Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Monitory 2way SB15NBAC30-8 + Usher 9930-20

Monitory 2way SB15NBAC30-8 + Usher 9930-20

Witajcie, jestem w trakcie robienia Zephyr LE, w których jako średniak robi SB15NBAC30-8.
    Spodobał mi się jako midbas, więc postanowiłem zrobić na nim monitory z Usherem 9930-20 którego od jakiegoś czasu posiadam.
    Litraż w granicy 10-11L, reszta wyjdzie w praniu.

SB15NBAC30-8

Usher 9930-20

Front wycinany na CNC, z głębszymi frezami pod patent na ładne wykończenie frezów po fornirowaniu, który tutaj przedstawię.

Fornir prawdopodobnie Orzech Sycylijski.

Alu Sba to mega udana seria, nawet mimo lekkich słabości na basie, ale w tej cenie nie ma co wybrzydzać - właściwie nie ma konkurencji.

Znawca Awatar scythe1123
    Mnie aluminiowe membrany odpychają ze względu na łatwość uszkodzenia.

Pan Paweł Awatar Yoshi_80
    Na ostatnim zdjęciu tweetera widzę bakterie skaczące po membranie .

Seria Alu od SB jest świetna. Skoda że łączysz z Usherem bo to już prawie nieosiągalny głośnik. Mam podobny monitor pomierzony i częściowo zaprojektowany ale z tweeterem SB. Wrzucę na pewno na forum jak się obrobię z grubszymi tematami :-)

Nie na temat...
    Cytat Zamieszczone przez Yoshi_80 Zobacz posta
    Wrzucę na pewno na forum jak się obrobię z grubszymi tematami :-)
    Jeden już obrobiony http://yb-audio.pl/realizacje/epicone/ Sfera marzeń dla większości diyowców

Skoda że łączysz z Usherem bo to już prawie nieosiągalny głośnik.
    Kupiłem je jak była wyprzedaż w LS, z racji niskiej ceny i tego, że był to pierwszy głośnik wysokotonowy który mi zagrał... a było to 10 lat temu, połączenie z 8935A
    Wiesz, zawsze można wymienić go na scana D2905/930000

Na ostatnim zdjęciu tweetera widzę bakterie skaczące po membranie
    Mogłem zrobić jeszcze lepsze zbliżenie, ale chciałem aby było widać kant frontu

Użytkownik
    A ten SB nie mozna by połaczyć z HDS ?

Pewnie że można.

Odnośnie głębokich frezów:

Cel jest taki, aby mieć ładnie wykończone frezy po oklejeniu obudowy fornirem w której już mamy wykonane frezy pod głośniki.
    Przy projektowaniu formatek, które sami robimy na CNC lub zamawiamy u stolarza, musimy wziąć pod uwagę jakim frezem z łożyskiem będziemy wykańczać frezy (chodzi o odległość śruby mocującej łożysko, do początku ostrza frezu).

We frezach Dedry jest to chyba 10mm.
    Przyjmując taki wymiar musimy dodać do niego jeszcze min. 2-3mm, tak aby mieć czym frezować, załóżmy że finalnie będzie 13mm.

I teraz, kosz głośnika SB15 ma 6,5mm głębokości.
    Dodajmy do tego 0,5mm na uszczelkę która jest z głośnikiem.
    Łącznie 7mm.
    Frez musi mieć głębokość min. 13mm, no i taki wykonujemy ponieważ pozostałe 6mm wypełni ring z MDF-u 6mm.

To samo robimy z wysokotonówką, w tym przypadku z Usherem.
    Głębokość kosza to 3,2mm + uszczelka, więc robimy frez na 14mm a jako wypełniacz dajemy ring z MDF-u 10mm.

Ringi wykonałem samemu (akurat Żółwik nie miał na stanie mniejszych grubości MDF-u), ale nie polecam, nie potrzebna robota skoro i tak fronty będziemy robić na CNC. Tutaj mamy 10mm MDF i 6mm sklejkę, bo taki materiał akurat miałem.
    Oczywiście wymiary głębokości frezów to tylko przykład.
    Jeśli nie mamy dostępu do MDF-u 10mm, tylko do 12mm, to robimy frez głębszy o 2mm, czyli w moim przypadku było by to 15mm.

Fronty z ringami:

Szybka przymiarka:

Głośniki na zdjęciu lekko odstają, bo nie są przykręcone
    Do tego dojdzie jeszcze grubość forniru, ale nie trzeba tego brać pod uwagę przy wyliczeniach. fornir jest cienki, po za tym lepiej gdy finalnie głośnik będzie się chować we frez niż miał by wystawać... zawsze można dodać jakąś podkładkę.

Oczywiście można wykonać frezy o głębokości frontów, a po fornirowaniu i obcięciu pozostałości forniru nożykiem, przejechać frez krążkiem z papierem ściernym.
    Ale kto chciał by mieć jajo zamiast idealnie okrągłego frezu?
    I właśnie po to jest ten patencik.
    Mało tego, jest przy tym mniej roboty niż przy szlifowaniu krążkiem.
    Po prostu, CNC wycina dla nas wszystkie elementy a my tylko składamy to do kupy (ringi oczywiście wklejamy).
    Ostatnio edytowane przez marian ; 05.07.2019 o 21:08

Miałem zamówić cięcie formatek w firmie w której zamawiam, ale...
    ...dociąłem resztę formatek z materiału który miałem na stanie, przy pomocy wyrzynarki i frezarki
    Najpierw trasowałem sobie linie nożem (lepsza precyzja niż ołówkiem i nie ma opcji że się zmaże), wyrzynarką 2mm obok odcinałem naddatek, przykładałem do tej linii kolejną formatkę (uciętą w stolarni by mieć pewność że jest równa), ściskałem ściskami i frezarką z zamontowanym frezem z łożyskiem odcinałem ten 2mm naddatek.

Formatki są lepiej docięte niż te które czasem dostawałem ze stolarni.

Ostatnio edytowane przez marian ; 09.07.2019 o 22:18

Uprawnienia umieszczania postów