Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Projektowanie zwrotnic - od czego zacząć ?

Początkujący

Projektowanie zwrotnic - od czego zacząć ?

Cześć,
    pisano mi skopiuj gotowy projekt, skopiuj gotowy projekt no i skopiowałem już i z efektu moich prac jestem zadowolony. Teraz chciałbym zacząć pomiary głośników i projektowanie zwrotnic. Czytałem już chyba wszystkie artykuły o zwrotnicach, no i czytałem o speaker workshop i jig’u. Dowiedziałem się że właśnie od zbudowanie jego mam rozpocząć tak ? A co z mikrofonem kupić zbudować ?

Znawca
    Jeśli chcesz mieć wiarygodne pomiary to mikrofon z kalibracją jakiś najlepiej. Do tego JIG też by się przydał ale ewentualnie można też robić bez niego. Zależy z jakiego programu będziesz korzystał. SW wymaga z tego co wiem jiga do poprawnego działania. ARTA już nie. Do projektowania zwrotnicy polecam vituixcad.

Do nauki projektowania zwrotnic nie musisz kupowac specjalnego mikrofonu, chyba ze Cie stac to ok. Kapsulka panasonica w rurce nadal bedzie dzialac jak powinna, a co do oprogramowania to troche sie tutaj pozmienialo. SW daje Ci pelny pakiet, w ktorym wszystko zrobisz, ale mozesz miec z tym pewne problemy. Raczej sugerowalbym zainteresowanie sie bardziej prostszym i aktualnym softem jak np VituixCAD czy Xsim. Do samych pomiarow mozesz uzyc Arta, Holmimpulse, REW.

Niestety nie znam zadnej ksiazki, ktora by opisywala wylacznie temat projektowania zwrotnic. Musisz szukac informacji w internecie, czytac opisy na forach, podgladac jak robia to inny, ale przede wszystkim uczyc sie teorii filtrow, zebys mniej wiecej wiedzial o co w tym wszystkim chodzi. Jesli angielski nie jest dla Ciebie problemem, to sciagnij sobie ksiazke http://www.zilesystems.com/wp-conten...n-Cookbook.pdf

Administrator Awatar Pawel S.
    zacznij od skompletowania sprzetu pomiarowego i nauki jego obslugi
    zacznij mierzyc swoje kolumny. jak zacznie to sie do czegos nadawac to zaczniesz zabawe z tymi samymi glosnikami. bedziesz mial punkt wyjscia i porownanie bezposrednio

Cytat Zamieszczone przez Pogromca mitow Zobacz posta
    ...ale przede wszystkim uczyc sie teorii filtrow, zebys mniej wiecej wiedzial o co w tym wszystkim chodzi.
    A jeszcze wcześniej ogólnej elektroakustyki.

- - - - - aktualizacja - - - - -

Cytat Zamieszczone przez Pawel S. Zobacz posta
    zacznij mierzyc swoje kolumny.
    Dobry pomysł.
    Wykonać pomiar tak aby choć trochę przypominał Twój

Początkujący
    Ok dzięki za rady
    Jako że trochę bawię się z filmowaniem posiadam taki mikrofon : https://mitoya.pl/mikrofony-i-mikrop...214408649.html
    Nadał by się ?

Znawca
    Miałem podobny mikrofon od boyi tylko chyba trochę inny model. Nadawał się do pomiarów tylko do 10kHz. Powyżej był mocny spadek do końca pasma słyszalnego.

Początkujący
    A jak sprawdzić dokąd ładnie przenosi ? I jak coś to podłączać go z tym przedwzmacniaczem oryginalnym czy bezpośrednio do karty ?

Administrator Awatar Pawel S.
    na pcozatek moze byc
    pod pre

Znawca
    Ja miałem pod tego preampa podobnego od nich i do niego podłączone. Jak sprawdzić dokąd? Najprościej to jakiś w miarę równy głośnik przemierzyć o którym wiadomo że przenosi do 20khz.

Uprawnienia umieszczania postów