Poka wyniki od 1 do 3 z 3

Wtek: Dwie wizualnie podobne, a cakiem rne kocwki mocy ty.ytka

Dwie wizualnie podobne, a cakiem rne kocwki mocy ty.ytka

Nie na temat...
    Na pocztek pewne wyjanienie.
    (Zainteresowani wiedz do kogo):
    Kolega si nie obrazi, ani nie uwaa nikogo za niegodnego.
    Po prostu nie mia czasu, w yciu s te inne sprawy.

Pragn zaprezentowa Wam Szanowni Koledzy, co co popeniem, co do niedawno zostao ukoczone; moje dwie, na pozr podobne, ale jednak bardzo rne kocwki mocy.
    Jedna to "tranzystorwka" , a druga "lampwka".

1) Kocwka mocy ty.ytka - a la Rotel RB-06

Przez pewn fascynacj niektrymi produktami firmy Rotel, zdecydowaem si tutaj, na rozwizanie do mocno wzorowane na ich produkcie o symbolu RB-06.
    W porwnaniu ze wzorcem, mona tu dostrzec nastpujce rnice:
    - mniejsze gabaryty;
    - pytka przystosowana tylko do dwch par tranzystorw w ostatnim stopniu (Rotel oryginalnie w RB-06 montowa tylko po dwie pary tranzystorw kocowych na kana);
    - brak moliwoci pracy mostkowej;
    - uproszczony ukad zaczania wzmacniacza (ograniczony tylko do przekanika zasilanego z przedwzmacniacza).

Poniej porwnanie mozaiki mojego projektu ze wzorcem:

Nie bd si tu rozpisywa nad sam konstrukcj wzmacniacza. Jest to do tradycyjny ukad w peni symetrycznej kocwki mocy, pracujcy z dwoma parami tranzystorw kocowych na kana. Wyposaony w ukad zabezpiecze: prdowych, napiciowych, oraz termicznych, do czego uyto ukadu uPC1237H.
    Wizualnie, wzmacniacz mia by (i jest) do ascetyczny, na przednim panelu nie ma nawet adnego przycisku (w przeciwiestwie do wzorca), s tylko dwie kontrolki sygnalizujce stan pracy.
    W porwnaniu ze wzorem, zmienione zostay modele niektrych tranzystorw.

Z racji, e nie miaem moliwoci wytrawienia jednej duej pytki na cay wzmacniacz, tak jak jest w Rotelu, to zoyem wzmacniacz jako taki z trzech mniejszych pytek. Do tego dosza jeszcze pytka przekanika wczajcego kocwk mocy, oraz maa pytka z LED-ami sygnalizujcymi zasilanie i zaczenie obwodu zabezpieczenia wzmacniacza.
    Do zasilania urzdzenia wykorzystany zosta transformator toroidalny o mocy 200VA (mogo by by tu troch wicej, ale taki akurat ju posiadaem).

Jako obudowy do urzdzenia uyem przerobionej pod potrzeby projektu, obudowy po uszkodzonym wzmacniaczu WS-354 Diory z serii MIDI. Na oryginalny zewntrzny przedni panel zostaa przyklejona, a nastpnie przykrcona blacha aluminiowa, w ktrej zostay wykonane potrzebne otwory, nastpnie wygrawerowane zostay napisy (chisk zabawk), ktre wypenione zostay farb, po czym czowka zostaa polakierowana lakierem bezbarwnym.

Wzmacniacz posiada:
    - jedno wejcie liniowe (do ktrego doprowadzony jest sygna z przedwzmacniacza);
    - jedno wyjcie mocy;
    - wejcie napicia wczajcego (dostarczanego z przedwzmacniacza);
    - wskaniki wczenia wzmacniacza i zadziaania ukadu ochrony wzmacniacza.

W pomiarach, wzmacniacz osign podstawowe parametry:
    - czuo dla mocy znamionowej L=P=1250 mV
    - moc wyjciowa dla 8Ω (jednoczesne wysterowanie obydwu kanaw) L=68,8W / P=69,5W
    - pasmo przenoszenia (- 3dB) L- 5Hz-130kHz / P- 5Hz-120kHz
    - charakterystyka bez istotnych spadkw i podbi w caym pamie przenoszenia (mniejsze ni +/- 0.5 dB)
    - rezystancja wyjciowa wzmacniacza L=P=21mΩ
    - waga 5kg

Poniej oscylogramy z testw prostoktem:

Sygna wejciowy:

Kana lewy obcienie rezystancyjne Ro=8Ω :

Kana lewy obcienie reaktancyjne R0=8Ω || C=1uF:

Kana prawy obcienie rezystancyjne Ro=8Ω :

Kana prawy obcienie reaktancyjne R0=8Ω || C=1uF:

Projekt ten w 100% zosta wykonany tylko przeze mnie, domowymi sposobami, bez jakiejkolwiek pomocy osb trzecich.

Jeszcze par zdj przedstawiajcych pewne fazy budowy:

2) Prosta lampowa kocwka mocy ty.ytka

Przez wiele lat miaem zupen awersj do tego, by wykona cokolwiek na lampach.
    Wszystko zmienia si dziki jednemu ze znajomych, u ktrego miaem okazj posucha jego wzmacniaczy lampowych.

