z tego co zostanie znalezione i jakie rodki podejmiemy. Na szczcie wszystkie komponenty s dostpne.

Rezystancja wejcia PCM1792 nr 15 - VCC2R 15 − Analog power supply (R-channel DACFF), 5 V - bya na poziomie 5 Ohmw podczas gdy powinno to by okoo 150 ohmw (lub wicej nie mam tu pewnoci). Wymiana przetwornika na nowy rozwizaa problem.Faktyczna przyczyna czyli: 1 - niefrasobliwo i uszkodzenie z zewntrz , 2 - DAC zepsuty od nowoci nie jest moliwa do ustalenia jednoznacznie. Moe faktycznie DAC by zepsuty od poczatku a tak si tylko zoyo ze objawy pojawiy si w trackie przeczania a mone to jednak nieustalone stany na wyjciu CD zwizane z zewntrznym wzmacniaczykiem lampowym day taki efekt.

Napraw powierzyem koledze z wieloletnim dowiadczeniem ...zajo to wszystko 1 godzin

pozdrawiam i dzikuje za sugestie w tym temacie

Uprawnienia umieszczania postw

• Nie moesz zakada nowych tematw
  • Nie moesz pisa wiadomoci
  • Nie moesz dodawa zacznikw
  • Nie moesz edytowa swoich postw
  •