Poka wyniki od 1 do 11 z 11

Wtek: Regeneracja potencjometrw, przecznikw i innych

Pocztkujcy
    Doczy
    28.04.2019
    Skd
    Jestem z lasu

Regeneracja potencjometrw, przecznikw i innych

Witajcie

Temat moe nie koniecznie powizany w konstruowaniem wasnych sprztw audio jednak DIYAudio czyli Do It Yourself aby zrobi co samemu.

Chciabym zaoy temat odnonie porad i wiedzy know how jak przeprowadzi regeneracj potencjometrw oraz przecznikw.
    Jacek Kawa pokaza w jaki sposb przeprowadzi regeneracj takich ukadw
    https://www.youtube.com/watch?v=88YiCy2v_RY
    Jednak ze wzgldu i jest firm nie pokaza jakich smarw oraz innych rzeczy jakie uywa.

Moim celem byoby aby powstaa baza wiedzy jak regenerowa takie rzeczy i co konkretnie naley zrobi.
    Jeeli jest taka moliwo chciaby abycie podzielili si swoj wiedz

Moim zdaniem:
    Potencjometry:
    Powinno uywa si smaru do oysk lub smaru do toczkw hamulcowych
    Potencjometry suwakowe na tamie:
    pracuj na sucho

Jak chodzi o styki, cieki itd. moczy mona w benzynie ekstrakcyjnej lub izopropanolu.

Sam przymierzam si do regeneracji przecznikw i potencjometru w swoim wzmacniaczu jednak nie do koca wiem czy zrobi to poprawie

Z gry dzikuj za korekt jeeli to co napisaem jest niezbyt zrozumiae

https://hoppesbrain.com/2017/06/01/h...back-switches/
    https://www.engon.de/audio/finearts%20a9000_en.htm
    http://www.amprepairservices.co.uk/r...log/4559566775

Do potencjometrw dobry jest Kontakt PR firmy AG, w przypadku Kontaktu S tego producenta ostrzegam, e zielenieje po nim mied, z tym e nawet na etykiecie pisz, e trzeba to zmy IPA, za to kontakt PR jest bezproblemowy i czsto starcza go zastosowa nawet bez demontau.

Pocztkujcy
    Doczy
    28.04.2019
    Skd
    Jestem z lasu
    Cytat Zamieszczone przez ampli Zobacz posta
    Do potencjometrw dobry jest Kontakt PR firmy AG, w przypadku Kontaktu S tego producenta ostrzegam, e zielenieje po nim mied, z tym e nawet na etykiecie pisz, e trzeba to zmy IPA, za to kontakt PR jest bezproblemowy i czsto starcza go zastosowa nawet bez demontau.

Kilka spraw:
    1) temat nie powsta dla osb ktre robi "jak napraw" tylko przeprowadzaj renowacj.
    2) wypryskanie potencjometru powoduje jego korozj, wypryskanie smaru ktry jest pomidzy elementami metalowymi, aluminiowymi lub innymi i przez to s luzy
    3) podczas uywania takiego rodka potencjometr zaczyna dziaa luno bez oporu a to powoduje bardzo duo problemw
    4) niektre potencjometry jako element amortyzujcy (w punktach skrajnych) posiadaj w rodku gumk bez ktrej potencjometr moe zachowywa si dziwnie

Bardzo prosz nie myli regeneracji z wypryskaniem aby jako dziaao. Temat jest powicony regeneracji czyli przywrceniu do penej sprawnoci.
    Takie rodki nie dziaaj. Nisz potencjometr, brud ktry tam jest nadal zostaje. Potencjometr naley rozebra, wyczyci i nasmarowa.

Co si dzieje gdy uyje Pan takiego PR?
    Napcha Pan tam tuszczu do rodka, na ciekach nadal bdzie brud a smar ktry tam by si wypuka. Tylko Pan zniszczy jeszcze bardziej potencjometr bo to jak zalewanie silnika, przez pierwszy czas bdzie dobrze bo nie bdzie stuka a pniej nadaje si do remontu.
    Temat powsta mi. dlatego e duo osb robi w ten sposb a to nic nie daje.
    Ostatnio edytowane przez Leniwy ; 08.06.2019 o 22:55

To ciekawe co chcesz zrobi z potencjometrami nierozbieralnymi, a z reguy takie si pojawiaj, w najlepszym przypadku zdejmiesz dekielek od jednego kanau, wycignicie osi z reguy te jest moliwe tylko raz.

O tym pisaem wyej, Kontakt S powoduje korozj, ale nie Kontakt PR, poza tym nikt Ci nie kae zala potencjometru w soiku z kontaktem, potraktowanie ma iloci cieki z reguy wystarcza, a jak trafisz na potencjometr, gdzie nie ma przejscia midzy kocami, to nawet rozmontowanie go nie pomoe, gdy okazuje si, e cieka jest przetarta.

Niestety kontakt dziaa jak WD40, wypukuje oryginalny smar.
    Po takim zabiegu potencjometr inaczej chodzi i ju nie ma tej pynnoci.

Jak nie przesadzisz z iloci kontaktu, to problem wystpuje tylko przez chwil, a do wyparowania fazy lotnej Kontaktu, w praktyce stanowi ona wikszo preparatu, bo jak miaem troch wlane do strzykawki, to po kilku dniach zostaa tylko resztka tustego ladu, ja staram si nie la po oce, tylko na sam pytk ze ciek.

