Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Wątek: Trzy drożna kolumna oparta o SBA-741 - BlieSMa T25A-6, SB MR13P-8 MW19P-8

Początkujący

Trzy drożna kolumna oparta o SBA-741 - BlieSMa T25A-6, SB MR13P-8 MW19P-8

Nie posiadam mikrofonu oprogramowania i poszerzonej wiedzy na temat projektowania zwrotnic, w związku z tym musiałem się oprzeć na jakimś gotowym projekcie.

Zmieniając jedynie tweeter na BlieSMa T25A-6 który już miałem i grał mi w innej kolumnie.
    Rozumiem że to herezja ale obejrzałem kilka zwrotnic i dostroiłem go na słuch.

- Wszelkie konstruktywne uwagi z podziękowaniem przyjmę.

Przy doborze części kierowałem się specyfikacją sba741 jedynie zamiast alumnów wykorzystałem supreme które posiadałem.

Całość jest wykonana ze sklejki 18 oklejonej ekoskórą, a front to dębowy parapet

Kolumny nie są jeszcze wygłuszone, ale kilka dni grają.
    Wygłuszenie zakupione czeka do ostatecznego złożenia;

Z kolumn jestem bardzo zadowolony grają naturalnie, bas jest krótki zwarty możliwie że trochę za wysoko.

Specjalne podziękowania dla sąsiada który uratował projekt po docinaniach elementów przez stolarzy, posklejał i okleił ekoskórą.
    Ostatnio edytowane przez marian ; 09.01.2021 o 17:28

Użytkownik
    O tez po głowie chodzi mnie ten projekt... chętnie bym posłuchał...

Ktoś już robił na forum wariacje tego projektu z beliesmą.. chyba jaro był nick..

Wysłane z mojego telefonu
    Ostatnio edytowane przez LubMich ; 09.01.2021 o 18:45

Moderator Globalny
    Nie nazwałbym tego wariacją, bo projekt był robiony od zera.
    https://ssl.diyaudio.pl/showthread.p...13-Satori-MW19
    Asustor AS-5002T z MPD + konwerter USB .3lite + DAC PCM1704 by olog + autorskie PRE z PVC + Monobloki Ravlus Amplifilo + kolumny Tatami Audio Hudba

Użytkownik
    O tak to ten projekt.. fakt.. zwłaszcza góra cięta znacznie niżej niż troels.. ale kopułka większa..

ale i dol nieco chyba inaczej.. wyżej...

Wysłane z mojego telefonu

Zaawansowany Awatar toopcool
    Ależ mi nie pasuje takie rozstrzelenie średniego i wysokiego :-( .

Użytkownik
    Max. 5-7 mm kosz od kosza...

Początkujący
    Cytat Zamieszczone przez jaro4444 Zobacz posta
    Max. 5-7 mm kosz od kosza...
    hm - o tym nie pomyślałem, chciałem trzymać się projektu Troels, a mój tweeter jest mniejszy stąd to rozstrzelenie.

Generalnie jak grają kolumny bardzo mi się podoba, ale wszelkie uwagi mile widziane

Brakuje mi sprawdzonej zwrotki tweetera BlieSMa T25A-6.

Początkujący
    Projekt wykonany jest według http://www.troelsgravesen.dk/SBA-741.htm umiejscowienie kopułki jest identyczne tylko jest delikatnie mniejsza.
    Nie chciałbym ruszać zwrotnicy średnio i nisko tonowca, jedynie głośnika wysokotonowego.

Zaawansowany Awatar toopcool
    Cytat Zamieszczone przez marcin32 Zobacz posta
    Nie chciałbym ruszać zwrotnicy średnio i nisko tonowca, jedynie głośnika wysokotonowego.
    Zmieniłeś głośnik wysokotonowy więc zwrotnica wymaga "dopracowania" i to co najmniej w sekcji srednich i wysokich tonów.
    Więc spokojnie mogłeś dwa głośniki podnieść do góry aby wysokotonowy i średniotonowy były jak najbliżej siebie.
    Może i niskotonowego by za wiele się nie dało podnieść ze względu na szerokość ścianki frontowej ale średniotonowy nawet bardziej by pasował wyżej .
    Ostatnio edytowane przez toopcool ; 13.01.2021 o 08:26

Użytkownik
    optycznie.. inaczej też wykonałeś skosy - co zmienia wygląd kolumny też... zauważ jak skos u troelesa równo trzyma odległość między głośnikami i krawędzią.. to wyszczupla monitor u góry..
    Ostatnio edytowane przez LubMich ; 13.01.2021 o 09:46

Początkujący
    Cytat Zamieszczone przez toopcool Zobacz posta
    Zmieniłeś głośnik wysokotonowy więc zwrotnica wymaga "dopracowania" i to co najmniej w sekcji srednich i wysokich tonów.
    Więc spokojnie mogłeś dwa głośniki podnieść do góry aby wysokotonowy i średniotonowy były jak najbliżej siebie.
    Może i niskotonowego by za wiele się nie dało podnieść ze względu na szerokość ścianki frontowej ale średniotonowy nawet bardziej by pasował wyżej .
    Bardzo mym nie chciał ruszać średnio i niskotonowca ponieważ uważam że Troels zna się na rzeczy i kolumna z tymi podziałami gra co najmniej dobrze.
    Boje się ze jak zacznę za dużo ruszać to projekt się rozsypie - dlatego plan był aby edytować zwrotkę tylko wysokotonowego głośnika.

Powoli się przekonuje że będę musiał gdzieś dać dopracować zwrotkę.

Kąty w projekcie są zachowane, między innymi frontu, natomiast wpływ skosów na moją percepcje odsłuchu pominę - nie miałem możliwości ich zrobić lepiej.

Front mogę wyciąć jeszcze raz, ale jeśli nie chcę ruszać zwrotki głośnika średniotonowego to chyba obniżyć tweeter?
    Ostatnio edytowane przez marcin32 ; 13.01.2021 o 11:08

Początkujący
    Hi everyone,

Sorry if this is off topic, I have already the tw29rn Tweeter but the 8 ohm version. If I go for the 741 (which uses 4 ohm tw29rn) will it be difficult to make it work.? Should I use a larger coil and smaller cap? For sure I have to adjust the padding but this is not a concern, but the coil and cap are, because I have to order them, along with the mid and midbass.

Uprawnienia umieszczania postów