Jako e to pierwsza moja konstrukcja lampowa (cho w zasadzie druga, bo wstpnie inaczej mia by wykonany pierwszy stopie tego wzmacniacza), to postawiem na do prosty ukad wzmacniacza lampowego w ukadzie SE. Poza tym, taki ukad w moim odczuciu, bardziej brzmieniowo oddaje charakter lamp.

Natchnienie do tego projektu, znalazem w ksice Pana Adama Tatusia pt: "Proste konstrukcje lampowe audio". Gownie na str nr 92, ale take na innych stronach tej ksiki znalazem pewne inspiracje.
    W porwnaniu ze wspomnianym projektem, ja uyem prostego stabilizatora napicia anodowego (cho pytka zostaa zaprojektowana tak, e mona z niego zrezygnowa), ukadu opnionego zaczenia napicia anodowego. Oraz z racji, e to urzdzenie ma by czci mojego zestawu, zostao take wyposaone w pewien prosty ukad przeczajcy. Ktrego zadaniem jest wybranie aktualnie pracujcej kocwki mocy (tranzystorowa czy lampowa), a co za tym idzie dokona selekcji do ktrej doprowadzony jest sygna z przedwzmacniacza, oraz do ktrej s doczone goniki.
    Przy wyczonym przycisku na panelu przednim, gra "tranzystorwka", a po jego wczeniu zostaje zaczona "lampwka".

Schemat:

Pytki:

Gdy pojawi si w mojej gowie pomys tej "lampwki", zaraz zdefiniowaem, e musi ona koniecznie by wizualnie podobna do "tranzystorwki", wic musi mie "nie lampowy" wygld. To, e przy tym pomyle decydowaem si na schowanie lamp, wcale mnie nie przeraao. Bo dla mnie lamp si sucha, nie oglda.
    Jadnak, takie podejcie spowodowao, e pojawi si tu inny problem. Transformatory gonikowe, byy zbyt wysokie by zmieciy si w do nisk obudow. Ale poradziem sobie z tym, pod tymi transformatorami zostaa nieco obniona pyta podogowa.
    Oglnie obudowa tego urzdzenia, to przerobiona pod potrzeby projektu, obudowa po uszkodzonym tunerze Diory z serii MIDI.
    Take tu na oryginalny zewntrzny przedni panel zostaa przyklejona, a nastpnie przykrcona blacha aluminiowa, w ktrej zostay wykonane potrzebne otwory, nastpnie wygrawerowane zostay napisy ktre wypenione zostay farb, po czym czowka zostaa polakierowana lakierem bezbarwnym.

Wzmacniacz posiada:
    - jedno wejcie liniowe, do ktrego doprowadzony jest sygna z przedwzmacniacza;
    - jedno wycie liniowe, z ktrego doprowadzany jest sygna do "tranzystorwki";
    - jedno wyjcie mocy, do podczenia gonikw;
    - jedno wejcie mocy, do doprowadzenia mocy z "tranzystorwki";
    - wyjcie napicia wczajcego (dostarczanego z przedwzmacniacza);
    - wyjcie napicia wczajcego do kocwki tranzystorowej;
    - wskaniki: wczenia wzmacniacza i wskanik zaczenia napicia anodowego.

W pomiarach, wzmacniacz osign podstawowe parametry:
    - czuo dla mocy znamionowej = 950mV
    - moc wyjciowa dla 8Ω L=5,1W / P=5,2W
    - pasmo przenoszenia L- 50Hz-83kHz / P- 50Hz-82kHz
    - waga 5,7kg

Oscylogramy z testw "prostoktem":

Kana lewy 50Hz:

Kana prawy 50Hz:

Kana lewy 1kHz:

Kana prawy 1kHz:

Kana lewy 10kHz:

Kana prawy 10kHz:

Kana lewy 20kHz:

Kana prawy 20kHz:

Konstrukcjach ta zostaa w 100% wykonana tylko przeze mnie, domowymi sposobami, bez jakiejkolwiek pomocy osb trzecich.

Jeszcze par zdj przedstawiajcych fazy budowy:

PS
    Mam wiadomo, e kondensatory filtrujce napicia anodowe, s bardzo blisko lamp EL84. Z racji zaoe do zwartej budowy, postanowiem tak zaryzykowa.
    Ostatnio edytowane przez tytka ; 04.11.2019 o 20:11

Jak dobrze pamitam to w klasie A na bance jest ponad 100 stopni, kondensator jest nad lamp i chccy niechccy bdzie mu ciepo.
    Mi w podobnej sytuacji przy mocno grzejcym mostku prostowniczym, strzeli kondensator.
    Ale zajo mu to rok, druga sprawa to te kondensatory tam nie wiele zrobi bo masz stabilizacj, nawet jak ich nie bdzie to nic si nie stanie.

Pytka zrobiona samemu Gratulacje, dawno tego nie widziaem.

Uprawnienia umieszczania postw

• Nie moesz zakada nowych tematw
  • Nie moesz pisa wiadomoci
  • Nie moesz dodawa zacznikw
  • Nie moesz edytowa swoich postw
  •