Warto te obejrze filmik, tutaj rozmontowanie do prostego potencjometru wymagao zastosowania tokarki, co lekko nowoczeniejszego i demonta to proszenie si o kopoty, co innego jak naprawiamy swj sprzt, a co innego jak rozwali si komu taki potencjometr...

Pocztkujcy
    Doczy
    28.04.2019
    Skd
    Jestem z lasu
    To ciekawe co chcesz zrobi z potencjometrami nierozbieralnymi
    W takim przypadku pozostaje tokarka i usunicie nitw.

Kontakt S powoduje korozj, ale nie Kontakt PR
    Obu preparatw nie naley stosowa.

Jak nie przesadzisz z iloci kontaktu, to problem wystpuje tylko przez chwil
    Nie prawda. Burd nadal zostaje i jest ma. Nie rozwizuje to problemu.

Stosowanie takich rodkw nie naprawia potencjometru.

Cytat Zamieszczone przez Leniwy Zobacz posta
    Burd nadal zostaje i jest ma. Nie rozwizuje to problemu.
    W przypadku, gdy cieka ju zostaa mocno wytarta, to moe i by syf, ale wtedy taki potencjometr nadaje si na mietnik, bo za chwil i tak dostanie przerwy (lub ju gra nierwno midzy kanaami), w praktyce potencjometry kilka lat nieuywane po ruszeniu potrafi trzeszcze, jak kto chce taki rozmontowywa jego sprawa, dla mnie to strata czasu i zbdne ryzyko, ale przecie nikomu nie zabraniam.

Pocztkujcy
    Doczy
    28.04.2019
    Skd
    Jestem z lasu
    dla mnie to strata czasu i zbdne ryzyko
    Gdy masz sprzt, ktry jest co wart to nie jest to strata czasu gdy dziki temu dziaa tak jak trzeba. Ryzyko jest zawsze.

Z tym jak najbardziej si zgadzam, caa dyskusja wynika z faktu, e nie zawsze to ma sens, bo jak kto przyniesie do naprawy sprzt warty na alledrogo kilka stwek, to potem moe wyskoczy z butw, jak usyszy cen za usug regeneracji kilku potencjometrw, przecznikw...

Jak jest standardowy rozstaw i warto, to w sumie nawet lepiej wstawi nowego Alpsa niebieskiego i przynajmniej kto cieszy si, e ma zaoony nowy, no ale z reguy jest co autorskiego i taki Alps niekoniecznie podejdzie.

Nie na temat...
    PS Teraz gra mi potencjometr, co by na przestrzeni dobrych kilku lat potraktowany Kontaktem PR nawet wicej ni 1 raz bez rozmontowywania oczywicie, ani si nie omieli zatrzeszcze, a gra w sprzcie, co chodzi po kilka/kilkanacie godzin dziennie, nawet jeszcze lekki opr podczas krcenia jest wyczuwalny...
    Jakby by wytarty i dawa syszaln rnic na kanaach, to ju dawno bym si go pozby, bo to mnie drani najbardziej.

To ciekawe co chcesz zrobi z potencjometrami nierozbieralnymi, a z reguy takie si pojawiaj, .
    Kady da sie rozebra, jeden latwiej drugi trudniej ale kazdy sie da

W przypadku, gdy cieka ju zostaa mocno wytarta, to moe i by syf, ale wtedy taki potencjometr nadaje si na mietnik,
    Wtedy wykonuje sie przestawienie slizgacza na sprawny fragment tarczy oporowej, chociaz swoja droga na kilka tysiecy potencjometrow jakie w zyciu zregenerowalem wytartych mialem moze z 5 sztuk

jak kto chce taki rozmontowywa jego sprawa, dla mnie to strata czasu i zbdne ryzyko
    To jedyna metoda na skuteczna naprawa takiego potencjometru
    a ryzyko? no co, zawsze jakies istnieje

tutaj potencjometr ze wzmacniacza Sansui kosztujacego 10tys zl, 6 sekcyjny w konfiguracji nigdzie nie dostepnej w sprzedazy bo byly robione na zamowienie

Jeli chodzi o pyny uywane do czyszczenia, zarwno potencjometry jak i styki czyszcze rodkiem Valvoline Clean Tronic, po czyszczeniu oczywiscie trzeba odtuci Izopropanolem, potencjometry pracuja na sucho, styki przelacznikow zabezpieczam wazelina techniczna

Co do wszelkich regeneracji to na swoim kanale rowniez bardzo czesto pokazuje jak dany element rozebrac i skutecznie zregenerowac
    https://www.youtube.com/user/Mr1Razi..._as=subscriber
    Ostatnio edytowane przez Bumpalump ; 15.06.2019 o 13:59
    Sansui AU-α 907MR, Sony CDP-557ESD, T+A Criterion TCI 3R

youtube.com/user/Mr1Raziel

Uprawnienia umieszczania postw

• Nie moesz zakada nowych tematw
  • Nie moesz pisa wiadomoci
  • Nie moesz dodawa zacznikw
  • Nie moesz edytowa swoich postw
  •